dailyvideo

Wybierz temat:

porty lotnicze (103) airports in Poland (72) szybka kolej miejska (47) polityka transportowa (40) reformy PKP (32) szybka kolej regionalna (30) transport publiczny (22) demonopolizacja rynku kolejowego (20) lotniska powojskowe (19) airport links (17) skm kraków (16) transport policy (16) skm łódź (15) skm warszawa (9) PKP (8) kolejnictwo (8) konkurencja na kolejach (8) skm wrocław (8) tanie linie kolejowe (8) deregulacja (7) ekologia (7) kolej na Lubelszczyźnie (7) porty morskie (7) skm szczecin (7) transport autobusowy (7) urban sprawl (7) railway reforms (6) skm radom (6) Wprowadzenie do ekonomiki kolei (5) infrastruktura drogowa (5) komunikacja miejska (5) związki komunikacyjne (5) metro kraków (4) Lubuska Kolej Regionalna (3) koleje w Wielkiej Brytanii (3) prywatyzacja (3) skm LGOM (3) skm legnica (3) skm poznań (3) suburbanizacja (3) tramwaj dwusystemowy (3) Łódź (3) żegluga śródlądowa (3) PKP Cargo (2) Rynek Kolejowy (2) SKR (2) koleje w RFN (2) polityka parkingowa (2) recenzje (2) skm jelenia góra (2) skm toruń (2) transport abutobusowy (2) Aleksander Janiszewski (1) Kolej Wschodnia (1) Montenegro (1) Ostbahn (1) Płock (1) aglmomeracja płocka (1) autostrady (1) bezpieczeństwo (1) kielce (1) koleje w Estonii (1) koleje w Holandii (1) koleje w Szwajcarii (1) koleje w Szwecji (1) koleje w USA (1) model Zwickau (1) motoryzacja indywidualna (1) motoryzacja masowa (1) parkuj i jedź (1) poznań (1) segmentacja rynku (1) skm Bielsko- Biała (1) skm GOP (1) skm bydgoszcz (1) skm częstochowa (1) skm gdynia (1) skm gorzów (1) skm nowy sącz (1) skm stalowa wola (1) skm wałbrzych (1) szczecin (1) trafic engineering (1) transport appraisal (1)

Wniosek o ożywienie lotnisk Krosno, Mielec, Bircza dla przetestowania popytu na loty pasażerskie w sezonie letnim 2021


do Urzędu Marszałkowskiego województwa Podkarpackiego

Jako redakcja chcę zaproponować powiększenie listy czynnych w ruchu pasażerskim portów lotniczych Podkarpacia. Proponuję nową, subwencjonowaną linię lotniczą, kursującą początkowo na trasie: Warszawa- lotnisko Mielec- lotnisko w Arłamowie. Wykorzystanoby samoloty typu ATR lub inne mogące wylądować na pasie w Arłamowie, gdzie jest 1300 metrów długości pasa. Lotnisko w Krośnie ma zbyt krótki pas, nie nadaje się obecnie ale mogłoby zostać w przyszłości uwzględnione. Przygotowanoby infrastrukturę terminali i lotnisk na sezon letni 2021. Już obecnie rozpisanoby przetarg na dotowanie połączeń na tej linii do małych lotnisk regionalnych, wzorem władz mojego województwa.  

Redakcja wystąpiła do linii lotniczych, przypominając o możl. technicznych i prawnych lotniska w Mielcu, mającego pozwolenie na obsługę do 10 tys. pasażerów rocznie. Wnoszę o natychmiastową zmianę dokumentów planistycznych, strategii czy planów, w tym planów dla portów lotniczych województwa, aby umożliwić oferowanie takich połączeń lotniczych także na poziomie Radnych Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Obecnie Państwo w swoich dokumentach i wytycznych uniemożliwiają odbywanie lotów pasażerskich z Krosna, Przemyśla- Arłamowa, Mielca. Mimo że są takie możliwości. Dołączam dokumenty. 

Wnoszę o naprawę lub przygotowanie niewielkiego terminalu odlotów samolotów pasażerskich (opis możliwości technicznych w załączniku) w miastach Krosno, Mielec, oraz o zbadanie możl. technicznych w Arłamowie gm. Bircza. Wnoszę aby na sezon letni 2021 uruchomiono terminal pasażerski o nazwie "Port lotniczy Sandomierz/Mielec" oraz terminal w Arłamowie gm Bircza, zaś lotnisko w Krośnie nie jest gotowe technicznie. W Arłamowie i w Mielcu dodanoby lub unowocześniono strażnice lotniskowej służby przeciwpożarowej. W gminie Bircza budynek Ochotniczej Straży Pożarnej przeniesionoby na lotnisko. Loty pasażerskie zabezpieczałaby brygada Ochotniczej Straży Pożarnej gminy Bircza. Lotnisko Arłamów nie ma certyfikatu pasażerskiego takiego jakie ma lotnisko w Mielcu. Uzyskanoby taki certyfikat na gminę Bircza albo na pobliski hotel. 

Od jakiegoś czasu korespondujemy z władzami miasta Mielec, czy warto dostosować port lotniczy w Mielcu dla tanich linii. Przebudowa wiązałaby się z powiększeniem terminalu pasażerskiego lub budową zupełnie nowego terminalu.

 

Proponowano zmianę nazwy na port lotniczy Sandomierz w Mielcu. W pobliżu znajduje się duże miasto Tarnów, gdzie brak jest innego portu lotniczego niż ten w Mielcu.

 

Proszę o informację, co Państwo sądzą o możliwości użytkowania drugiego portu lotniczego koło Sandomierza jako lotniska czynnego dla pasażerów w porze letniej. Sugestie opublikujemy.


Przyjmował on już samoloty Boeing, a nawet znacznie większe maszyny. Główny pas startowy ma  45 m szerokości i 2500 m długości. Można z niego wykonywać loty niehandlowe i handlowe oraz loty krajowe i międzynarodowe. 

 

Port ma stosowne licencje, ale tylko do ilości 10 tys. pasażerów rocznie, z uwagi na niewielki charakter. Po przebudowie portu istnieje możl. zwiększenia limitów ruchu pasażerskiego.

 

W odpowiedzi otrzymałem zaznaczony na czerwono fragment tekstu - w załączniku do tego listu- i spieszę zauważyć że ja również sprawdzałem parametry i dopuszczenia tego lotniska pasażerskiego pod kaem wykonywania regularnych operacji rozkładowych statków powietrznych, czyli np. rozkładowych połączeń 'linii "LOT" i tym podobnych na proponowanej linii lotniczej Warszawa -  Sandomierz (Mielec)- Krosno. Zatrudnia ono tyle samo pracowników co port lotniczy Epinal we Francji, który kilkunastoma pracownikami obsługiwał loty planowe. W moim mieście także istnieje podobne niewielkie lotnisko pasażerskie Babimost.

 

Z mojego miasta do Warszawy przez lata podróżowało się z międzylądowaniem w Poznaniu. Wnoszę że w przypadku Mielca będzie to między-lądowanie w Lublinie czy Rzeszowie. Lecz niestety- w Mielcu nie ma terminalu pasażerskiego z prawdziwego zdarzenia, a zorganizowanie tymczasowego portu pasażerskiego w budynkach pobliskich to tylko jeden z naszych pomysłów tymczasowego rozwiązania tej kłopotliwej sytuacji, w jakiej znalazł się, naturalnie chyba rozwijający się tutejszy port lotniczy- lub prawie port lotniczy, bo pozbawiony terminalu z prawdziwego zdarzenia.Proponuję aby w Mielcu powstał regionalny port lotniczy Sandomierz, początkowo dostosowany do lotów krajowych. Do Warszawy, do Gdańska, do Szczecina etc. Subwencjonowane loty Warszawa- Zielona Góra obsługują linie LOT. 


Port lotniczy w Mielcu zmieniłby nazwę na port lotniczy Sandomierz lub Tarnów (Mielec), a terminal tymczasowy mógłby powstać w pobliskich budynkach. Pasażerowie byliby dowożeniu do portu lotniczego Tarnów (Mielec) autobusem z centrum Tarnowa. Mały, kilkunastomiejscowy samolot przewoziłby pasażerów do Warszawy, inny proponowany kierunek podróży lotniczej to Gdańsk.

Chcę,  aby wzorem miasta Zielona Góra samorządy Mielca i Tarnowa przeznaczyły coroczną dotację na dofinansowanie połączeń do Warszawy, tak aby były one w cenie ok. 130- 150 PLN za bilet w taryfie standardowej. Roczny koszt subwencji wyniósłby około 2- 5 mln PLN. Chcę, aby do finansowania przewozów dołożył się także Urząd Marszałkowski woj. podkarpackiego oraz samorządy miast Tarnów, Mielec, Dębica czy Tarnobrzeg. 

Od opublikowania i rozesłania koncepcji utworzenia portu pasażerskiego dla Tarnowa w Mielcu mija ponad 10 lat. Chcę aby obecnie te plany przybrały realnych kształtów, i aby samorząd miasta Mielec najpierw dofinansował utworzenie tymczasowego terminalu portu pasażerskiego, a następnie, aby powstał oddzielny budynek tymczasowego terminala lotniczego portu pasażerskiego dla Tarnowa w Mielcu. 

Za kilka lat można starać się o dostosowanie wyposażenia lotniska w Mielcu do obsługi połączeń pasażerskich. To władzom miasta powinno najbardziej zależeć na utworzeniu w Mielcu lotniczego portu pasażerskiego, co przecież wygeneruje nowe miejsca pracy w samym porcie lotniczym jak i w otoczeniu portu. Sądzę że przez kolejne lata port w Mielcu mógłby się rozwinąć, i po budowie dróg kołowania i rozbudowie infrastruktury mógłby obsługiwać także tanie linie lotnicze, jako kolejny port lotniczy regionu. 

Przed laty dokonywano analiz, które wskazywały na duży popyt na nowy port lotniczy właśnie w otoczeniu Tarnowa. Wykorzystanie istniejącego już portu lotniczego w Mielcu dla obsługi regionu lotami pasażerskimi wydaje się sensowne i logiczne. Bliskość innych portów lotniczych jest tylko niewielką przeszkodą- cały region Tarnowa przecież nie posiada swojego portu lotniczego. 

Przykładem portu lotniczego skoncentrowanego na subwencjonowanych lotach krajowych jest port lotniczy w Zielonej Górze. Od  ok. 45 lat obsługuje on loty krajowe do Warszawy. Władze Mielca mogą powtórzyć ten model biznesowy, a wykonywanie takich połączeń jest możliwe ekonomicznie przy relatywnie niewielkich dotacjach do prowadzenia tej działalności. 

Mogę przesłać dokumenty dot. przetargów na wykonywanie pasażerskich połączeń lotniczych z dofinansowaniem samorządu, dzięki którym działa pasażerski port lotniczy w odległym o 33 km od Zielonej Góry mieście Babimost. W odróżnieniu od portu w Mielcu, ten port lotniczy obsługuje rejsowe połączenia krajowe. 

Zachęcam do podjęcia starań na rzecz przebudowy lotniska w Mielcu do roli małego, krajowego portu lotniczego. Jest to ekonomicznie możliwe, bo port ma już prawne dopuszczenie do obsługi 10 tys. pasażerów rocznie, a władze miasta powinny się starać w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępną infrastrukturę dla poprawy dostępności komunikacyjnej miasta i regionu. 

Przykładem może być nowo-otwarty port lotniczy w Olsztynie- Szymanach, który jednakże, chcąc obsługiwać loty międzynarodowe, musi zatrudniać znacznie większą liczbę pasażerów. Port krajowy, dla niewielkich samolotów, może działać już przy obecnym zatrudnieniu portu lotniczego w Mielcu, bo z takim samym zatrudnieniem port lotniczy Epinal we Francji obsługuje loty pasażerskie. Jeśli samorząd miasta Mielec zdecydowałby o uruchomieniu pasażerskiego portu lotniczego, pozwoliłoby to na lepsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury, przy relatywnie niewielkich dotacjach. 

Polecam ostatnie nasze publikacje na temat propozycji budowy terminalu dla samolotów pasażerskich przy porcie lotniczym w Mielcu,
http://mielecka.blogspot.com/


Pytania do radnych sejmiku:
Odpowiedzi opublikujemy

- co władze sądzą o pomyśle dostosowania portu w Mielcu do obsługi połączeń pasażerskich i otwarcia go na nowo jako port lotniczy Tarnów- Tarnobrzeg w Mielcu?

- co władze sądzą o wprowadzeniu połączeń lotniczych Warszawa- Tarnów (Mielec) z dowozem pasażerów autobusem do centrum Tarnowa?

- Czy władze są skłonne wydać ok. 2-3 mln PLN na terminal pasażerski (nowy lub używany) w porcie lotniczym w Mielcu? Czy możliwe jest dostosowanie któregoś z istniejących w pobliżu pasa startowego budynków lub pawilonów jako tymczasowego terminalu pasażerskiego w Mielcu? Wówczas konieczna inwestycja byłaby jeszcze mniejsza.

- Co władze sądzą o pomyśle uruchomienia- na początek- połączeń krajowych, pasażerskich, do portu lotniczego w Mielcu, i o zmianie jego nazwy na obejmującą większe miasta w pobliżu? 


Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
Rzeszowska.pl 



Załączniki w sprawie lotnisk:

Wniosek poprzedni- z dn. 5 lutego o dokończenie wieloletnich prób uruchomienia lotniska pasażerskiego "Przemyśl- Bieszczady" w Arłamowie
-- 
Uruchommy port lotniczy Przemyśl!
Akcja społeczna redakcji

do Radnych i władz UG w Birczy

Szanowni Państwo, 
Przez lata rozbudowano małe lotnisko pod Przemyślem, które miało być nawet portem pasażerskim lotów wewnątrzkrajowych z uwagi na możliwą do uzyskania długość pasa (ok. 1400 metrów). Możliwe jest po prostu przełużenie pasa startowego jaki tutaj pobudowano. Jako że aż żal tych pieniędzy które szereg inwestorów tutaj utopiło, wnoszę o wykorzystanie obiektu lotniska w Arłamowie jako portu pasażerskiego jedynie sezonowego oraz jako cywinego lotniska typu General Aviation. Powstałoby lotnisko krajowe na wzór tego w Babimoście - z niewielkim ruchem pasażerskim nawet w okresie pandemicznym (loty byłyby dotowane na odcinku Rzeszów- Przemyśl/Arłamów np. przez podkarpacki Urząd Marszałkowski). Obecnie terenem zarządza lotniczy zarząd miejscowego hotelu. Nie wiadomo czy planuje się zadanie dokończenia budowy lotniska i jakie sa plany władz.

Uważam że port lotniczy przy Bieszczadach, jeśli będzie wznowiony w tymczasowej formie przystosowania terminalu przy obecnym lotnisku sportowym, ma szansę utrzymać się także w pandemii. 

Od lat prowadzę w Przemyślu portal internetowej gazety i niestrudzenie przypominam o pomyśle wskrzeszenia lotniska. Przed laty wynajęto mnie do napisania teksu nt wskrzeszenia innego lotniska. Przeanalizowałem temat i uważam że w pobliżu atracji przyrodniczej - a taką są Bieszczady- jest szansa na utrzymanie się sezonowego portu lotniczego czynnego w sezonie letnim jako port lotniczy zorientowany pod ruch stricte turystyczny do kompleksu turystycznego pobliskich Bieszczad oraz do granicy z Ukrainą. Jednocześnie nie widzę wielkich szans na port międzynarodowy, nawet jeśli możliwa po rozbudowie długość pasów startowych na to pozwalałaby. 

Uważam że ruch turystyczny w Bieszczady jest na tyle silny i istotny, że wystarczy na co najmniej 3 rotacje tygodniowo w porze letniej- na przykład w piątki, soboty i niedziele: pod ruch stricte weekendowy. Proponuję aby port ruszył już na majówkę 2022 lub na sezon letni 2022. Przedłuiżonoby pas startowy dla lotów krajowych. Dodanoby radiolatarnię NBD jeśli jeszcze jej nie ma. Ogrodzonoby i dostosowanonoby do roli terminalu pasażerskiego budynek wieży na lotnisku poprzed ddodanie jakiegoś namiotu. Jako że port lotniczy szykowano tutaj przez kilkanaście lat, zgromadzono szereg rozmaitej infrastruktury. 

Warto te prace i zamierzenia- tymczasowo jedynie dokończyć i wykorzystać pod usługę o charakterze sezonowym. Zrezygnowanoby początkowo z systemu ILS jeśli jeszcze na tym lotnisku go nie zainstalowano. W zasadzie znaczną część prac już wykonano, przez lata siląc się na uruchomienie tutaj lotniska. W przypadku podobnego lotniska pasażerskiego w Nowym Kramsku na ul. Szkolnej 23 przy Babimoście, wg obliczeń redakcji- wpakowano ponad miliard złotych kosztów i dotacji w rozbudowę wiejskiego lotniska do przyjmowania lotów krajowych a nawet boeingów i airbusów. W Arłamowie zaś niemal cała infrastruktura pasa istnieje, konieczne jest jego przedłużene i dostosowanie do funkcji lotniska wewnątrzkrajowego, jakie- w moim mieście działa także w czasie pandemii.

Pozdrawiam,
Adam

Dołączam dokumentację skierowaną do UG:
Apeluję o wydłużenie drogi startowej do 1440 metrów, budowę drogi kołowania i płyty postojowej, przebudowa i modernizacja budynku portu lotniczego. Umożliwi to przyjmowanie samolotów typu ATR 42, ATR 72, Jak-40, C-130 Hercules, BAe 146, Cessna Citation, Falcon 2000, Bombardier BD700 itp.

Pytania do zarządcy lotniska

-- Na wyspie Uznam miejscowi hotelarze odnoszą duże sukcesy dzięki sprzedaży rezerwacji pokoi hotelowych wraz z dolotem samolotem. Dlaczego nie starają się Państwo wprowadzić czarterowych połączeń pasażerskich (dostępnych też dla zwykłych podróżnych i turystów) z Warszawy do państwa portu lotniczego? Taki model biznesowy sprawdza się na wyspie Uznam, a port w Heringsdorf obsługuje ogromny ruch turystyczny- ok. 44 tysiące pasażerów rocznie. 
Państwa port lotniczy- jeśli byłby nieco lepiej wyposażony- mógłby działac na podobnej zasadzie jak port w Herlingsdorf. Pasażerowie byliby odprawiani bezpośrednio w recepcji hotelu i dowożeni autobusem bezpośrednio do samolotu- wówczas nie byłoby potrzeby budowy terminalu pasażerskiego przy lotnisku. Tak działały niektóre lotniska na świecie, gdy je uruchamiano dla pasażerów.
Przypomnę że hotel w przeszłości działał jako hotel dla VIP-ów którzy przybywali transportem lotniczym. Nie rozumiem, dlaczego nie mieliby Państwo postarać się uruchomić tego portu lotniczego na nowo, dla ruchu pasażerskiego.
Ponadto sprawą ożywienia portu możnaby zainteresowac okoliczne samorządy, i utworzyć- zarządzany przez hotel Arłamów- port lotniczy Przemyśl- Arłamów.


Pytanie (zmodyfikowane i zaktualizowane przez redakcję)

Wnoszę pytanie o odniesienie się do propozycji uruchomienia mikro-hubu, w ramach testów, na podstawie modyfikacji już istniejącej siatki połączeń.

Wnoszę pytanie czy aby nie warto uruchomić lokalnego systemu piasty (hub), systemu lotniczych przesiadek w Rzeszowie? Koszty szacuję na kilka mln PLN rocznie. U nas przez kilka czy kilkanaście lat działalności lotniska rąk wyglądała obsługa połączeń lotniczych. 

Możnaby było niektóre późnowieczorne loty linii lotniczych Lot z Warszawy do Rzeszowa- przedłużyć w wybrane dni na lokalne lotniska do:
1.
Arłamowa- jako lotnisko lokalne dla Przemyśla i Sanoka. (..)

Na tych lotniskach dobudowanoby niewielkie terminale pasażerskie. Wszystkie one obsługiwałyby loty pasażerskie rozkładowe sezonowe do Warszawy przez Rzeszów. 

Bilety lotnicze na odcinki z Rzeszowa do tych lotnisk lokalnych regionu byłyby dotowane przez władze samorządowe i bardzo tanie. Podróżni z innych samolotów do Rzeszowa mogliby z nich tanio skorzystać. System ten funkcjonowałby podobnie jak system wewnątrzkrajowych lotów pasażerskich na Łotwie. Późnowieczorne połączenia skomunikowałyby lotnisko w Rzeszowie z innymi miastami regionu i umożliwiałoby lepsze obłożenie ostatnich lotów do Rzeszowa. 

Uruchomionoby planowe loty rejsowe pasażerskie w sezonie letnim:
Warszawa- Rzeszów- Przemyśl/Arłamów  (mogłoby kursować całorocznie np.w piątek wieczorem raz w tygodniu, powrót następnego dnia rano, wymaga to jednak konsekwentnego programu przebudowy lotniska w Arłamowie pod konkretne typy samolotów w przypadku reaktywacji istniejącej tu kiedyś oferty lotów pasażerskich. 

Staranoby się by w perspektywie kilku lat było możliwe przesiąść się w Rzeszowie na loty do Arłamowa co najmniej trzy razy w tygodniu w godzinach późnowieczornych. 

Tak przez lata było możliwe dotrzeć do mojego miasta z Poznania. Samolot przez wiele lat kursował z Zielonej Góry do Poznania (60 km lotu) i potem dopiero leciał w kierunku Warszawy. 

Pozdrawiam
Adam Fularz
Redakcja rzeszowska.pl

List z UM Przemyśl:

---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: <rzecznik na s. um.przemysl.pl>
Data: poniedziałek, 5 listopada 2018
Temat: re: pytanie prasowe lotnisko Arłamów
Do: Adam Fularz 


Szanowny Panie Adamie,
 
formalnie status lotniska Arłamów nie zmienił się, nadal jest ono wykorzystywane przez Ośrodek Wypoczynkowy "Arłamów" jako lądowisko dla gości. Właściciel ośrodka podjął kilka tygodni temu inicjatywę powołania stowarzyszenia gmin i powiatów, którego celem byłoby zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu poprzez modernizację lądowiska. Ideę powołania stowarzyszenia zaakceptował już Prezydent Miasta Przemyśla, Starosta Przemyski, Starosta Bieszczadzki, Burmistrz Ustrzyk Dolnych oraz Wójt Gminy Bircza. Po wypracowaniu ostatecznej wersji statutu stowarzyszenia, planowane jest zorganizowanie spotkania roboczego. Dopiero kiedy takie stowarzyszenie się ukonstytuuje, będzie można mówić o konkretnych krokach i możliwych inwestycjach związanych z lotniskiem w Arłamowie, a więc także możliwa będzie odpowiedź na resztę Pana pytań.
 
z poważaniem
 
Witold Wołczyk
Rzecznik Prasowy
Urząd Miejski w Przemyślu

--
---------- Forwarded message ---------
From: Telewizja Opera
Date: Fri, Mar 5, 2021 at 7:41 AM
Subject: Wniosek o ożywienie lotniska Krosno dla przetestowania popytu na loty pasażerskie
To: <um na s.um.krosno.pl>


Wniosek o dokończenie lotniska pasażerskiego w Krośnie, o przekonanie linii lotniczych aby obsługiwały Krosno

-- 
Wniosek o ożywienie lotniska Krosno w regionie Podkarpacia poprzez włączenie go w sieć regionalnych lotnisk dotowanych!
Akcja społeczna redakcji

do władz i Państwa Radnych miasta Krosno
   DO PAN PREZYDENT MIASTA KROSNO
Temat: Wniosek o dokończenie lotniska pasażerskiego w Krośnie, o przekonanie linii lotniczych aby obsługiwały Krosno

Szanowni Państwo,

Państwa lotnisko może obsługiwać loty pasażerskie. 
Data otwarcia tego obiektu to 1932 rok, posiada ono kod IATA: "KRO". 
Wnoszę o odniesienie się do propozycji uruchomienia lotniska pasażerskiego na bazie portu lotn. Krosno w ramach testów, na podstawie wykorzystania już istniejącej. siatki portów lotniczych woj. podkarpackiego. Aby mogły tu kursować linie rozkładowe samolotami ATR, pas startowy jest za krótki o 170 metrów dla minimalnych wymogów bezpieczeństwa. Aby dokonać testów popytu na loty pasażerskie w praktyce, nie trzeba wielkich nakładów inwestycyjnych.

Wnoszę pytanie czy aby nie warto uruchomić lokalnego systemu porannych wylotów i nocnych dolotów do lotniska w Warszawie na bazie niedawno, kilka lat temu naprawianego pasa startowego lotniska? Linie lotnicze w nocy bazują samoloty na małych lotniskach, oferując w takich miejscach tylko późnowieczorny dolot i poranny wylot na połączenia przesiadkowe. Koszty szacuję na od 3 do kilka mln PLN rocznie. U nas (lotnisko Nowe Kramsko koło Babimostu) przez kilka czy kilkanaście lat działalności lotniska tak wyglądała obsługa połączeń lotniczych- na początku kursowały nawet maszyny 13- miejscowe. Tak samo proponuję wykorzystać potencjał sieci lotnisk województwa, czyniąc z nich element szybkiego systemu transportu. 

Możnaby było niektóre późnowieczorne loty linii lotniczych Lot z Warszawy -czy też loty przez Pragę/ Rygę, hub linii lotniczych AirBaltic, uzupełnić o linię lotniczą do Krosna i tamtejszego lotniska które wydłużonoby nieznacznie tj. o około 160 do 190 metrów. Wybudowanoby wydłużenie pasa o 170 czy 200 metrów. Być może inwestycja w wydłużenie pasa startowego byłaby niewielkim kosztem dla władz miasta w stosunku do korzyści, choćby reklamowych.

Na tym lotnisku dobudowanoby niewielkie terminale pasażerskie. Obsługiwałyby loty pasażerskie rozkładowe do Warszawy z przesiadką na świat na Okęciu, albo też z przesiadką w Pradze/ Rydze poprzez hub linii Czech Airlines/AirBaltic. Oba te huby są dogodnie ulokowane. Linie czeskie czy łotewskie kursowały w relacji z Pragi / Ostrawy/ Rygi do Radomia. Linie te kiedyś posiadały maszyny ATR wymagające pasa dłuższego o ok. 170 metrów. Obecnie linie LOT stosują samoloty regionalne Dash 8 Q400.

Bilety lotnicze na odcinki z Warszawy czy Pragi/ Rygi do tych lotnisk lokalnych regionu byłyby dotowane przez władze samorządowe i bardzo tanie. Podróżni z innych samolotów do Krosna mogliby z nich tanio skorzystać jako ostatnie połączenie późnowieczorne do swojej miejscowości. System ten funkcjonowałby podobnie jak system wewnątrzkrajowych dotowanych lotów pasażerskich w wielu krajach Europy. Późnowieczorne połączenia skomunikowałyby lotnisko w Krośnie z innymi miastami regionu kontynentu i umożliwiałoby przesiadki na ofertę ostatnich lotów z /do Krosna. 

