Ponownie padł rekord na wrocławskim lotnisku_Włochy i Turcja szczególnie popularne
Dzień dobry,
Maj był kolejnym miesiącem z największą liczbą pasażerów na wrocławskim lotnisku. W ubiegłym miesiącu z Portu Lotniczego Wrocław skorzystało ponad 342 tys. osób. To o 24 tys. więcej niż w analogicznym miesiącu rekordowego 2019 roku.
- W maju najwięcej pasażerów wybrało międzynarodowe połączenia niskokosztowe (ponad 232 tys.), a także loty czarterowe – tu liczba podróżnych wzrosła z ponad 17 tys. w kwietniu do ponad 49 tys. w maju tego roku.
- Wśród południowych połączeń niskokosztowych zdecydowanym liderem były Włochy (ponad 42 tys. pasażerów). Z połączeń czarterowych nr 1 okazała się Turcja – wzrost na tym kierunku to blisko 300 proc. w porównaniu do kwietnia 2023.
- Władze Portu Lotniczego Wrocław szacują znaczne wzrosty w kolejnych miesiącach i przewidują, że rok 2023 zamkną nowym rekordem – 3,8 mln podróżnych.
Zdjęcia dostępne pod linkiem: https://drive.prexpert.cloud/photo/share/TAunDQKz
Aby pobrać całą galerię zdjęć, kliknij w ikonkę POBIERZ, która znajduje się na niebieskim pasku (prawy górny róg).
Adriana Kondratowicz
PR EXPERT
+48 502 332 358
akondratowicz@prexpert.com.pl
Wrocław, 22 czerwca 2023 r.
Informacja prasowa
Ponownie rekord na wrocławskim lotnisku. Maj kolejnym miesiącem z największą liczbą pasażerów.
Liczba podróżnych na wrocławskim lotnisku rośnie z miesiąca na miesiąc. W maju z Portu Lotniczego Wrocław skorzystało ponad 342 tys. osób. To o 24 tys. więcej niż w analogicznym miesiącu rekordowego 2019 roku.
Maj był kolejnym rekordowym miesiącem na wrocławskim lotnisku pod względem liczby obsłużonych pasażerów. W ubiegłym miesiącu z oferty lotniska skorzystało 342 tys. osób, czyli o 52 tys. więcej niż w kwietniu tego roku. Władze Portu Lotniczego Wrocław szacują znaczne wzrosty w kolejnych miesiącach i przewidują, że rok 2023 zamkną nowym rekordem – 3,8 mln obsłużonych podróżnych. – Notujemy rekordową liczbę pasażerów, a jesteśmy jeszcze przed szczytem sezonu. Obserwujemy wzmożone zainteresowanie na wszystkich kierunkach – zarówno tych typowo wakacyjnych, jak i na połączeniach do dużych europejskich miast – mówi Cezary Pacamaj, prezes Portu Lotniczego Wrocław. Najwięcej pasażerów skorzystało z międzynarodowych połączeń niskokosztowych (ponad 232 tys.). Znacznie wzrosła też liczba podróżnych korzystających z lotów czarterowych – z ponad 17 tys. w kwietniu do ponad 49 tys. w maju. Blisko 30 tys. osób zdecydowało się na międzynarodowe połączenia sieciowe, a prawie 31 tys. wybrało loty krajowe – ponad 24 tys. połączenia niskokosztowe do Gdańska i na lotnisko Olsztyn-Mazury, a 6,2 tys. wykupiło bilety u rodzimego przewoźnika PLL LOT.
Włochy i Turcja najpopularniejsze
Wśród południowych połączeń niskokosztowych zdecydowanym liderem są Włochy. W maju, w podróż do słonecznej Italii wybrało się ponad 42 tys. osób. Drugim najchętniej odwiedzanym krajem na południu Europy była Hiszpania (21 tys. osób) i Grecja (15 tys. osób). naczny wzrost zainteresowania odnotowały połączenia czarterowe, a najpopularniejsze były odpowiednio: Turcja (33 tys. pasażerów), Grecja (10 tys.) i Egipt (4 tys.). – Turcja w maju biła rekordy popularności. Liczba pasażerów tylko na tym kierunku wzrosła w ciągu miesiąca o 300 proc. i praktycznie zrównała się z łączną liczbą osób korzystających ze wszystkich połączeń czarterowych w maju ubiegłego roku – mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Portu Lotniczego Wrocław. Wśród połączeń, które w każdym miesiącu stanowią znaczny odsetek międzynarodowego ruchu niskokosztowego, były rejsy do Wielkiej Brytanii. W maju poleciało tam aż 73 tys. osób, czyli o 4 tys. więcej niż w kwietniu.
Lotnisko bije rekordy z 2019 roku
Ubiegły miesiąc był najlepszym majem w historii wrocławskiego lotniska, a liczba pasażerów (342 tys.) przebiła tę z rekordowego 2019 roku (318 tys.). Największa różnica, na korzyść 2023 roku, widoczna jest w statystykach międzynarodowych połączeń niskokosztowych – tu liczba osób podróżujących wzrosła z blisko 197 do 232 tys. W ubiegłym miesiącu liczba osób podróżujących na włoskich kierunkach, w porównaniu z majem 2019, zwiększyła się o 25 tys., na greckich – o 10 tys., a na hiszpańskich – o 5 tys.