dailyvideo

Wybierz temat:

porty lotnicze (103) airports in Poland (72) szybka kolej miejska (47) polityka transportowa (39) reformy PKP (32) szybka kolej regionalna (30) transport publiczny (22) demonopolizacja rynku kolejowego (20) lotniska powojskowe (19) airport links (17) skm kraków (16) transport policy (16) skm łódź (15) skm warszawa (9) PKP (8) kolejnictwo (8) konkurencja na kolejach (8) skm wrocław (8) tanie linie kolejowe (8) deregulacja (7) ekologia (7) kolej na Lubelszczyźnie (7) porty morskie (7) skm szczecin (7) transport autobusowy (7) urban sprawl (7) railway reforms (6) skm radom (6) Wprowadzenie do ekonomiki kolei (5) infrastruktura drogowa (5) komunikacja miejska (5) związki komunikacyjne (5) metro kraków (4) Lubuska Kolej Regionalna (3) koleje w Wielkiej Brytanii (3) prywatyzacja (3) skm LGOM (3) skm legnica (3) skm poznań (3) suburbanizacja (3) tramwaj dwusystemowy (3) Łódź (3) żegluga śródlądowa (3) PKP Cargo (2) Rynek Kolejowy (2) SKR (2) koleje w RFN (2) polityka parkingowa (2) recenzje (2) skm jelenia góra (2) skm toruń (2) transport abutobusowy (2) Aleksander Janiszewski (1) Kolej Wschodnia (1) Montenegro (1) Ostbahn (1) Płock (1) aglmomeracja płocka (1) autostrady (1) bezpieczeństwo (1) kielce (1) koleje w Estonii (1) koleje w Holandii (1) koleje w Szwajcarii (1) koleje w Szwecji (1) koleje w USA (1) model Zwickau (1) motoryzacja indywidualna (1) motoryzacja masowa (1) parkuj i jedź (1) poznań (1) segmentacja rynku (1) skm Bielsko- Biała (1) skm GOP (1) skm bydgoszcz (1) skm częstochowa (1) skm gdynia (1) skm gorzów (1) skm nowy sącz (1) skm stalowa wola (1) skm wałbrzych (1) szczecin (1) trafic engineering (1) transport appraisal (1)

Skala problemu z siecią kolejową w Polsce

Czasem opisujemy politykę infrastrukturalną. Skończyłem kilka kierunków, także podyplomowych, dzięki czemu mogę co nieco opisać z tego tematu. Przygotowujemy mapki infrastruktury. Oto mapki infrastruktury dla kilku regionów. Obrazują one skalę problemu z infrastrukturą w Polsce. Skala likwidacji w wielu regionach sięga 75- 80 % sieci kolejowej.

To lokalne samorządy stoją za większością likwidacji torowisk. Zwykle kolej państwowa je zamyka i likwiduje, a oni- albo nic nie robią, albo rozbierają torowiska pod budowę dróg/ ścieżek rowerowych. W efekcie w wielu regionach kraju są już plamy bez infrastruktury transportu kolejowego niczym w Gabonie, Mozambiku etc.

W Czechach nadal działa sieć kolei pasażerskiej, nieczynne są tylko ok. 3 linie. W Afryce Północnej wg statystyk pociągi pasażerskie w kilku krajach kursują częściej niż w Polsce.





Likwidacji linii kolejowej dokonuje zarządca infrastruktury po spełnieniu warunków określonych w ustawie o transporcie kolejowym. Brak ruchu kolejowego na linii nie przesądza o jej likwidacji, może on być przywrócony nawet po kilkunastu latach. Zarządca może wystąpić z wnioskiem do ministra ds. transportu o wyrażenie zgody na likwidację tylko wtedy, gdy wpływy nie pokrywają kosztów udostępniania infrastruktury oraz po powiadomieniu samorządu i potencjalnie zainteresowanych przewoźników o zamiarze likwidacji. Wszystkie postępowania likwidacyjne są traktowane przez MIiR ze szczególną starannością i indywidualnie rozpatrywane. Każdorazowo brana jest pod uwagę możliwość przywrócenia ruchu oraz znaczenie linii dla zrealizowania polityki transportowej.Piotr Popa
Rzecznik prasowy
----------------------------------------------------------
Biuro Ministra
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Już dostaliśmy wykaz zlikwidowanych linii- i wynikało jednoznacznie iz w około 95 % przypadków nikt nie zwraca się do  ministerstwa z żadnymi wnioskami (a na pewno nie złomiarze), a linie uległy już dawno likwidacji fizycznej, jak np. linia dużych prędkości Berlin- Wiedeń oraz linia o nazwie Latający Ślązak, łącząca Berlin- Wrocław- Bytom, rozkradziona wraz z mostami.

Przesłano mi wykaz zlikwidowanych linii z którego jednoznacznie wynika iż tylko ok. 5 % likwidacji linii jest uwzględnionych w urzędowej bazie. Rozebrano nawet koleje dużych prędkości w woj. lubuskim, a szajki złodziei ukradły całe kompletne wiadukty stalowe z tejże linii.