Uruchomionoby planowe loty rejsowe pasażerskie do lotniska hubowego przesiadkowego w sezonie letnim:
1.Krosno- Rzeszów- Warszawa- Krosno
 albo 2. Krosno- Ryga/Praga-Krosno (mogłoby kursować całorocznie np.w piątek wieczorem raz w tygodniu, powrót następnego dnia rano), wymaga to rozbudowy długości pasa na lotnisku w Krośnie o ok. 170 metrów (o ok. 390 metrów dla samolotu Dash- Q 400) albo użycia mniejszego samolotu. Wymaga to jednak konsekwentnego programu przebudowy lotniska w Krośnie pod konkretne typy samolotów, np. Dash Q400 linii Lot mający 1425 metrów rozbiegu (obecny pas startowy jest więc aż o 170 metrów za krótki nawet dla samolotu ATR). Samoloty kursowałyby w sezonie letnim 2022- lotniska muszą mieć wymagane certyfikaty dla ruchu pasażerskiego i możliwości techniczne dostosowania pomieszczeń do roli terminalu.

Staranoby się by w perspektywie kilku lat było możliwe przesiąść się w Pradze albo nawet w Warszawie- lokalnych hubach- na loty do Krosna co najmniej dwa do trzy razy w tygodniu w godzinach późnowieczornych. 


Pozdrawiam
Adam Fularz
Redakcja Polish News Agency

-- 
Załączniki: lotnisko 


Jako ekonomista zajmujący się infrastrukturą chciałbym przypomnieć w sprawie nieczynnego w ruchu pasażerskim portu lotniczego Krosno. W mojej opinii ów port należy wykorzystać z jego obecną infrastrukturą, by zbadać czy istnieje popyt na przewozy lotnice pasażerskie w mieście Krosno. Pozwoli to określić popyt na te usługi przewozowe. Ponadto, nie ma sensu otwierać od razu dużego portu lotniczego, ponieważ w przypadku prawie wszystkich lotnisk pasażerskich świata przewozy pasażerów w początkowych latach były niewielkie. Obecna infrastruktura po drobnej rozbudowie w mojej opinii w zupełności wystarczy by rozpocząć oferowanie w woj. podkarpackim usług pasażerskiego transportu lotniczego przez co najmniej 4-5 lat. 

Opis drobnej rozbudowy:

Wnoszę o przedłużenie pasa startowego na lotnisku Krosno o minimum 170 (słownie sto 70) metrów lub o 400 albo 350 metrów dla samolotu De Havilland Canada Dash- 8 Q400 linii LOT..
Jest to relatywnie niewielka inwestycja. Możliwa jest ona do sfinansowania ze środków budżetowych samorządu. 

Pozwoli to na oferowanie połączeń pasażerskich z Krosna samolotami typu ATR lub Dash-8. Połączenia te byłyby dotowane.

Po minimalnym przedłużeniu pasa lotnisko to posiadałoby takie same parametry pasa startowego jak te w instrukcji obsługi tego samolotu (Dash 8 Q400)

Wnoszę aby wykorzystano specustawę lotniskową która jeszcze obowiązuje w celu przejęcia gruntów od prywatnych osób w celu rozbudowy pasa startowego.

Nakłady na dostosowanie lotniska to głównie wydatki na nieznaczne przedłużenie pasa i na pomoce nawigacyjne, które później można wykorzystać przy rozbudowie lotniska krośnieńskiego, jeśli zajdzie taka potrzeba i zapadnie stosowna decyzja o dokończeniu tej inwestycji.

Jest istotne aby sprawdzić w praktyce, jakie będzie zapotrzebowanie na loty pasażerskie z Krosna samolotami ATR mieszczącymi ok. 40 osób, przed rozpoczęciem budowy pełnowymiarowego portu lotniczego pod samoloty Dash 8. Wnoszę także o montaż radiolatarni NDB oraz o przystosowanie obecnych budynków administracyjnych portu Krosno do odprawy kilkunastu pasażerów w przylocie i odlocie. Dla początkowo niewielkiej liczby pasażerów nie ma potrzeby budowy terminalu pasażerskiego. Wystarczą istniejące już obiekty i budowle.


Argument ekonomiczny

Porty lotnicze z powodzeniem funkcjonują w 27- tysięcznym Szczytnie (Port Lotniczy Szymany), w 4-tysięcznym Babimoście i w 23- tysięcznym Goleniowie.

Powtarzanym mitem w mediach tabloidowych i kolorowych  jest jakoby lokalne lotniska obsługujące np., 30- 40 tysięcy pasażerów rocznie - były nierentowne. Analizy wykonane dla port lotniczego Świnoujście- Heringsdorf pokazują że port lotniczy dokłada się do lokalnej gospodarki kwotą ok. 12 mln PLN odejmując dotacje do utrzymania portu lotniczego.(por. http://www.gemeinde-ostseebad-heringsdorf.de/ris/formular/gutachten_flughafen_heringsdorf.pdf )  Utrzymanie małego, regionalnego portu lotniczego też nie pochłania wielkich dotacji- w krajach UE jest to średnio kilkaset tys. euro rocznie. Koszty utrzymania portu lotniczego są podobne jak koszty utrzymania żłobka. Niemniej część ekspertów, zwykle nie mających wykształcenia ekonomicznego, podnosi mit rzekomej nierentowności małych portów lotniczych, wbrew profesjonalnym obliczeniom ekonomistów, takich jak analiza dla portu Heringsdorf, przytoczona powyżej. Owe osoby skupiają się tylko na temacie małych wpływów z ruchu lotniczego w prowincjonalnych portach lotniczych, nie pokrywających kosztów ich utrzymania. Pomijają oni zupełnie błędnie fakt wpływu dodatkowego ruchu turystycznego wygenerowanego przez lotnisko pasażerskie- na lokalną gospodarkę. Ten efekt jest na tyle silny i istotny, że nawet przy niewielkich przewozach pasażerskich przeważa nad stratami generowanymi przez dotacje udzielane przez władze dla zrównoważenia bilansów małych lokalnych i regionalnych portów lotniczych.Straty dla lokalnych gospodarek polskiej prowincji związane z likwidacją lokalnych i regionalnych portów lotniczych możemy oszacować, na podstawie danych dla portu lotniczego Heringsdorf przytoczonych powyżej, na kwotę ok. 130 milionów PLN rocznie, zakładając że wszystkie te lokalne porty lotnicze działałyby na rynku w takim modelu biznesowym jak port lotniczy Heringsdorf- czyli jako sezonowe porty pasażerskie zorientowane pod turystykę.

Nieużywany port lotniczy Krosno to wydane kilkadziesiąt milionów PLN nie przynoszących korzyści gospodarczych. Dziś port wymaga niewielkiej rozbudowy aby linie lotnicze mogłyby obsługiwać ten port lotniczy samolotami typu ATR lub nawet Q400. Jako przykład świetnie funkcjonującego STOL-portu podawałem niedawno port London City Airport, mający pas startowy o wymiarach 1508 metrów, obsługujący kilka relacji wewnątrzkrajowych i ok. 40 międzynarodowych. Nowozmodernizowany wyspoinowany port lotniczy Krosno ma drogę startową o wymiarach 1100 metrów. Jakie loty obsługuje dziś?

Łatwo z takiego portu zrobić typowy STOL-port z codziennymi rejsowymi połączeniami. Loty te są zwykle realizowane w ramach służby publicznej, są dofinansowywane przez władze regionów. Proponuję by władze województwa, czy też miasta, porozumiały się i wspólnie rozpisały przetarg na linię obsługiwaną samolotami klasy STOL. Możliwe są połączenia do innych regionów kraju, jak i też połączenia do hubu w Warszawie. Proponuję uruchomienie linii lotniczej Krosno- Rzeszów- Warszawa obsługiwanej samolotami klasy STOL.

Od jakiegoś czasu na świecie rozwija się kategoria STOL-portów, małych portów lokalnych, które często, choć nie zawsze, są subwencjonowane, choć są też przypadki portów bardzo rentownych. Celem powstania tychże portów jest zwykle poprawa dostępności regionu. Koszty budowy i obsługi tych portów są nieporównywalnie mniejsze (1/20 kosztów typowego portu regionalnego), zaś podstawowy cel- poprawa dostępności komunikacyjnej, może być osiągnięty koszem niebagatelnie mniejszym dla podatnika.

Specyfiacja techniczna

ModelQ200[89]Q300[90]Q400[91]
Cockpit crew2
Cabin crew11-22-3
Passengers, typical3750@30–33"[92]82@30"
Max capacity[93]405690@28"
Length73 ft / 22.25 m84 ft 3 in / 25.70 m107 ft 9 in / 32.8 m
Height24 ft 7 in / 7.49 m27 ft 5 in / 8.4 m
Wingspan85 ft / 25.89 m90 ft / 27.4 m93 ft 3 in / 28.4 m
Wing area585 ft² / 54.40 m2605 ft² / 56.20 m2689 ft² / 64 m2
Aspect ratio12.3213.3612.6
WidthFuselage 8 ft 10 in / 2.69 m, cabin 8 ft 3 in / 2.52 m
Cabin length30 ft 1 in / 9.16 m41 ft 6 in / 12.60 m61 ft 8 in / 18.80 m
Max takeoff36,300 lb / 16,466 kg43,000 lb / 19,505 kg67,200 lb / 30,481 kg
Operating empty23,098 lb / 10,477 kg26,000 lb / 11,793 kg39284 lb / 17819 kg [94]
Max payload8,921 lb / 4,647 kg13,500 lb / 6,124 kg18,716 lb / 8,489 kg
Max fuel835 U.S. gal / 3,160 L1,724 U.S. gal / 6,526 L[95]
Engines2 × PW123C/D2 × PW123/B/E2 × PW150
Unit power2,150 hp (1,600 kW)2,380–2,500 hp (1,770–1,860 kW)5,071 shp / 3,781 kW
High speed cruise289 kn / 535 km/h287 kn / 532 km/h300–360 kn / 556–667 km/h
Ceiling25,000 ft / 7,620 m27,000 ft / 8229 m
Range1,125 nmi / 2,084 km924 nmi / 1,711 km1,100 nmi / 2,040 km
Takeoff (MTOW, SL, ISA)3,280 ft / 1,000 m3,870 ft / 1,180 m4,675 ft / 1,425 m
Landing (MLW, SL)2,560 ft / 780 m3,415 ft / 1,040 m4,230 ft / 1,289 m



Załączniki: korespondencja w sprawie

Pytania z roku 2016 do UK Krosno:
- czy władze miasta chcą się spotkać z przedstawicielem linii Sprintair odnośnie wnowienia lotów pasażerskich do miasta Krosno? Jak informowały dzisiaj w rozmowie telefonicznej linie Sprintair, takie spotkanie jest możliwe, ale należy je uzgodnić z dużym wyprzedzeniem z uwagi na sezon urlopowy,
Pozdrawiam


---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: Adam Fularz 

Temat: 40 lat rozbudowy lotniska w Krośnie do roli portu pasażerskiego



W 1977 r. Zarząd Aeroklubu Podkarpackiego i władze Krosna podjęły decyzję rozbudowy lotniska do celów małej komunikacji lotniczej, pasażerskiej i towarowej, przy wykorzystaniu samolotów krótkiego startu, typu AN 2, AN 28,Turbolet 410. W 1978 r. rozpoczęto rozbudowę. Ulepszona została droga startowa o 500 m (łącznej długości 1550 m) i dobudowano budynek administracyjny. Przeprowadzono pierwsze loty pasażerskie.

W 2015 roku rozpoczął się proces budowy asfaltowej drogi startowej oraz dróg kołowania.

Dla miasta Krosna złożono propozycję wznowienia lotów samolotami pasażerskimi z tamtejszego lotniska, które aktualnie jest w budowie.

Proponowane relacje:
  1. Krosno- Warszawa
  2. Krono- Wrocław
  3. Krosno- Gdańsk

Niestety, nie zaplanowano lotów pasażerskich w pierwszej fazie modernizacji portu. Chcemy przekonać władze miasta do zmiany stanowiska i uzupełnienia modernizacji tego lotniska o plan adaptacji istniejących pomieszczeń do obsługi pasażerskiej podróżnych- jednorazowo w odlocie odprawianoby do 33 pasażerów dziennie. Wymaga to adaptacji istniejących pomieszczeń administracyjnych lotniska do odprawy podróżnych.  

Chcielibyśmy przekonać także władze miasta Krosno, by w ramach I etapu modernizacji od razu wykonać długość pasa dla obsługi samolotów  linii  pasażerskich (docelowa długość pasa startowego 1700 metrów ma powstać dopiero w III etapie modernizacji portu). Jako że prace budowlane już trwają, nie wiemy czy zmiana planów będzie możliwa.

Pytania zadane władzom miasta:
- Czy UM Krosno zamierza dążyć do obsługi samolotów rozkładowych z portu lotniczego Krosno? Możliwe byłoby codzienne połączenie lotnicze do Warszawy.

Jako przykład podam:
https://de.wikipedia.org/wiki/City-Airport_Mannheim

W podanym przykładzie z Mannheim pas startowy ma długość 1066 metrów, port obsługuje dwa rejsowe kierunki, loty są dotowane. Typ samolotu używany dla połączeń pasażerskich z lotniska z tak krótkim pasem startowym to Dornier 328.

