Komunikat MIB: Udrożnienie ruchu na autostradach
Udało się osiągnąć porozumienie pomiędzy Ministerstwem a koncesjonariuszami autostrad A1 i A4. Przyjęto zasady rozładowywania zatorów, które mogłyby wpływać na zdrowie, bezpieczeństwo lub zagrażać życiu podróżnych – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, podczas briefingu zorganizowanego 27 czerwca 2016 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.
W okresie Światowych Dni Młodzieży, dzięki porozumieniu z koncesjonariuszem autostrady A4 na odcinku Kraków – Katowice, czyli spółką Stalexport Autostrada Małopolska S.A., będą podejmowane działania pozwalające na rozładowanie zatorów na A4.
W przypadku autostrady A1 w krytycznych momentach bramki będą podnoszone na określony czas. Pozwoli to na rozładowanie korków – dodał wiceminister Jerzy Szmit.
Opłaty niepobrane za przejazd zostaną w kieszeniach kierowców i nie zasilą Krajowego Funduszu Drogowego.
Autostrada A1, odcinek Gdańsk – Toruń zarządzany przez Gdańsk Transport Company S.A.
MIB w porozumieniu z koncesjonariuszem, spółką GTC, podjął decyzję o umożliwieniu tymczasowego otwierania bramek zjazdowych w punktach poboru opłat na odcinku Gdańsk – Toruń autostrady A1.
Bramki otwierane będą w okresie wakacyjnych weekendów jedynie w sytuacjach wyjątkowych, w związku z wystąpieniem nadmiernych utrudnień dla podróżnych. Decyzje o ewentualnym podniesieniu szlabanów będzie podejmował operator, w zależności od aktualnej sytuacji na bramkach w punktach poboru opłat.
Szlabany mogą być otwierane czasowo i wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych. Natomiast w celu upłynnienia ruchu na autostradzie wdrożone zostały rozwiązania zwiększające przepustowość punktów poboru opłat, m.in. zapewnienie pełnej obsady wszystkich stanowisk inkasenckich, zaokrąglenie stawki opłaty za przejazd pełnym odcinkiem z 29,90 zł na 30 zł.
GTC nie otrzyma żadnych rekompensat z tytułu niepobierania opłat.
Wprowadzone rozwiązania wpłyną na komfort podróży użytkowników korzystających z odcinka Gdańsk – Toruń autostrady A1.
Autostrada A4, odcinek Katowice - Kraków zarządzany przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A.
MIB w porozumieniu z koncesjonariuszem, spółką Stalexport Autostrada Małopolska S.A., uzgodnił scenariusz działań możliwych do wdrożenia w okresie trwania Światowych Dni Młodzieży w celu usprawnienia ruchu pojazdów na odcinku autostrady A4 Katowice – Kraków. Uzgodniono zawarcie porozumienia pomiędzy MIB a spółką Stalexport o współpracy w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży.
Porozumienie przewiduje ewentualną możliwość otwierania bramek przez koncesjonariusza w okresach szczególnie wysokiego natężenia ruchu pojazdów. Postanowienia porozumienia umożliwiają elastyczne, bieżące reagowanie na sytuację na autostradzie poprzez otwieranie bramek w celu zapewnienia bezpieczeństwa jej użytkowników oraz zachowania płynności ruchu drogowego w okresie, w którym organizacja Światowych Dni Młodzieży przyczyni się do wzrostu natężenia ruchu.
Porozumienie przewiduje, że upłynnienie ruchu na autostradzie A4 będzie się odbywało w sposób nieobciążający budżetu państwa.
Treść porozumienia została ostatecznie uzgodniona. Dokument oczekuje na podpisy stron.
Wprowadzone rozwiązania wpłyną na komfort uczestników Światowych Dni Młodzieży i podróżujących w tym okresie odcinkiem Katowice – Kraków autostrady A4.
Elżbieta Kisil
Rzecznik prasowy
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
Tel. 22 630 11 22