Niestety, pociągi Pendolino nadal nie osiągają na swoich trasach prędkości przedwojennego cudu techniki, pociągu Latający Ślązak, którego dostosowane do prędkości 160 km/h torowisko rozkradziono na wielu fragmentach po polskiej stronie granicy wraz z kompletnymi mostami i wiaduktami. Ba, pociągi Pendolino w ok. połowie przypadków przegrywają nawet ze zwykłymi składami. Klasyczny pociąg "Neptun" na trasie Warszawa - Gdańsk pojedzie nawet 2 minuty szybciej od nowego "cudu techniki".  Także z Warszawy do Katowic szybciej dostaniemy się klasycznym składem pociągu "Wysocki" (2 godz. 29 minut).

Oto przedwojenne prędkości handlowe:
Latający Ślązak- odcinek Berlin Schl. Bhf. - Wrocław Gł: 128 ,4 km/h
I prędkości współczesne pociągów Pendolino:

Warszawa – Gdańsk 2h58min- 109 km/h
Warszawa – Wrocław 3h42min- 114 km/h
Warszawa – Kraków 2h28min- 118 km/h
Warszawa – Katowice 2h34min- 118 km/h

Co więcej, w nowym rozkładzie w ogóle znikło połączenie bezpośrednie Śląska z Berlinem, po 168 latach kursowania.
Bez­po­śred­nie po­łą­cze­nie (z Wro­cła­wia do Ber­li­na można do­je­chać teraz z prze­siad­ką w Po­zna­niu – red.) mię­dzy tymi mia­sta­mi funk­cjo­no­wa­ło do­kład­nie przez 168 lat. Pierw­sze kon­cep­cje uru­cho­mie­nia ta­kiej linii po­ja­wi­ły się jesz­cze w 1830 roku, ale przez spory sa­mo­rzą­dow­ców, któ­rzy lob­bo­wa­li do po­pro­wa­dze­nia linii przez ich te­re­ny, do­pie­ro kil­ka­na­ście lat póź­niej udało się zre­ali­zo­wać pro­jekt. W 1843 roku po­wsta­ło To­wa­rzy­stwo Kolei Dol­no­ślą­sko-Mar­chij­skiej, w tym samym roku roz­po­czę­ło się kła­dze­nie torów do Le­gni­cy. Całą linię – 359 ki­lo­me­trów z Ber­li­na do Wro­cła­wia - od­da­no do użyt­ku do­kład­nie 1 wrze­śnia 1846 roku.
Na po­cząt­ku po­dróż zaj­mo­wa­ła nawet kil­ka­na­ście go­dzin, co i tak było spo­rym osią­gnię­ciem. Ale już w la­tach trzy­dzie­stych po­dróż „La­ta­ją­cym Ślą­za­kiem” z Wro­cła­wia do Ber­li­na trwa­ła dwie i pół go­dzi­ny. Jak wiemy ze słów Beaty Cze­me­raj­dy z PKP In­ter­ci­ty, dzi­siaj na po­ko­na­nie tej trasy ko­le­ją po­trze­bo­wa­li­śmy około sze­ściu go­dzin.
wg onet.pl, autor: M. Stańczyk

Pod obwodnicę Lubska, dziś wyludnionego i opuszczonego przez młode pokolenia, rozebrano torowiska i nasypy szybkiej kolei Berlin- Wrocław- Górny Śląsk (przed wojną vmax= 160 km/h, czas przejazdu Berlin- Wrocław 2:39 h, 14 poł/ dziennie).
Znamiennym przykładem losów stacji kolejowej Lubsko, jest zdarzenie sprzed lat: autor tego tekstu, będąc na zawodach żużlowych w Zielonej Górze, zupełnym przypadkiem usłyszał rozmowę zbieracza złomu (wynoszącego puszki po napojach ze stadionu) z menelikami zbierającymi puste butelki - "przestańcie zbierać to szkło, jedźcie na tory do Lubska, tam wszyscy kradną!". (...) Poznikały też szyny na całych kilometrach szlaku do Gubinka, ale tego nie zrobili już miejscowi złodzieje, tylko zorganizowana szajka, która musiała w taką akcję najpierw zainwestować, spore środki. Opłaciło się! Co dziś widać dokładnie w lasach Mierkowem a Gębicami Gubińskimi!
wg http://lubuskie.atlaskolejowy.pl/?id=opis1
Co w związku z tymi sprzecznościami w wykazie zlikwidowanych linii wg MIR ze spisem z terenu? Koszt odbudowy samych zlikwidowanych kolei o vmax=160 km/h w tym przypadku jednego województwa to kilka mld PLN.

Posted by Adam Phoo on 04:03. Filed under , . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

0 komentarze for Skala problemu z siecią kolejową w Polsce

Prześlij komentarz

Recent Entries

Recent Comments

Photo Gallery