Czy władze Krosna rozważają pozyskanie przewoźników lotniczych do obsługi linii lotniczej Warszawa- Krosno?

Odpowiedzi

Modernizacja lotniska w Krośnie jest prowadzona tak by, zaspokoić bieżące problemy i potrzeby związane z dostępnością komunikacyjną miasta i rozwojem firm inwestujących w przemysł lotniczy na terenie woj. podkarpackiego.

Lotnisko w Krośnie ma służyć przede wszystkim: rozwojowi szkoleń lotniczych, producentom statków powietrznych, obsłudze taksówek powietrznych i samolotów prywatnych.
Stworzenie lotniska użytku publicznego, związanego z regularnymi lotami pasażerskimi, jest kwestią zaawansowanego etapu rozbudowy, który zostanie uruchomiony jeśli będą ku temu możliwości finansowe.

 

Katarzyna Bęben

Pełnomocnik Prezydenta ds. Zarządzania Lotniskiem


- Kiedy jest planowane uruchomienie pasa startowego?
- jaką długość pasa startrowego przewidziano?
- czy istnieją pomieszcenia, np. aeroklubu, które możnaby wykorzystać do obsługi pasażerów linii rozkładowych, gdyby zdecydowano się na wprowadzenie rozkładowych lotów pasażerskich z Krosna?

Odpowiedzi:
zakończenie budowy pasa startowego wraz z odbiorami  zaplanowano na koniec roku 2016
pas będzie miał długość 1100m
w przypadku wprowadzenia rozkładowych lotów pasażerskich w Planie Generalnym przewidziano budowę  terminala

Pytanie
Wymagana długośc pasa startowego dla samolotów typu ATR- czyli większych maszyn abierających do 42 pasażerów to 1150 metrów. Państwo planują 1100 m. Czy będzie szansa na przedłużenie pasa startowego w przyszłości?

Odpowiedź
tak w ostatnim etapie modernizacji do 1710 m

Plan generalny lotniska w Krośnie podzielony jest na dwa etapy :
Etap I (2016 – 2025 r.)

Etap II (2026 – 2040 r.)

Zarządzający nie trzyma się ściśle etapów z Planu Generalnego i modernizacja lotniska  realizowana jest  w miarę możliwości finansowych Gminy.


Pytanie:

- dlaczego władze miasta planują budowę pasa tylko o długości 1100 metrów? Standardowe taksówki powietrzne wykorzystywane w Polsce to samoloty Saab 340A, wymagające ok. 1400 metrów pasa startowego.


Odpowiedź:

Modernizacja lotniska w Krośnie podzielona jest na etapy.  I etap w którym powstanie pas o długości 1100 x 30 m ma służyć przede wszystkim:

 Rozwojowi funkcji szkoleniowo – treningowej lotniska w Krośnie; stworzenie odpowiednich warunków dla funkcjonowania podmiotów szkoleniowych;
Optymalnym  wykorzystaniu dostępnej przestrzeni lotniskowej dla rozwoju funkcji szkoleniowych;
Wzbogaceniu istniejącej oferty o szkolenia mechaników branży lotniczej;
Umożliwieniu  firmom produkującym samoloty testowania ich na krośnieńskim lotnisku;

Budowana w tym etapie infrastruktura jest optymalna dla samolotu o kodzie B, tj. o rozpiętości skrzydeł do 24 m np. Mewa, Cessna 150/152, Cessna 172, AT-3, Cessna 441 (z ograniczeniami), Aerospactiale TB-20 , Piper Pa32R Saratoga, Piper Pa-46 Malibu Mirage, Beechcraft King Air C90GTx.
W Krośnie będą mogły operować wszystkie typy samolotów, na których obecnie prowadzone są szkolenia.
Drugi etap modernizacji lotniska przewiduje wydłużenie pasa startowego do 1710m .

Informacje prasowe:
Wszyscy zainteresowani rozwojem krośnieńskiego lotniska - przedstawiciele środowisk naukowych, edukacyjnych, szkoleniowych, organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy branży lotniczej i samorządowcy wzięli udział w konsultacjach społecznych planu generalnego lotniska. Spotkanie odbyło się (19. 02 w PWSZ) w ramach projektu „Odlotowa Polska Wschodnia", realizowanego przez Krosno ze środków Unii Europejskiej.

Plan generalny lotniska (zwany inaczej master planem) jest scenariuszem rozwoju lotniska do roku 2040, z podziałem na etapy. Zawiera m.in. koncepcję rozwoju przestrzennego, planowany rozwój ruchu lotniczego, analizę finansową i ekonomiczną funkcjonowania lotniska, prognozę oddziaływania na środowisko. Projekt dokumentu poddanego konsultacjom społecznym wykonało konsorcjum firm Investeko S.A. oraz Biuro Studiów i Projektów Lotniskowych POLCONSULT Sp. z o.o. Opracowanie jest finansowane ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Podstawowym założeniem planu generalnego jest wykorzystanie istniejącego potencjału lotniska dla wzrostu gospodarczego w regionie poprzez etapowy, zrównoważony rozwój infrastruktury i usług świadczonych w oparciu o lotnisko. Dokument jest oparty na obecnie obserwowanych oraz prognozowanych trendach rynkowych. W zależności od zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych, powinien być weryfikowany i aktualizowany.

Projekt planu generalnego przewiduje następujące etapy rozwoju lotniska:

Etap rozruchowy (do 2015 r.) obejmuje przede wszystkim:
• budowę drogi startowej na kierunku głównym (najczęściej wykorzystywanym w operacjach lotniczych), o wymiarach 1100 m x 30 m, z oświetleniem i kanalizacją deszczową;
• przebudowę lotniskowej stacji paliw, która będzie umożliwiać tankowanie statków powietrznych zarówno paliwem bezakcyzowym (szkolenie lotnicze i przewóz) oraz obciążonym akcyzą (loty prywatne);
• budowę drogi kołowania w kierunku północnym;
• budowę dwóch nowych hangarów.
Całość prac związanych z realizacją inwestycji etapu rozruchowego prowadzona będzie „pod ruchem", to jest przy działającym polu wzlotów lotniska.
Na tym etapie lotnisko pozostanie lotniskiem użytku wyłącznego, co oznacza, że mogą być na nim wykonywane następujące rodzaje lotów:
• loty niehandlowe (szkoleniowe, prywatne, turystyka lotnicza);
• loty czarterowe wykonywane śmigłowcami oraz samolotami o liczbie miejsc pasażerskich poniżej 20;
• loty lokalne (zaczynające się i kończące na tym samym lotnisku – np. loty widokowe nad Bieszczady).

Etap I (do roku 2025 r.) obejmuje przede wszystkim:
• wzmocnienie nawierzchni trawiastej drogi startowej na kierunku pomocniczym, wykorzystywanej do startów i lądowań przy wiatrach wiejących z południa;
• dróg kołowania i płyt postojowych,
• zabudowy południowej strony lotniska – wielofunkcyjny terminal pasażerski, zabudowania techniczne.
W takcie tego etapu zakłada się stopniowe przejście do lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji. Oznacza to możliwość szerszego wykorzystania lotniska dla lotów pasażerskich bez konieczności spełnienia wszystkich wymagań, jakie obowiązują dla portów lotniczych. Na tym etapie z lotniska będą mogły korzystać samoloty pasażerskie początkowo do 20 pasażerów (np. Dornier DO 228 NG, Beechcraft King Air C90GTx, Cessna Grand Caravan EX), następnie do 50 pasażerów (np. DASH 7-100).
Planowane jest oparcie procedur podejścia i startu na sygnale satelitarnym (GNSS). Umożliwi to uzyskanie minimów operacyjnych wymaganych dla lotnisk komunikacyjnych bez konieczności ponoszenia kosztów inwestycji w urządzenia nawigacyjne. (...)

Etap II (do 2040 r.) obejmuje głównie:
• wydłużenie głównej drogi startowej do 1710 m,
• rozbudowę dróg kołowania i płyt postojowych,
• rozbudowę terminala pasażerskiego.
W trakcie tego etapu zakłada się stopniowe dojście do statusu lotniska użytku publicznego o pełnej certyfikacji jak dla portów lotniczych. Po zrealizowaniu wszystkich inwestycji na tym etapie możliwe będzie korzystanie z lotniska przez statki powietrzne zabierające do 100 pasażerów (np. AVRO RJ 85, ATR-72).

Autorzy opracowania zwrócili uwagę na pozytywne wyniki prognozy oddziaływania na środowisko. Szczegółowa analiza m.in. obciążenia akustycznego wykazała, że samoloty operujące na krośnieńskim lotnisku nie będą generowały ponadnormatywnego hałasu.

Istotną części opracowania są wstępne analizy: finansowa i ekonomiczna.
Analiza finansowa zawiera oszacowanie kosztów inwestycji, kosztów odtworzeniowych oraz kosztów operacyjnych lotniska. Ogólna wartość inwestycji niezbędnych do poniesienia na wszystkich etapach wynosi 166,5 mln zł netto. Na przychody lotniska składać się będą przychody z operacji lotniczych, z dzierżawy nieruchomości lotniskowych, z parkingów przylotniskowych, dochody stacji paliw itp. Analiza zawiera prognozowane stawki za operację lotniczą, stawki czynszu itp. W celu zwiększenia przychodów planuje się organizację kilku imprez masowych w ciągu roku na trawiastej części lotniska.

Analiza przychodów i kosztów wykazała, że dla wszystkich rozpatrywanych wariantów projekt będzie generował stratę w każdym roku prognozy finansowej. Na poziom straty najistotniejszy wpływ będzie miała wielkość amortyzacji, która jest największą pozycją kosztową w rachunku zysków i strat. Jednak dla wariantu optymalnego w ostatnim okresie analizy finansowej (lata 2030-2040) koszty utrzymania lotniska będą bilansowane przez uzyskane przychody, pomijając oczywiście koszty niepieniężne, tj. amortyzację. Co oznacza, że utrzymanie lotniska w tym okresie nie będzie stanowić lub będzie stanowić nieznaczne obciążenie dla budżetu miasta. Jedyną szansą dla lotniska Krosno – umożliwiającą zbilansowanie kosztów działalności operacyjnej przychodami – stanowi rozwijanie małej komunikacji lotniczej.

W analizie ekonomicznej dokonano obliczenia skutków społeczno – ekonomicznych rozwoju lotniska. Bezpośrednie koszty i korzyści ekonomiczne można podzielić na dwie grupy:
• Korzyści związane z realizacją inwestycji w mieście Krośnie. Są to przede wszystkim: wzrost poziomu zatrudnienia w związku z obsługą powstałego obiektu, wzrost poziomu zatrudnienia wynikający z realizacji inwestycji i prac odtworzeniowych, wzrost wartości netto terenów inwestycyjnych w pobliżu lotniska, wzrost dochodów netto firm lokalnych zaangażowanych w realizację części inwestycyjnej.
• Koszty i korzyści związane z uruchomieniem pasażerskiej komunikacji lotniczej. Składają się na nie przede wszystkim: koszty eksploatacji samochodów osobowych, koszty czasu użytkowników infrastruktury komunikacyjnej, skutki środowiskowe, skutki dla bezpieczeństwa.
W szerszym kontekście rozbudowa lotniska wpłynie na rozwój ekonomiczny regionu w wielu aspektach. Na szczególne uwzględnienie zasługują następujące elementy:
• Rozbudowa Lotniska Krosno pozwoli zarówno na rozszerzenie obecnie prowadzonej działalności, w tym na certyfikowanie pilotów (licencje zawodowe i liniowe) oraz mechaników lotniczych w skali ponadregionalnej, jak również umożliwi rozpoczęcie i aktywizację przewozów w ruchu regionalnym, czarterowym i General Aviation.
• Specjalna strefa ekonomiczna w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska, w tym część przeznaczona wyłącznie pod produkcję lotniczą i okołolotniczą, jest istotnym uzupełnieniem inwestycji lotniskowej i stanowi z nią nierozerwalną całość. Lotnisko stanowić będzie bazę dla działalności gospodarczej związanej z produkcją i serwisowaniem statków powietrznych.
• Rozwój branży lotniczej spowoduje wzrost zapotrzebowania na absolwentów szkół technicznych i zawodowych o profilu lotniczym.
• Funkcjonowanie lotniska będzie także katalizatorem dla powstawania i rozwoju bazy hotelowej oraz infrastruktury gastronomicznej.

Projekt planu generalnego został złożony w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego z prośbą o zaopiniowanie. źródło: http://www.krosno.pl/pl/aktualnosci/...sultacjom.html

Pytania:
dotyczy: portu lotniczego w Krośnie
 

Szanowni Państwo,
Jaki jest aktualny status lotniska w Państwa pobliżu? Czy urząd miejski prowadzi działania nad jego odtworzeniem, naprawą? Mógłby powstać port lotniczy Krosno/ Bieszczady.
 
W ostatnim okresie uruchomiono port lotniczy w Radomiu. Po okresie długotrwałego oczekiwania znalazł się przewoźnik lotniczy chętny do obsługi połączeń z portu lotniczego. Jest to linia Air Baltic, obsługująca wiele lotnisk w mniejszych miastach i posiadająca doświadczenie w zakresie obsługi lotniczej niewielkich miast i małych portów lotniczych.
 
Czy władze miasta planują doprowadzenie do przywrócenia obsługi lotów pasażerskich w porcie lotniczym? Jakie są plany władz miasta wobec portu lotniczego? Port w Radomiu uruchomiono tylko dzięki staraniom miejscowych władz. Zakupiono używany terminal portu lotniczego, skompletowano niezbędne wyposażenie, uzyskano certyfikaty i wymagane pozwolenia. Proces ten zajął kilka lat, pochłonął w sumie kilkanaście- kilkadziesiąt mln PLN. Dopiero po częściowej prywatyzacji portu lotniczego pojawili się przewoźnicy pasażerscy.
 
