INFORMACJA PRASOWA | Warszawa, 5 czerwca 2019 r. |
Ruszają wakacyjne pociągi POLREGIO |
Jak co roku POLREGIO uruchamia dodatkowe wakacyjne pociągi kursujące do najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości w całym kraju. Dzięki temu podróżni będą mogli dotrzeć m.in. nad morze, jeziora, a także w góry.
POLREGIO przedstawiło ofertę specjalnych wakacyjnych połączeń, które zaczną kursować już w czerwcu. Do dyspozycji pasażerów będą m.in. pociągi do nadmorskich kurortów, a także do malowniczych obszarów Pojezierza Mazurskiego, Podlasia, Polesia, Kotliny Kłodzkiej, w Tatry, Sudety, Beskidy i Bieszczady. Dodatkowo POLREGIO umożliwi przesiadkę na pociągi kursujące w słowackie Tatry.
Podlaskie
Począwszy od majówki, w każdy weekend oraz w długie weekendy uruchamiane są dwie pary pociągów na malowniczej trasie z Białegostoku do Walił przez teren Puszczy Knyszyńskiej. Ponadto w lipcu pojadą dodatkowe kursy na folkowe imprezy plenerowe w pobliżu stacji Waliły: „Basowiszcza" i „Siabrowska Biasieda", a także we wrześniu - w Sokolu Białostockim (miejscowość położona na trasie) na „Święto Grzyba". Pociągi będą kursować do 29 września.
Od 28 czerwca do 1 września pociągi POLREGIO będą kursowały po nieobsługiwanej przez 15 lat linii Hajnówka - Siemianówka prowadzącej nad Zalew Siemianówka, zwany też Jeziorem Siemianowskim. Z Hajnówki do Siemianówki będzie uruchamiany jeden kurs w piątki, dwa kursy w soboty i niedziele; z Siemianówki do Hajnówki w soboty trzy kursy, w niedziele dwa kursy.
Pomorskie
Od 20 czerwca do 1 września uruchomione zostaną wakacyjne połączenia POLREGIO na trasach Gdynia/Słupsk - Ustka i Gdynia/Lębork - Łeba . Wakacje to także okres zwiększonej, względem rocznego rozkładu jazdy, liczby połączeń z Gdyni na Półwysep Helski.
Świętokrzyskie
W wakacje ruszają połączenia Kielce - Sandomierz i z powrotem, które będą uruchamiane w każdą sobotę i niedzielę począwszy od 22 czerwca do końca wakacji, również w święta 20 czerwca i 15 sierpnia. Zostaną uruchomione połączenia Kielce - Busko Zdrój w każdą sobotę i niedzielę po dwa pociągi w każdym kierunku, także do końca wakacji.
9 czerwca ruszają komercyjne połączenia superREGIO na trasie Ostrowiec Świętokrzyski - Wrocław przez Kielce - Częstochowę Stradom - Lubliniec - Opole i z powrotem (przez Kluczbork - Lubliniec i dalej tą samą trasą w każdy piątek i niedzielę tam i z powrotem).
Warmińsko-Mazurskie
Od 1 lipca do 31 sierpnia będzie kursował pociąg REGIO Olsztyn - Braniewo, który dowiezie podróżnych w okolice Zalewu Wiślanego. Ponadto 9 czerwca rozpocznie kursowanie pociąg, który w każdą niedzielę będzie przewoził pasażerów do Portu Lotniczego Olsztyn - Mazury, skąd odbywać się będą loty do bułgarskiego Burgas.
Podkarpackie
Sezon wakacyjny obfituje dodatkowymi połączeniami na Podkarpaciu. POLREGIO w okresie 29 czerwca - 31 sierpnia uruchomi weekendowe połączenia na trasach Rzeszów - Zamość Wschód, Rzeszów - Sandomierz, Rzeszów - Medzilaborce (Słowacja), Sanok - Medzilaborce (Słowacja) i Jarosław - Lublin.
