Dyżurni ruchu lepiej przygotowani do pracy
Informacja prasowa 6 czerwca 2016 r.
Dyżurni ruchu lepiej przygotowani do pracy
Blisko 700 pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu zakończyło dodatkowe szkolenia na specjalnym symulatorze. Dyżurni ruchu zyskali lepsze przygotowanie do bezpiecznego prowadzenia pociągów w nadzwyczajnych sytuacjach. Kolejne 850 osób przejdzie szkolenia w 2016 r. Nowoczesny symulator to jedna z 200 inicjatyw PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na kolei.
Zarządca infrastruktury m.in. dzięki nowoczesnemu symulatorowi zapewnia podnoszenie kwalifikacji pracowników odpowiedzialnych za bezpieczne prowadzenie ruchu pociągów. To bezpośrednie przygotowanie głównie dyżurnych ruchu do właściwego reagowania w szczególnie trudnych sytuacjach. Pracownicy w ciągu kilku godzin ćwiczą niecodzienne sytuacje, których prawdopodobieństwo zaistnienia jest niewielkie, jednak właściwe reakcje mogą uchronić od wypadków i ratować życie. Możliwe jest zadanie ponad 40 sytuacji kryzysowych o różnym stopniu trudności. Ćwiczenia realizowane są w warunkach wiernie oddających rzeczywiste, tzn. lokalne centrum sterowania w Mińsku Mazowieckim i na bieżąco omawiane z instruktorem.
Symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności, to pierwszy tego typu sprzęt w Polsce. Kosztował ponad 4,5 mln zł. Jest wykorzystywany od października 2015 r. Ze szkoleń skorzystało już blisko 700 pracowników PLK. Kolejnych 850 przejdzie kursy do końca tego roku.
Rozbudowany system szkoleń to jeden z elementów realizowanego przez PLK programu poprawy bezpieczeństwa. Inicjatywa zawiera ponad 200 działań w czterech obszarach: inwestycyjnym, technicznym, organizacyjnym oraz pracowniczym. W ubiegłym roku
PLK przeszkoliły ponad 25 500 pracowników na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego w ramach pouczeń okresowych i doraźnych.
W ostatnich latach widoczny jest spadek liczby wypadków na kolei. W 2015 r. - w porównaniu do poprzedniego, o 12 procent spadła liczba kolizji i wykolejeń oraz o 12 procent mniej było wypadków na przejazdach kolejowo – drogowych. Rok 2016 podtrzymuje pozytywny trend. Statystyki za pierwszy kwartał br., dotyczące wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo – drogowych pokazują, że w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku liczba wypadków spadła o 14 procent.
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
ul. Targowa 74, 03-734 Warszawa
Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem
KRS 0000037568. NIP 113-23-16-427, REGON 017319027
Kapitał zakładowy 16 684 838 000,00 w całości wpłacony
Zarządzamy państwową infrastrukturą kolejową.
Udostępniamy trasy kolejowe dla przewozów pasażerskich i towarowych.
Utrzymujemy i modernizujemy powierzoną nam sieć linii kolejowych z dbałością o środowisko.
www.plk-sa.pl
www.plk-inwestycje.pl
Wydrukuj wiadomość tylko wtedy, gdy jest to niezbędne
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.
ZDJĘCIA
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.
WIDEO
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.