Jakie są plany Urzędu Miejskiego odnośnie możliwej siatki połączeń? Czy władze miasta planują przekonać władze województwa celem dotowania połączeń pasażerskich do Gdańska czy Warszawy wzorem władz woj. lubuskiego? W tym województwie dopłaca się do przewozów lotniczych na trasie do Warszawy.

Odpowiedź

Jaki jest aktualny status lotniska w Państwa pobliżu? Czy urząd miejski prowadzi działania nad jego odtworzeniem, naprawą? Mógłby powstać port lotniczy Krosno/ Bieszczady.


Lotnisko Krosno (EPKR) jest wpisane od 1969 r. do rejestru lotnisk cywilnych ULC, obecnie jako lotnisko użytku wyłącznego.

Od 2005 r. lotnisko stanowi własność miasta Krosna, od 2010 r. miasto jest zarządzającym lotniskiem. Lotnisko jak dotąd dysponuje wyłącznie polem wzlotów o nawierzchni trawiastej.

Od tego czasu miasto sukcesywnie podejmuje działania mające na celu rozwój lotniska Krosno, o których mowa w odpowiedzi na następne pytanie.


W ostatnim okresie uruchomiono port lotniczy w Radomiu. Po okresie długotrwałego oczekiwania znalazł się przewoźnik lotniczy chętny do obsługi połączeń z portu lotniczego. Jest to linia Air Baltic, obsługująca wiele lotnisk w mniejszych miastach i posiadająca doświadczenie w zakresie obsługi lotniczej niewielkich miast i małych portów lotniczych.

Czy władze miasta planują doprowadzenie do przywrócenia obsługi lotów pasażerskich w porcie lotniczym? Jakie są plany władz miasta wobec portu lotniczego? Port w Radomiu uruchomiono tylko dzięki staraniom miejscowych władz. Zakupiono używany terminal portu lotniczego, skompletowano niezbędne wyposażenie, uzyskano certyfikaty i wymagane pozwolenia. Proces ten zajął kilka lat, pochłonął w sumie kilkanaście- kilkadziesiąt mln PLN. Dopiero po częściowej prywatyzacji portu lotniczego pojawili się przewoźnicy pasażerscy.

Na zlecenie miasta został opracowany plan generalny lotniska, opisujący planowany jego rozwój do 2040 r. Zakłada się stopniowy rozówj lotniska – punktem wyjścia jest obecny status lotniska. Zakłada się, że w latach 2016 – 2020 lotnisko uzyska status lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji, natomiast po 2025 r. będzie to lotnisko użytku publicznego o pełnej certyfikacji. Plan generalny został pozytywnie zaopiniowany przez ULC, obecnie jest analizowany przez Ministerstwo Infrastruktury.

Do etapowego rozwoju lotniska zostaje dostosowany plan inwestycji w rozbudowę lotniska. Początkowy etap – odwodnienie projektowanych dróg startowych i dróg kołowania, ogrodzenie terenu lotniska, nadbudowa budynku na potrzeby zarządzania lotniskiem został zrealizowany w latach 2013-2014. W czerwcu zostanie ogłoszony przetarg na kolejny etap inwestycji - utwardzona droga startowa o wymiarach 1100x30 m, droga kołowania, zabezpieczenie meteorologiczne, wyposażenie. Zostanie też zmodernizowana lotniskowa stacja paliw.

Po tej inwestycji lotnisko będzie miało kod referencyjny 2B – będzie mogło przyjmować kilkunastomiejscowe statki powietrzne.

Docelowo, po 20205 r. lotnisko dysponować będzie utworzoną drogą startową o długości 1710 m, co umożliwi obsługę samolotów z kilkudziesięcioma pasażerami na pokładzie.


Jakie są plany Urzędu Miejskiego odnośnie możliwej siatki połączeń? Czy władze miasta planują przekonać władze województwa celem dotowania połączeń pasażerskich do Gdańska czy Warszawy wzorem władz woj. lubuskiego? W tym województwie dopłaca się do przewozów lotniczych na trasie do Warszawy.

Docelowa siatka połączeń na razie nie została określona. Na pewno lotnisko, oprócz general aviation, będzie mogło obsługiwać loty czarterowe, a także będą mogły zostać rozwinięte z europejskimi hubami.

Na razie trudno stwierdzić, czy będzie możliwe wsparcie lotniska Krosno przez samorząd województwa.

Dalsze odpowiedzi:
Parę informacji uzupełniających co do lotniska w Krośnie.
1) Niestety, ze względu przede wszystkim na obecne zainwestowanie, a także rzeźbę terenu i własność gruntów, maksymalna długość utwardzonej drogi startowej na kierunku głównym to nieco ponad 1700 m. W zależności od
ostatecznego przyjęcia spadków podłużnych DS wyjdzie ok. 1350 m
referencyjnej długości startu samolotu. To niemało, na ATR-42 (i nie
tylko) w zupełności wystarczy.
2) Trochę nieścisłości jest w stwierdzeniu "Port ten powstał w latach
1930-1932, rozbudowa do roli STOL-portu (portu dla samolotów o krótkiej drodze staru) nastąpiła od 1978 roku." Rzeczywiście, w 1978 r. powstała koncepcja rozbudowy portu lotniczego w Krośnie. W latach osiemdziesiątych ub. wieku wykonano podbudowę pod częściowe przedłużenie już wtedy zniszczonej DS oraz rozpoczęto budowę tzw. budynku portu. Na podbudowie się skończyło, zniszczonej w czasie wojny drogi startowej nikt nie remontował, budynek portu, obecnie w stanie niewykończonym, od dawna służy celom nielotniczym.
3) Zdziwił mnie akapit "Władze lokalnego aeroklubu chciały by władze
miasta Krosna wyremontowały pas startowy na swój koszt. Planowano
początkowo pas o dł. 1200 metrów i szer. 45 metrów, z opcja przedłużenia do 2 km, przy czym należy od razu zachęcać do stworzenia pasa o długości 2000 metrów- pozwoli to na kilkukrotne zwiększenie rentowności portu. Niestety, nie doszło do porozumienia. Dodatkowo władze chcą zabudować tereny na przedłużeniu jednego z trawiastych pasów startowych, co wpłynie na występujące zjawiska atmosferyczne, jak zauważają wynajęci eksperci."
Po pierwsze, doszło do porozumienia z władzami lokalnego aeroklubu.
Dowodem chociażby podpisanie na 20 lat umowy najmu budynków zajmowanych przez aeroklub. Aeroklub Podkarpacki w imieniu Prezydenta wykonuje część obowiązków zarządzającego lotniskiem. Aeroklub Podkarpacki stale współpracuje przy opracowywaniu szczegółów modernizacji lotniska. Doszło też ostatecznie do porozumienia z Aeroklubem Polskim - zostało spisane porozumienie o przekazaniu zarządzania lotniskiem (12 listopada ub. r.).
To było konieczne dla umożliwienia inwestowania przez miasto.
Po drugie, w jaki sposób zabudowa w sąsiedztwie lotniska wpłynie na
występujące zjawiska atmosferyczne? Na ile powstanie strefy inwestycyjnej z podstawowym przeznaczeniem pod przemysł lotniczy i okololotniczy w sąsiedztwie lotniska ograniczy jego funkcjonowanie, a na ile poprawi rentowność?
4) Skoro pisze Pan o inwestycjach, to poruszmy temat pieniędzy. Inwestycje w lotniska do duży wydatek, zdecydowanie większy niż możliwości samorządów, zwłazcza na poziomie lokalnym. Unia Europejska nie dofinansowuje lotnisk komunikacyjnych, które nie są wpisane do sieci TENT.
Budżet państwa też tego nie robi. Miasto Krosno opracowało projekt
"Utworzenie ponadregionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego w oparciu o zmodernizowaną infrastrukturę lotniska w Krośnie - I etap". Projekt ten został wpisany do indykatywnego wykazu projektów kluczowych Rgionalnego Pogramu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2007-2013, z przyznanym dofinansowaniem w wysokości 11 mln EUR. Przy pomocy tych pieniędzy chcemy wybudować DS o wymiarach 1100x30 m, dwie drogi kołowania, dwie płyty postojowe, ogrodzenie, oświetlenie i nawigację (NDB i PAPI, może w przyszłości wprowadzić procedury GNSS), rozbudować budynek na potrzeby zarządzającego lotniskiem.
Z takiego pasa już cokolwiek może latać.
Można się będzie na tym lotnisku szkolić (ktoś samoloty musi pilotować i
obsługiwać na ziemi), można będzie oblatywać nowowyprodukowane i
remontowane samoloty, może służyć dla General Aviation... No i jest
perspektywa dalszego rozwoju.
Teraz trwa opracowanie projektu budowlanego i uzyskiwanie niezbędnych dokumentów w procesie inwestycyjnym, w latach 2012-2013 będzie przeprowadzona inwestycja.

Zbigniew Piwka
kierownik Biura Rozwoju Miasta
Urzędu Miasta Krosna


--
Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski

Odpowiedzi UM Krosno:


Witam,
Tekst ciekawy.
Dobrze, że zwraca Pan uwagę na potrzebę wzbogacenia i uzupełnienia sieci
lotnisk w Polsce.
Parę informacji uzupełniających co do lotniska w Krośnie.
1) Niestety, ze względu przede wszystkim na obecne zainwestowanie, a także
rzeźbę terenu i własność gruntów, maksymalna długość utwardzonej drogi
startowej na kierunku głównym to nieco ponad 1700 m. W zależności od
ostatecznego przyjęcia spadków podłużnych DS wyjdzie ok. 1350 m
referencyjnej długości startu samolotu. To niemało, na ATR-42 (i nie
tylko) w zupełności wystarczy.
2) Trochę nieścisłości jest w stwierdzeniu "Port ten powstał w latach
1930-1932, rozbudowa do roli STOL-portu (portu dla samolotów o krótkiej
drodze staru) nastąpiła od 1978 roku." Rzeczywiście, w 1978 r. powstała
koncepcja rozbudowy portu lotniczego w Krośnie. W latach osiemdziesiątych
ub. wieku wykonano podbudowę pod częściowe przedłużenie już wtedy
zniszczonej DS oraz rozpoczęto budowę tzw. budynku portu. Na podbudowie
się skończyło, zniszczonej w caesie wojny drogi startowej nikt nie
remontował, budynek portu, obecnie w stanie niewykończonym, od dawna
służy celom nielotniczym.
3) Zdziwił mnie akapit "Władze lokalnego aeroklubu chciały by władze
miasta Krosna wyremontowały pas startowy na swój koszt. Planowano
początkowo pas o dł. 1200 metrów i szer. 45 metrów, z opcja przedłużenia
do 2 km, przy czym należy od razu zachęcać do stworzenia pasa o długości
2000 metrów- pozwoli to na kilkukrotne zwiększenie rentowności portu.
Niestety, nie doszło do porozumienia. Dodatkowo władze chcą zabudować
tereny na przedłużeniu jednego z trawiastych pasów startowych, co wpłynie
na występujące zjawiska atmosferyczne, jak zauważają wynajęci eksperci."
Po pierwsze, doszło do porozumienia z władzami lokalnego aeroklubu.
Dowodem chociażby podpisanie na 20 lat umowy najmu budynków zajmowanych
przez aeroklub. Aeroklub Podkarpacki w imieniu Prezydenta wykonuje część
obowiązków zarządzającego lotniskiem. Aeroklub Podkarpacki stale
współpracuje przy opracowywaniu szczegółów modernizacji lotniska. Doszło
też ostatecznie do porozumienia z Aeroklubem Polskim - zostało spisane
porozumienie o przekazaniu zarządzania lotniskiem (12 listopada ub. r.).
To było konieczne dla umożliwienia inwestowania przez miasto.
Po drugie, w jaki sposób zabudowa w sąsiedztwie lotniska wpłynie na
występujące zjawiska atmosferyczne? Na ile powstanie strefy inwestycyjnej
z podstawowym przeznaczeniem pod przemysł lotniczy i okololotniczy w
sąsiedztwie lotniska ograniczy jego funkcjonowanie, a na ile poprawi
rentowność?
4) Skoro pisze Pan o inwestycjach, to poruszmy temat pieniędzy. Inwestycje
w lotniska do duży wydatek, zdecydowanie większy niż możliwości
samorządów, zwłazcza na poziomie lokalnym. Unia Europejska nie
dofinansowuje lotnisk komunikacyjnych, które nie są wpisane do sieci TENT.
Budżet państwa też tego nie robi. Miasto Krosno opracowało projekt
"Utworzenie ponadregionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego w oparciu o
zmodernizowaną infrastrukturę lotniska w Krośnie - I etap". Projekt ten
został wpisany do indykatywnego wykazu projektów kluczowych Rgionalnego
Pogramu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2007-2013, z przyznanym
dofinansowaniem w wysokości 11 mln EUR. Przy pomocy tych pieniędzy chcemy
wybudować DS o wymiarach 1100x30 m, dwie drogi kołowania, dwie płyty
postojowe, ogrodzenie, oświetlenie i nawigację (NDB i PAPI, może w
przyszłości wprowadzić procedury GNSS), rozbudować budynek na potrzeby
zarządzającego lotniskiem.
Z takiego pasa już cokolwiek może latać.
Można się będzie na tym lotnisku szkolić (ktoś samoloty musi pilotować i
obsługiwać na ziemi), można będzie oblatywać nowowyprodukowane i
remontowane samoloty, może służyć dla General Aviation... No i jest
perspektywa dalszego rozwoju.
Teraz trwa opracowanie projektu budowlanego i uzyskiwanie niezbędnych
dokumentów w procesie inwestycyjnym, w latach 2012-2013 będzie
przeprowadzona inwestycja.
Zapraszam na naszą stronę intenetową (www.krosno.pl).