Łódzkie
W okresie wakacyjnym od 6 lipca do 25 sierpnia w każdą sobotę i niedzielę będą uruchamiane połączenia z Łodzi Kaliskiej do Spały. Pociągi będą wyjeżdżały do Spały w godzinach porannych i powracały w godzinach wieczornych.
Zachodniopomorskie
W województwie zachodniopomorskim rozpoczną kursowanie sezonowe połączenia Koszalin - Mielno Koszalińskie w terminie od 22 czerwca do 1 września (11 par pociągów w tym: 6 codziennie, 4 pary od piątku do niedzieli i jedna dodatkowo w sobotę i niedziele). Zostanie uruchomione dodatkowe połączenie ze Szczecina do Kołobrzegu przez Białogard i zwiększona liczba połączeń na linii Sławno - Darłowo. Z Kołobrzegu do Koszalina codziennie od 22 czerwca do 1 września będzie kursować dodatkowa para pociągów, a na linii kolejowej Szczecin - Świnoujście, jak co roku, pociąg przyśpieszony „Błękitny". W weekendy i święta w wakacje dodatkowa para pociągów pojedzie na trasie Szczecin - Świnoujście, Szczecin - Kamień Pomorski i Poznań - Koszalin.
Małopolskie
W województwie małopolskim pociągi POLREGIO zostaną skomunikowane z pociągami Kolei Słowackich z Muszyny do stacji Plaveč i Poprad-Tatry:
- Pierwszy poranny pociąg Plaveč (odj. 8:52) - Muszyna (przyj. 9:10) będzie skomunikowany z pociągiem REGIO do Tarnowa (odj. 9:15);
- Pociąg Muszyna (odjazd 9:58) - Plaveč i Poprad-Tatry (Plaveč 10:16, Stará Ľubovňa 10:31, Podolinec 10:44, Výh Spišská Belá zastávka 10:56, Kežmarok 11:01, Poprad Tatry 11:29) będzie skomunikowany z pociągiem przyśpieszonym REGIO „Jaworzyna" z Krakowa (odj. 5:43, przyj. do Muszyny 9:53);
- Połączenie Plaveč (odj. 17:03) - Muszyna (przyj. 17:21) będzie skomunikowane z pociągiem REGIO „Jaworzyna" do Krakowa Głównego (odjazd o godz. 17:41).
- Pociąg Muszyna (odj. 17:50) - Plaveč i Poprad-Tatry (Stará Ľubovňa 18:23, Podolinec 18:36, Výh Spišská Belá zastávka 18:48, Kežmarok 18:57, Poprad-Tatry 19:25) będzie w Muszynie skomunikowany z pociągiem REGIO Krynica-Zdrój (odj. 17:15) - Muszyna (przyj. 17:34) oraz z pociągiem REGIO Tarnów (odj. 13:22) - Muszyna (przyj. 16:20).
Lubelskie
W województwie lubelskim w okresie 22 czerwca - 1 września uruchomione zostaną wakacyjne połączenia Lublin - Bełżec (2 pary pociągów), Zamość - Rzeszów (weekendy), Lublin - Jarosław (weekendy) i Chełm - Włodawa (2 pary pociągów w weekendy).
Jeden bilet na wiele podróży
Bilety można zakupić za pośrednictwem strony internetowej POLREGIO, a także aplikacji mobilnej o tej samej nazwie.
POLREGIO oferuje m.in. bilet turystyczny i mini bilet turystyczny, które pozwalają na wielokrotne przejazdy od godziny 18:00 w piątek, do godziny 6:00 w poniedziałek. Bilet turystyczny w cenie 45,00 zł brutto – oprócz pociągów specjalnych – jest honorowany w pociągach REGIO oraz pociągach osobowych: Arrivy RP, Kolei Śląskich, Kolei Wielkopolskich oraz Kolei Małopolskich, jak również Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (z wyjątkiem pociągów kategorii ŁKA Sprinter). Mini bilet turystyczny w cenie 39,00 zł brutto honorowany jest tylko w pociągach REGIO.