Pozdrawiam,
Zbigniew Piwka
kierownik Biura Rozwoju Miasta
Urzędu Miasta Krosna


Apel o dostosowanie portu lotniczego Krosno do obsługi rozkładowych połączeń pasażerskich z dn. 28 listopada 2015

Szanowni Państwo, 
Jako wydawnictwo opisujemy od 1661 roku problemy trapiące lokalne społeczności. Jednym z nich są tchórze-politycy sprzeciwiający się wielkim, wieloletnim i dalekosiężnym planom, o wieloletniej perspektywie. 

Jednym z tych tematów, które zajmują całe dekady, jest temat portów lotniczych. Przebudowa lokalnych portów lotniczych, choćby nawet i trawiastych, zeszła w Polsce na plan dalszy. Tymczasem w wielu miastach całej Europy, nawet niewielkich, udało się z sukcesem ożywić lokalne porty lotnicze. Także te z krótkimi pasami startowymi. Dzięki dotacjom pozwolono wystartować liniom lotniczym. Zaczęto oferować połączenia lotnicze, które- z czasem- przyjęły się, a lokalne porty, rozbudowywane przez lata, urosły do gigantycznych rozmiarów, jak port lotniczy w Shannon w Irlandii, odległy od wszelkich większych miast, a obsługujący rocznie ponad 1,6 mln pasażerów.

To w wielu miastach Europy i świata- często się udało. Nawet oddalone od miast o dziesiątki kilometrów, naprawione, rozbudowane, utwardzone porty lotnicze- to udało się w wielokrotnie większej skali niż w Polsce- i to na całym świecie.

Z początku jest trudno, porty zatrudniają niewielu pracowników, jak w Zielonej Górze, gdzie jest ich tylko 33. Port lotniczy w tym mieście od 38 lat jest portem państwowym, zbudowano tylko jeden nowy terminal- halę przylotów. 

W Polsce wielu - nawet spośród prezesów takich portów jak port lotniczy Krywalny w Białymstoku- sprzeciwiają się planom portów lotniczych- choćby nawet i te porty lotnicze kiedyś istniały, jak w Białymstoku w 1945 roku, kiedy to otwarto tutaj pasażerski port lotniczy. Dziś zamknął on swoje wrota, a władze nie chcą dostosować obecnego terminalu do obsługi pasażerów. Z początku i tak ich będzie co kot napłakał- najwyżej tyle co na lotnisku w Radomiu. Albo w Lublinie, dzie w pierwszym miesiącu działaąlności portu przewinęło się ich ledwie 5 tysięcy. W Lublinie ostatnie statystyki pokazują 187,595 pasażerów rocznie. Ten polski port powstał na bazie trawiastego pasa startowego.

Przykłady z Irlandii pokazują że udało się ożywić porty lotnicze z dala od innych miejscowości, tylko dzięki połączeniom lotniczym do okolicznych krajów. W ten sposób mogą być ożywione wszystkie porty lotnicze w Polsce.

 Nie ma potrzeby, by w pobliżu danego portu lotniczego znajdowały się duże miasta. Jest to mitem, o czym dobitnie świadczy przykład obsługującego 1639 tys. pasażerów rocznie port lotniczy w Shannon.

O sukcesie portu decyduje raczej nie położenie, co ciągłość operacji lotniczych. Porty lotnicze które najdłużej działają na rynku, zdołały zbudować popyt na przewozy lotnicze wśród okolicznej ludności.

Im szybciej otworzymy port lotniczy, tym szybciej zdobędzie on swoich klientów. Naukowcy badający porty lotnicze w Polsce dowodzą że jest ich kilkakrotnie mniej niż w Europie Zachodniej. Portów lotniczych powinno być ok. 40-50, a jest ich zaledwie 15, wraz z ostatnio powstającym portem lotniczym w Szymanach koło Szczytna na Mazurach.

W Niemczech w prawie każdym landzie jest kilka portów lotniczych, niekiedy nawet aż 6, jak w Nadrenii- Westfalii. W Polsce tylko jedno województwo- Mazowsze- posiada 3 pasażerskie porty lotnicze. W Hiszpanii, kraju gdzie zbudowano 52 porty lotnicze, zaledwie 6 miało zerowy ruch pasażerski w końcu 2008 roku. Od tego czasu nawet port lotniczy w Ciudad Real - przedstawiany jako pomnik rozrzutności, pozyskał linie lotnicze Ryanair i obsługuje loty pasażerskie. 

Dziś nawet w takich ubogich krajach jak Serbia, Gruzja czy Ukraina na gwałt modernizuje się zapomniane porty lotnicze, by służyły pasażerom. W Polsce jest odwrotnie, mimo że pod dostatkiem jest portów powojskowych, lotnisk trawiastych czy sportowych.

Warto to zmienić. Warto walczyć z politykami- szkodnikami, którzy blokują wieloletnie inwestycje, mogące- po latach dotacji, zaowocować rentownym portem pasażerskim w danym regionie. Porty lotnicze- te lokalne, w niewielkich miastach- nadal powstają w całej Europie, mimo deklaracjii Komisji Europesjkiej że nie będzie ona finansować tego typu inwestycji. Samorządy same finansują tego typu inwestycje, a przykładem są choćby sąsiednie Czechy, gdzie nowe terminale pasażerskie powstają w Pardubicach czy w innych miastach kraju, mimo zakręcenia kurka z dotacjami przez Unię Europejską. W Niemczech 38 portów lotniczych ma stałe połączenia pasażerskie. W Polsce liczba ta jest 3-krotnie mniejsza.

W Serbii otwierane są kolejne 3 porty lotnicze, takie jak port lotniczy Morava koło Kraljeva, port Vršac czy port lotniczy Užice-Ponikve, zarządzany przez władze miasta. W Gruzji zbudowano lub budowane są 3 nowe porty lotnicze (Kutaisi, Poti, Mestia).

W Polsce sprawy idą w odwrotną stronę. Politycy nie chcą się angażować w rozwój portów lotniczych, mimo że na świecie rzadkością są nieczynne porty lotnicze. Porty- widma, owszem, istnieją. Praktyka pokazuje jednak że porty lotnicze moga z powodzeniem działać nawet w odległości 40 km jeden od drugiego. W większych aglomeracjach potrafi z powodzeniem utrzymać się na rynku kilka portów lotniczych odległych od siebie o znacznie mniejsze dystanse.

Zmieńmy to! Politycy- wrogowie rozbudowy portów lotniczych powinni wreszcie mieć świadomość, że - im później uruchomi się port lotniczy, tym później uzyska on rentowność i zacznie generować dochody. Porty lotnicze to inwestycja wieloletnia- o które w Polsce jest, jak się okazuje- o wiele trudniej niż w krajach dużo bardziej ubogich. 

Polskim problemem są przede wszystkim tchórzliwi politycy- bojący się inwestycji w sektory które sprawdziły się w Europie, nawet w niewielkich miejscowościach.

--
Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski

Wszyscy zainteresowani rozwojem krośnieńskiego lotniska - przedstawiciele środowisk naukowych, edukacyjnych, szkoleniowych, organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy branży lotniczej i samorządowcy wzięli udział w konsultacjach społecznych planu generalnego lotniska. Spotkanie odbyło się (19. 02 w PWSZ) w ramach projektu „Odlotowa Polska Wschodnia", realizowanego przez Krosno ze środków Unii Europejskiej.

Plan generalny lotniska (zwany inaczej master planem) jest scenariuszem rozwoju lotniska do roku 2040, z podziałem na etapy. Zawiera m.in. koncepcję rozwoju przestrzennego, planowany rozwój ruchu lotniczego, analizę finansową i ekonomiczną funkcjonowania lotniska, prognozę oddziaływania na środowisko. Projekt dokumentu poddanego konsultacjom społecznym wykonało konsorcjum firm Investeko S.A. oraz Biuro Studiów i Projektów Lotniskowych POLCONSULT Sp. z o.o. Opracowanie jest finansowane ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Podstawowym założeniem planu generalnego jest wykorzystanie istniejącego potencjału lotniska dla wzrostu gospodarczego w regionie poprzez etapowy, zrównoważony rozwój infrastruktury i usług świadczonych w oparciu o lotnisko. Dokument jest oparty na obecnie obserwowanych oraz prognozowanych trendach rynkowych. W zależności od zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych, powinien być weryfikowany i aktualizowany.

Projekt planu generalnego przewiduje następujące etapy rozwoju lotniska:

Etap rozruchowy (do 2015 r.) obejmuje przede wszystkim:
• budowę drogi startowej na kierunku głównym (najczęściej wykorzystywanym w operacjach lotniczych), o wymiarach 1100 m x 30 m, z oświetleniem i kanalizacją deszczową;
• przebudowę lotniskowej stacji paliw, która będzie umożliwiać tankowanie statków powietrznych zarówno paliwem bezakcyzowym (szkolenie lotnicze i przewóz) oraz obciążonym akcyzą (loty prywatne);
• budowę drogi kołowania w kierunku północnym;
• budowę dwóch nowych hangarów.
Całość prac związanych z realizacją inwestycji etapu rozruchowego prowadzona będzie „pod ruchem", to jest przy działającym polu wzlotów lotniska.
Na tym etapie lotnisko pozostanie lotniskiem użytku wyłącznego, co oznacza, że mogą być na nim wykonywane następujące rodzaje lotów:
• loty niehandlowe (szkoleniowe, prywatne, turystyka lotnicza);
• loty czarterowe wykonywane śmigłowcami oraz samolotami o liczbie miejsc pasażerskich poniżej 20;
• loty lokalne (zaczynające się i kończące na tym samym lotnisku – np. loty widokowe nad Bieszczady).

Etap I (do roku 2025 r.) obejmuje przede wszystkim:
• wzmocnienie nawierzchni trawiastej drogi startowej na kierunku pomocniczym, wykorzystywanej do startów i lądowań przy wiatrach wiejących z południa;
• dróg kołowania i płyt postojowych,
• zabudowy południowej strony lotniska – wielofunkcyjny terminal pasażerski, zabudowania techniczne.
W takcie tego etapu zakłada się stopniowe przejście do lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji. Oznacza to możliwość szerszego wykorzystania lotniska dla lotów pasażerskich bez konieczności spełnienia wszystkich wymagań, jakie obowiązują dla portów lotniczych. Na tym etapie z lotniska będą mogły korzystać samoloty pasażerskie początkowo do 20 pasażerów (np. Dornier DO 228 NG, Beechcraft King Air C90GTx, Cessna Grand Caravan EX), następnie do 50 pasażerów (np. DASH 7-100).
Planowane jest oparcie procedur podejścia i startu na sygnale satelitarnym (GNSS). Umożliwi to uzyskanie minimów operacyjnych wymaganych dla lotnisk komunikacyjnych bez konieczności ponoszenia kosztów inwestycji w urządzenia nawigacyjne. (...)

Etap II (do 2040 r.) obejmuje głównie:
• wydłużenie głównej drogi startowej do 1710 m,
• rozbudowę dróg kołowania i płyt postojowych,
• rozbudowę terminala pasażerskiego.
W trakcie tego etapu zakłada się stopniowe dojście do statusu lotniska użytku publicznego o pełnej certyfikacji jak dla portów lotniczych. Po zrealizowaniu wszystkich inwestycji na tym etapie możliwe będzie korzystanie z lotniska przez statki powietrzne zabierające do 100 pasażerów (np. AVRO RJ 85, ATR-72).

Autorzy opracowania zwrócili uwagę na pozytywne wyniki prognozy oddziaływania na środowisko. Szczegółowa analiza m.in. obciążenia akustycznego wykazała, że samoloty operujące na krośnieńskim lotnisku nie będą generowały ponadnormatywnego hałasu.

Istotną części opracowania są wstępne analizy: finansowa i ekonomiczna.
Analiza finansowa zawiera oszacowanie kosztów inwestycji, kosztów odtworzeniowych oraz kosztów operacyjnych lotniska. Ogólna wartość inwestycji niezbędnych do poniesienia na wszystkich etapach wynosi 166,5 mln zł netto. Na przychody lotniska składać się będą przychody z operacji lotniczych, z dzierżawy nieruchomości lotniskowych, z parkingów przylotniskowych, dochody stacji paliw itp. Analiza zawiera prognozowane stawki za operację lotniczą, stawki czynszu itp. W celu zwiększenia przychodów planuje się organizację kilku imprez masowych w ciągu roku na trawiastej części lotniska.

Analiza przychodów i kosztów wykazała, że dla wszystkich rozpatrywanych wariantów projekt będzie generował stratę w każdym roku prognozy finansowej. Na poziom straty najistotniejszy wpływ będzie miała wielkość amortyzacji, która jest największą pozycją kosztową w rachunku zysków i strat. Jednak dla wariantu optymalnego w ostatnim okresie analizy finansowej (lata 2030-2040) koszty utrzymania lotniska będą bilansowane przez uzyskane przychody, pomijając oczywiście koszty niepieniężne, tj. amortyzację. Co oznacza, że utrzymanie lotniska w tym okresie nie będzie stanowić lub będzie stanowić nieznaczne obciążenie dla budżetu miasta. Jedyną szansą dla lotniska Krosno – umożliwiającą zbilansowanie kosztów działalności operacyjnej przychodami – stanowi rozwijanie małej komunikacji lotniczej.

W analizie ekonomicznej dokonano obliczenia skutków społeczno – ekonomicznych rozwoju lotniska. Bezpośrednie koszty i korzyści ekonomiczne można podzielić na dwie grupy:
• Korzyści związane z realizacją inwestycji w mieście Krośnie. Są to przede wszystkim: wzrost poziomu zatrudnienia w związku z obsługą powstałego obiektu, wzrost poziomu zatrudnienia wynikający z realizacji inwestycji i prac odtworzeniowych, wzrost wartości netto terenów inwestycyjnych w pobliżu lotniska, wzrost dochodów netto firm lokalnych zaangażowanych w realizację części inwestycyjnej.
• Koszty i korzyści związane z uruchomieniem pasażerskiej komunikacji lotniczej. Składają się na nie przede wszystkim: koszty eksploatacji samochodów osobowych, koszty czasu użytkowników infrastruktury komunikacyjnej, skutki środowiskowe, skutki dla bezpieczeństwa.
W szerszym kontekście rozbudowa lotniska wpłynie na rozwój ekonomiczny regionu w wielu aspektach. Na szczególne uwzględnienie zasługują następujące elementy:
• Rozbudowa Lotniska Krosno pozwoli zarówno na rozszerzenie obecnie prowadzonej działalności, w tym na certyfikowanie pilotów (licencje zawodowe i liniowe) oraz mechaników lotniczych w skali ponadregionalnej, jak również umożliwi rozpoczęcie i aktywizację przewozów w ruchu regionalnym, czarterowym i General Aviation.
• Specjalna strefa ekonomiczna w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska, w tym część przeznaczona wyłącznie pod produkcję lotniczą i okołolotniczą, jest istotnym uzupełnieniem inwestycji lotniskowej i stanowi z nią nierozerwalną całość. Lotnisko stanowić będzie bazę dla działalności gospodarczej związanej z produkcją i serwisowaniem statków powietrznych.
• Rozwój branży lotniczej spowoduje wzrost zapotrzebowania na absolwentów szkół technicznych i zawodowych o profilu lotniczym.
• Funkcjonowanie lotniska będzie także katalizatorem dla powstawania i rozwoju bazy hotelowej oraz infrastruktury gastronomicznej.

Projekt planu generalnego został złożony w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego z prośbą o zaopiniowanie. źródło: http://www.krosno.pl/pl/aktualnosci/...sultacjom.html 

Szanowny Panie
 

Modernizacja lotniska w Krośnie jest prowadzona tak by, zaspokoić bieżące problemy i potrzeby związane z dostępnością komunikacyjną miasta i rozwojem firm inwestujących w przemysł lotniczy na terenie woj. podkarpackiego.

Lotnisko w Krośnie ma służyć przede wszystkim: rozwojowi szkoleń lotniczych, producentom statków powietrznych, obsłudze taksówek powietrznych i samolotów prywatnych.
Stworzenie lotniska użytku publicznego, związanego z regularnymi lotami pasażerskimi, jest kwestią zaawansowanego etapu rozbudowy, który zostanie uruchomiony jeśli będą ku temu możliwości finansowe.

 

Z poważaniem

Katarzyna Bęben

Pełnomocnik Prezydenta ds. Zarządzania Lotniskiem

 
 

Od: "Adam Fularz" 
Wysłane: poniedziałek, 7 marzec 2016 9:29:12
Temat: Fwd: pytania prasowe

 
 
---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: Adam Fularz <
Data: 7 marca 2016 09:28
Temat: pytania prasowe
Do: um na serw. um.krosno.pl
 
 
- Czy UM Krosno zamiera dążyć do obsługi samolotów rozkładowych z portu lotniczego Krosno? Możliwe byłoby codzienne połączenie lotnicze do Warszawy.
 
Jako przykład podam:
https://de.wikipedia.org/wiki/City-Airport_Mannheim
 
W podanym przykładzie z Mannheim pas startowy ma długość 1066 metrów, port obsługuje dwa rejsowe kierunki, loty są dotowane. Typ samolotu używany dla połączeń pasażerskich z lotniska z tak krótkim pasem startowym to Dornier 328.
 
Czy władze Krosna rozważają pozyskanie przewoźników lotniczych do obsługi linii lotniczej Warszawa- Krosno?
 
Pozdrawiam,
--
Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
--

dotyczy: portu lotniczego w Krośnie


Szanowni Państwo,
Jaki jest aktualny status lotniska w Państwa pobliżu? Czy urząd miejski prowadzi działania nad jego odtworzeniem, naprawą? Mógłby powstać port lotniczy Krosno/ Bieszczady.

W ostatnim okresie uruchomiono port lotniczy w Radomiu. Po okresie długotrwałego oczekiwania znalazł się przewoźnik lotniczy chętny do obsługi połączeń z portu lotniczego. Jest to linia Air Baltic, obsługująca wiele lotnisk w mniejszych miastach i posiadająca doświadczenie w zakresie obsługi lotniczej niewielkich miast i małych portów lotniczych.

Czy władze miasta planują doprowadzenie do przywrócenia obsługi lotów pasażerskich w porcie lotniczym? Jakie są plany władz miasta wobec portu lotniczego? Port w Radomiu uruchomiono tylko dzięki staraniom miejscowych władz. Zakupiono używany terminal portu lotniczego, skompletowano niezbędne wyposażenie, uzyskano certyfikaty i wymagane pozwolenia. Proces ten zajął kilka lat, pochłonął w sumie kilkanaście- kilkadziesiąt mln PLN. Dopiero po częściowej prywatyzacji portu lotniczego pojawili się przewoźnicy pasażerscy.
 
Jakie są plany Urzędu Miejskiego odnośnie możliwej siatki połączeń? Czy władze miasta planują przekonać władze województwa celem dotowania połączeń pasażerskich do Gdańska czy Warszawy wzorem władz woj. lubuskiego? W tym województwie dopłaca się do przewozów lotniczych na trasie do Warszawy.


Witam
 Modernizacja lotniska w Krośnie podzielona jest na etapy.  I etap w którym powstanie pas o długości 1100 x 30 m ma służyć przede wszystkim:
  •  Rozwojowi funkcji szkoleniowo – treningowej lotniska w Krośnie; stworzenie odpowiednich warunków dla funkcjonowania podmiotów szkoleniowych;
  • Optymalnym  wykorzystaniu dostępnej przestrzeni lotniskowej dla rozwoju funkcji szkoleniowych;
  • Wzbogaceniu istniejącej oferty o szkolenia mechaników branży lotniczej;
  • Umożliwieniu  firmom produkującym samoloty testowania ich na krośnieńskim lotnisku;
Budowana w tym etapie infrastruktura jest optymalna dla samolotu o kodzie B, tj. o rozpiętości skrzydeł do 24 m np. Mewa, Cessna 150/152, Cessna 172, AT-3, Cessna 441 (z ograniczeniami), Aerospactiale TB-20 , Piper Pa32R Saratoga, Piper Pa-46 Malibu Mirage, Beechcraft King Air C90GTx.
W Krośnie będą mogły operować wszystkie typy samolotów, na których obecnie prowadzone są szkolenia.
Drugi etap modernizacji lotniska przewiduje wydłużenie pasa startowego do 1710m .
pozdrawiam
Katarzyna Bęben



W dniu 30 marca 2016 08:56 użytkownik Adam Fularz  napisał:
- dlaczego władze miasta planują budowę pasa tylko o długości 1100 metrów? Standardowe taksówki powietrzne wykorzystywane w Polsce to samoloty Saab 340A, wymagające ok. 1400 metrów pasa startowego.
Pozdrawiam,


W dniu 8 marca 2016 11:37 użytkownik Katarzyna Bęben  napisał:

Plan generalny lotniska w Krośnie podzielony jest na dwa etapy :

Etap I (2016 – 2025 r.)

Etap II (2026 – 2040 r.)

Zarządzający nie trzyma się ściśle etapów z Planu Generalnego i modernizacja lotniska  realizowana jest  w miarę możliwości finansowych Gminy.


W dniu 8 marca 2016 10:31 użytkownik Adam Fularz  napisał:
dziękuję za odpowiedzi, proszę jeszcze o podanie terminów dokonywania moderniacji,
Pozdrawiam,

W dniu 8 marca 2016 10:29 użytkownik Katarzyna Bęben  napisał:
tak w ostatnim etapie modernizacji do 1710 m
pozdrawiam


W dniu 8 marca 2016 10:26 użytkownik Adam Fularz napisał:
Wymagana długośc pasa startowego dla samolotów typu ATR- czyli większych maszyn abierających do 42 pasażerów to 1150 metrów. Państwo planują 1100 m. Czy będzie szansa na przedłużenie pasa startowego w przyszłości?
Pozdrawiam,

W dniu 8 marca 2016 10:23 użytkownik Katarzyna Bęben  napisał:
zakończenie budowy pasa startowego wraz z odbiorami  zaplanowano na koniec roku 2016
pas będzie miał długość 1100m
w przypadku wprowadzenia rozkładowych lotów pasażerskich w Planie Generalnym przewidziano budowę  terminala

pozdrawiam

Katarzyna Bęben


W dniu 8 marca 2016 10:00 użytkownik Adam Fularz  napisał:
- Kiedy jest planowane uruchomienie pasa startowego?
- jaką długość pasa startrowego przewidziano?
- czy istnieją pomieszcenia, np. aeroklubu, które możnaby wykorzystać do obsługi pasażerów linii rozkładowych, gdyby zdecydowano się na wprowadzenie rozkładowych lotów pasażerskich z Krosna?
Pozdrawiam

W dniu 7 marca 2016 13:54 użytkownik Katarzyna Bęben  napisał:
Szanowny Panie
 

Modernizacja lotniska w Krośnie jest prowadzona tak by, zaspokoić bieżące problemy i potrzeby związane z dostępnością komunikacyjną miasta i rozwojem firm inwestujących w przemysł lotniczy na terenie woj. podkarpackiego.

Lotnisko w Krośnie ma służyć przede wszystkim: rozwojowi szkoleń lotniczych, producentom statków powietrznych, obsłudze taksówek powietrznych i samolotów prywatnych.
Stworzenie lotniska użytku publicznego, związanego z regularnymi lotami pasażerskimi, jest kwestią zaawansowanego etapu rozbudowy, który zostanie uruchomiony jeśli będą ku temu możliwości finansowe.

 

Z poważaniem

Katarzyna Bęben

Pełnomocnik Prezydenta ds. Zarządzania Lotniskiem


---------- Forwarded message ---------
From: Telewizja Opera
Date: Mon, Feb 22, 2021 at 4:37 PM
Subject: Wniosek o ożywienie dwóch lotnisk w regionie Podkapracia
To: <urzad na serw. podkarpackie.pl>




Wniosek do podjęcia natychmiastowych działań w celu ożywienia rynku lotniczego w Polsce Południowo-Wschodniej

do Radnych Sejmiku Woj. Podkarpackiego
Drodzy Państwo,

Jako ekonomista zauważyłem że wiele lotnisk przed II wojną światową miało ruch pasażerski. Szczególnie na terenie dawnego zaboru pruskiego każde większe miasto kiedyś miało stałe rozkładowe połączenia lotnicze.

Połączenia takie można wznowić korzystając z popularnych w innych krajach typów samolotów pasażerskich. Wielu przewoźników wykorzystuje kilkudziesięciomiejscowe maszyny mogące wznieść się z takich lotnisk jak te mające zaledwie 1200 metrów pasa startowego, czasem nawet mniej.

Daje to szansę stworzenia w Polsce na Podkarpaciu sieci biznesowych połączeń obejmujących lotniska:
  1. Przemyśl (lotnisko Arłamów, 1300 metrów pasa betonowego)
  2. Krosno (lotnisko miejskie, 1100 metrów pasa z możl. odbudowy do dawnych 1500 metrów .)
  3. Mielec (2500 metrów długości pasa startowego)
Na tych lokalnych lotniskach dodanoby miniterminale pasażerskie, oraz szereg udogodnień dla podróżnych w lotach krajowych które odbywanoby ok. dwa razy w tygodniu w szczytach przewozowych- np. w poniedziałki rano do Warszawy, ew. Gdańska czy dużych miast, w piątki wieczorem loty na lokalne lotniska.

W Polsce linię lotniczą do Radomia na początku jej działalności czeskie linie lotnicze Czech Airlines obsługiwały samolotem ATR. Loty tego typu wymagałyby jakichś dotacji.

Redakcja www.rzeszowska.pl wzywa Samorząd Woj. Podkarpackiego do podęcia natychmiastowych działań w celu obrony tutejszego rynku lotniczego przed przejęciem.

1. W Lwowie i w Koszycach działają pasażerskie lotniska, świetnie połączone z siecią transportu zbiorowego, czego nie można powiedzieć w żaden sposób o lotniskach po polskiej stronie granicy. Te nie działają (Krosno, Arłamów, Mielec) mimo możl. technicznych.

2. Istnieje możl. uruchomienia połączeń przesiadkowych do Okęcia z lotnisk w Arłamowie dla Bieszczad (lotnisko z 1300 m długości pasa) i Mielcu (2500 m długości pasa). .

3. Rząd zaproponował że utrzyma/ obroni rynek lotniczy poprzez 
3a) nowy lotniczy centralny port pod Warszawą, 
3b) dowóz pasażerów drogą lądową tamże.