Warto dodać, że pociągi POLREGIO docierają do wielu turystycznych miejscowości, takich jak: Krynica-Zdrój, Komańcza, Zwierzyniec, Ełk, Giżycko, Hel, Kołobrzeg, Świnoujście, Gniezno, Koszalin, Szklarska Poręba Górna, Bystrzyca Kłodzka, Stary Sącz, Malbork, Chojnice, Czaplinek, Piwniczna-Zdrój czy Kościerzyna. Ponadto na funkcjonującym na stronie internetowej POLREGIO blogu „Zmysł podróżowania", pasażerowie mogą poznać propozycje podróży pociągami przewoźnika do oryginalnych i interesujących miejsc w Polsce czy obejrzeć wyjazdowe relacje czytelników.
***
Przewozy Regionalne, właściciel marki POLREGIO, powstały w 2001 r. Są największym pasażerskim przewoźnikiem kolejowym w Polsce. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża około 1900 pociągów zamawianych i finansowanych przez samorządy wojewódzkie. W ciągu roku z usług POLREGIO korzysta ponad 81 mln pasażerów. Pociągi POLREGIO zatrzymują się na ponad 1800 stacjach. Udział firmy w rynku kolejowych przewozów pasażerskich wynosi ponad 26%. Większościowym akcjonariuszem Spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (50% i jeden udział).
Szczegółowe informacje:
Dominik Lebda
Rzecznik Prasowy
"Przewozy Regionalne" sp. z o.o. (POLREGIO)
(...)
--
__________________________________________________________________________
Merkuriusz Polski
Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.
Standardy relacjonowania wyborów przez media zgodne z Art. 7 ust. 2 ustawy – Prawo Prasowe.
Kandydat w wyborach nie powinien być formalnie związany z żadnym medium, w szczególności być dziennikarzem, redaktorem naczelnym bądź wydawcą. Jeżeli tak by się zdarzyło, gdyż prawo wprost tego nie zabrania, na czas wyborów nie powinien być on zaangażowany w relacjonowanie wyborów.
Rada Etyki Mediów uznaje udział dziennikarzy w wyborach za złamanie zasad etyki 55 dziennikarskiej . Dziennikarze nie tylko nie powinni kandydować, ale w jakikolwiek inny sposób uczestniczyć w pracach komitetów wyborczych, np. nie powinni pomagać kandydatom w przygotowaniu wystąpień publicznych.
Dobrą praktyką jest wprowadzenie przez szefów redakcji w tym zakresie jasnych wytycznych.
Media powinny z ostrożnością relacjonować wydarzenia z udziałem kandydatów pełniących funkcje publiczne w czasie kampanii wyborczej, a zwłaszcza ciszy wyborczej. Osoby te, mając łatwiejszy niż inni kandydaci dostęp do mediów, mogą nadużywać go do celów związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej. Media muszą być więc szczególnie wyczulone.
Prowadzenie negatywnej kampanii w mediach, choć nie jest prawnie zakazane, budzi wątpliwości etyczne. Media powinny przekazywać wypowiedzi prawdziwe, wypowiadane w dobrej wierze oraz w tonie umiarkowanym. (..)
W przypadku, gdy tworzy się medium specjalnie na potrzeby wyborów, dane medium powinno kierować się regułami prawdziwości i uczciwości przekazu. Należy także pamiętać, że powstające w okresie wyborczym tytuły prasowe zobowiązane są do przestrzegania wszelkich wymogów stawianych prasie przez prawo prasowe (jeœli publikacja spełnia 56 kryteria definicji „dziennika" lub „czasopisma" wymagana jest np. jego rejestracja w sądzie). Bardzo ważne jest, aby wydawnictwo takie na każdym egzemplarzu posiadało takie informacje jak nazwę i adres wydawcy, adres redakcji, imię i nazwisko redaktora naczelnego. Choć prawo prasowe nie ustanawia obowiązku zamieszczenia impressum na tzw. drukach nieperiodycznych (np. jednorazowo wydanej gazetce), zasada ta powinna być przestrzegana w przypadku wydawnictw dotyczących wyborów. wg http://hfhr.pl/wp-content/uploads/2014/10/HFPC_media_w_okresie_wyborczym.pdf