4. W Babimoście, 33 km od siedziby redakcji działa podobne lokalne lotnisko. Z obiektu terminalu odlotów w Nowym Kramsku oferowano w niskich cenach dolot dwa razy dziennie na przesiadkę na inne samoloty w Warszawa- Okęcie, obecnie jest to jeden lot dziennie. To samo jest możliwe i w Arłamowie, i w Mielcu. Są to miejsca o większym potencjale niż np. wieś Nowe Kramsko i pobliski 3-tysięczny Babimost. Jest szansa, że lotniska w Arłamowie czy Mielcu mogą prześcignąć wynikami lotnisko pasażerskie w Babimoście- Nowym Kramsku.  

5. Jako ekonomista obawiam się że już obecnie doszło do utraty rynku na rzecz lotnisk Koszyce i Lwów, a model zaproponowany przez Rząd jurysdykcji Rzeczpospolita Polska w celu obrony tutejszego rynku lotniczego przed przejęciem jest niesprawny, obarczony błędem logicznym. Podróżny lecący np. z obiektu w Arłamowie, Krośnie czy Mielcu przesiadaliby się w piaście czy hubie lokalnym w Rzeszowie albo nawet  w hubie centralnym ulokowanym w  planowanej przez rząd lokalizacji pod Warszawą. Obecnie nie jest to możliwe. 

6. Wnoszę o tymczasową aktualizację planu obrony rynku lotniczego celem obrony majątku ludności województwa podkarpackiego przed dalszą deprecjacją. Otóż- tutejsze 2 porty lotnicze zbudowane przed wojną, jeden po wojnie, lotniska rozbudowanie obecnie, zyskałyby na wartości jeszcze bardziej. Uruchomionoby niewielką ofertę dotowanych połączeń krajowych. Szkic sieci dołączono.

7. Redakcja przedstawia plan ratunkowy:

- przygotowanie ew. przedłużenia drogi startowej oraz dostosowanie terminali lotnisk Arłamów, Mielec do lotów pasażerskich samolotem ATR.. Poszerzenie dróg kołowania i płaszczyzn postojowych. Cel to możliwość konkurencji na rynku za pomocą infrastruktury drogi startowej. Uruchomienie połączeń dwa razy w tygodniu- dotowanych, na trasie Warszawa-Rzeszów- Arłamów albo Warszawa- Mielec- Arłamów, w piątki wieczorem z Warszawy, w poniedziałek z samego rana- do Warszawy.. Propozycje dla terminali (lokalne doświadczenia ze wsi Nowe Kramsko) przedstawiono poniżej:

image 
Fot. Namiotowa poczekalnia pasażerska lotniska w Nowym Kramsku w czasie sezonu lotów czarterowych. Obecnie kupiono większy namiot na lotnisko w nowym Kramsku w Babimostu, celem obsługi podróżnych większych samolotów. To samo wystarczy w Arłamowie czy w Mielcu. Redakcja nie proponuje inwestycji w terminal, jedynie w część airside. 

Załącznik:

Załącznik: Korzyści ekonomiczne z lotniska

 

Rozdział ten w całości pochodzi z tekstu pt. „Memorandum w sprawie inwestycji w rozwój Portu Lotniczego Łódź Lublinek", por. http://www.rotwl.pl/. (opracowane przez: Stowarzyszenie „Lotnisko dla Łodzi"na podstawie raportu „Oddziaływanie społeczne i ekonomiczne portów lotniczych w Europie", wydanego przez ACI Europe - Airports Council International w styczniu 2004 r.)

 

 

Port lotniczy stanowi niezbędną infrastrukturę regionu, służącą wspieraniu rozwoju ekonomicznego i przemian społecznych. Lotnisko to także przedsiębiorstwo, zdolne po osiągnięciu pewnego rozmiaru, zarówno do wypracowania zysków dla swoich udziałowców, jak i do generowania dochodów firm, położonych w zasięgu jego oddziaływania.

 

Komisja Europejska wyraziła dobitnie swoje stanowisko w tej kwestii w raporcie „Transport White Paper": „Trudno jest sobie wyobrazić dynamiczny wzrost gospodarczy, zapewniający tworzenie miejsc pracy i dobrobyt społeczeństwa, bez sprawnego systemu transportu, który pozwala wykorzystać wszystkie możliwości, jakie jest w stanie wygenerować zarówno rynek krajowy, jak i globalny."


Całokształt oddziaływania ekonomicznego portów lotniczych można opisać w następujących czterech wzajemnie zależnych kategoriach:

 

1.    Wpływ bezpośredni – to miejsca pracy i przychód, będące w całości lub przeważającej mierze wynikiem funkcjonowania operacyjnego lotniska,

2.    Wpływ pośredni – to miejsca pracy i przychód, wytworzone w gospodarce regionu przez sieć dostawców towarów i usług dla lotniska,

3.    Wpływ indukowany (wynikowy) – to miejsca pracy i przychód, wytworzone w gospodarce regionu poprzez wydawanie dochodów pracowników zatrudnionych w firmach powstałych w wyniku oddziaływania bezpośredniego i pośredniego lotniska,

4.    Wpływ katalityczny – to miejsca pracy i przychód, wytworzone w gospodarce regionu poprzez szeroką rolę lotniska we wzmacnianiu produktywności przedsiębiorstw i sprzyjaniu napływowi nowych inwestycji oraz zwiększeniu ruchu turystycznego.

 

 

Dobry dostęp do rynków, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, za pomocą dogodnych połączeń transportowych jest uważany za absolutnie podstawowy warunek do podejmowania decyzji o lokowaniu nowych inwestycji. Dotyczy to zwłaszcza branży związanych z zaawansowanymi technologiami. Region w promieniu 30 minut jazdy od lotniska doświadcza niezwykle szybkiego wzrostu gospodarczego. Przykłady: 31% przedsiębiorstw zlokalizowanych w strefie oddziaływania portu lotniczego w Monachium wskazało czynnik bliskości lotniska jako kluczowy dla lokalizacji firmy. 80% podmiotów produkcyjnych w Hamburgu określiło wpływ portu lotniczego jako istotny w pozyskiwaniu nowych klientów.

 

Rozwój firm w niektórych branżach jest w sposób szczególny uzależniony od dogodnego dostępu do transportu lotniczego. Należą do nich:

ubezpieczenia

bankowość i finanse

transport

poligrafia

przemysł paliwowy

media

usługi biznesowe

badania i rozwój (R&D)

informatyka

przemysł precyzyjny.

 

Tereny wokół lotnisk są często wykorzystywane do tworzenia stref inwestycyjnych.

Obecność portu lotniczego jest wskaźnikiem atrakcyjności i poziomu życia w regionie.

 

Obsługa każdego miliona pasażerów w okresie rocznym, wymusza stworzenie około 1000 miejsc pracy w samym porcie lotniczym (wpływ bezpośredni), a 2000 miejsc pracy łącznie w regionie. Pozwala to zwiększyć dochód regionu brutto od 1,4 do 2,5%. Liczba miejsc pracy, stworzonych w efekcie oddziaływania bezpośredniego, może być jeszcze wyższa w przypadku niewielkich lotnisk, nie odnoszących korzyści z efektu skali, i wynosić nawet 1700.

 

Dobra jakość pasażerskich i towarowych połączeń lotniczych jest kluczowa dla konkurencyjności regionu.

 

Zwiększenie liczby połączeń lotniczych wpływa na potencjał wzrostu gospodarczego regionu, który z kolei powoduje wzrost zapotrzebowania na nowe połączenia lotnicze, tworząc samonapędzający się układ.

 

Obecność portu lotniczego wpływa pobudzająco na rozwój gospodarczy regionu poprzez:

·         przyciąganie i lokalizację nowych inwestycji, szczególnie zagranicznych,

·         zapobieganie uciekaniu firm z regionu,

·         zwiększenie konkurencyjności firm poprzez stworzenie im możliwości ekspansji na nowe rynki

·         stymulowanie eksportu poprzez bezpośrednie połączenia transportowe z ważnymi rynkami

·         poprawę jakości życia mieszkańców

·         zwiększanie liczby przybywających turystów.

 

Łatwy dostęp do globalnej sieci połączeń lotniczych jest szczególnie ważny dla regionów niestołecznych. W dobie globalizacji sprzyja to przenoszeniu przedsiębiorstw do tych regionów.

 

Posiadanie własnego portu lotniczego jest szczególnie ważne dla miast, organizujących dużą liczbę imprez: targowych, sportowych, naukowych i kulturalnych.

 

Nawet niewielkie lotniska mogą mieć olbrzymi wpływ na aktywność ekonomiczną firm w swoim regionie.

 

Obecność funkcjonalnego lotniska jest niezwykle istotna w rejonach, w których istnieje możliwość połączeń z innymi środkami transportu, posiadających węzły autostradowe i szybką kolej. Zapewnia to często funkcjonowanie takiego regionu jako centrum logistycznego.

 

Porty lotnicze wybitnie sprzyjają tworzeniu i rozwojowi centrów nowoczesnych technologii. Przykład: Centrum Sophia-Antipolis Science Park, położone obok lotniska w Nicei przyciągnęło 1 227 firm zatrudniających łącznie 24 550 pracowników.

 

Aktualnie wzrasta rola towarowego transportu lotniczego. Obecnie już ponad 30% przewozów towarów (według wartości) odbywa się drogą lotniczą.

 

Z powodu braku dostępności połączeń lotniczych wiele regionów zostało pozbawionych korzyści wynikających z ponadregionalnego wzrostu gospodarczego, co skutkuje osłabieniem ich atrakcyjności jako całości.

 

Port lotniczy i firmy z nim powiązane, tworzą miejsca pracy dla wielu wysoko wykwalifikowanych fachowców, wpływając na ogólny poziom wykształcenia w regionie.

 

Obszary wokół lotnisk cechują się niższą stopą bezrobocia w porównaniu do terenów bardziej oddalonych.

 

Szczególnie korzystnym rozwiązaniem dla portów lotniczych jest tworzenie na swoim terenie baz linii lotniczych. Ma to istotny wpływ na zwiększenie liczby miejsc pracy, generowanych przez lotnisko.

 

Lotnisko odprowadza podatki, zarówno do budżetu lokalnego, jak i centralnego. Port lotniczy, po osiągnięciu pewnego rozmiaru, jest z zasady dochodowym przedsiębiorstwem. Przyjmuje się, że zyski pojawiają się najczęściej po przekroczeniu progu 500 000 pasażerów rocznie. Jeżeli lotnisko obsługuje również ruch towarowy, wymagana liczba pasażerów jest odpowiednio mniejsza. Nawet jeżeli port lotniczy nie przynosi zysków jako spółka, jego stymulujący wpływ na gospodarkę regionu wielokrotnie przewyższa bilansowe straty spółki zarządzającej lotniskiem.

 

Lotnisko ma poważny wpływ na liczbę turystów, odwiedzających region. Szacuje się, że obecnie około 1/3 turystów, przyjeżdżających do dużych miast, korzysta z transportu lotniczego. Polska należy do pierwszej dziesiątki państw europejskich, które odwiedza najwięcej turystów. Pojawienie się na rynku przewoźników niskokosztowych stworzyło nowy rodzaj turystyki, określanej jako turystyka „weekendowa". Celem takich wyjazdów są często nowe miejsca, niepopularne wcześniej na turystycznym rynku. Przykład: Badania przeprowadzone w Cork w Irlandii wskazują, że 40% turystów nie pojawiłoby się w tym regionie, gdyby nie istnienie połączeń lotniczych. Ocenia się, że przyjazdy tych właśnie turystów pozwoliły ocalić w Cork blisko 4 000 miejsc pracy. Rozwój turystyki poza poprawą wskaźników ekonomicznych ma trudny do przecenienia korzystny wpływ społeczny.

 

Lotnisko jest niezbędne dla miast z dużą społecznością akademicką. Połączenia lotnicze warunkują żywą wymianę międzynarodową studentów i kadry naukowej, a co za tym idzie swobodny przepływ idei.

 

Wzrastająca pozycja na rynku przewoźników niskokosztowych stwarza niespotykane w przeszłości możliwości dynamicznego wzrostu liczby pasażerów, obsługiwanych przez niewielkie, marginalne dotąd lotniska.

 

Zdaniem zdecydowanej większości analityków przemysł lotniczy czeka w najbliższych latach szybki stabilny wzrost.

 

Komisja Europejska uważa mobilność, którą zapewnia transport (zwłaszcza lotniczy), za podstawowy element w dalszej integracji europejskiej. Połączenia lotnicze zwiększają przepływ zasobów ludzkich, co ma znaczący wpływ na redukcję bezrobocia. Stopniowe otwieranie rynków pracy przez „starych" członków Unii Europejskiej stwarza tutaj nowe możliwości.

 

Utrata połączeń lotniczych prowadzi, nawet w krótkiej perspektywie czasowej, do niepożądanych zmian w gospodarce regionu. Przykład: Badania przeprowadzone po bankructwie linii lotniczych Swissair, wskutek którego doszło do likwidacji połączeń niektórych szwajcarskich lotnisk z Zurychem. Wykazały one spadek regionalnego produktu brutto w tych kantonach nawet o 3%. Podobne skutki może mieć zaniechanie rozbudowy lotniska, uniemożliwiające otwieranie nowych połączeń.


--


Adam Fularz, manager www.rzeszowska.pl

RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra





--


Posted by Telewizja Opera on 23:53. Filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

0 komentarze for Wniosek o ożywienie lotnisk Krosno, Mielec, Bircza dla przetestowania popytu na loty pasażerskie w sezonie letnim 2021

Prześlij komentarz

Recent Entries

Recent Comments

Photo Gallery