Co z portem lotniczym Przemyśl- Arłamów?
Apeluję o wydłużenie drogi startowej Portu Lotniczego Przemyśl/ Arłamów do 1440 metrów, budowę drogi kołowania i płyty postojowej, przebudowę i modernizację budynku kontenerowego portu lotniczego. Umożliwi to przyjmowanie samolotów typu ATR 42, ATR 72, Jak-40, C-130 Hercules, BAe 146, Cessna Citation, Falcon 2000, Bombardier BD700 itp.
Czy RDLP zamierza sprzedać port lotniczy albo w inny sposób umożliwić samorządom przeprowadzenie koniecznych w tym porcie inwestycji? Konieczny jest nowy i większy terminal pasażerski.
Odpowiadając na otrzymany od Pana list elektroniczny, pragnę ponownie poinformować, że aktualnie lądowisko w Krajnej objęte jest umową dzierżawy, zawartą na czas oznaczony, tj. okres od 1.04.2012 do 31.03.2032 roku, o czym pisałem już w e-mailu z dnia 14.09.2015 roku. Wydzierżawiającym jest Nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza. Przywołana wyżej umowa została zawarta w trybie ogłoszonego publicznie przetargu nieograniczonego. W odpowiedzi na ogłoszenie przetargowe wpłynęła tylko jedna oferta – złożona przez aktualnego dzierżawcę.
Chciałbym także zwrócić uwagę, że pomimo szeregu wypowiedzi i deklaracji złożonych przez różne osoby i instytucje, o których mogłem przeczytać w przesłanym w formie załącznika numerze Gazety Przemyskiej – wersja demo 27 maj 2014 150dpi.pdf, ani do Nadleśnictwa Bircza, ani do biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, nigdy nie wpłynęły żadne konkretne oferty w tej sprawie.
Sprawę zarządu LP regulują przepisy ustawy o lasach. W art. 4. tejże ustawy zapisano, że" Lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, zwane dalej "Lasami Państwowymi" oraz, że: w ramach sprawowanego zarządu Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę leśną, gospodarują gruntami i innymi nieruchomościami oraz ruchomościami związanymi z gospodarką leśną, a także prowadzą ewidencję majątku Skarbu Państwa oraz ustalają jego wartość.
Sprawowanie zarządu przez jednostkę LP w stosunku do gruntu pod płytą lotniska oczywiście nie jest typową sytuacją w działalności naszej organizacji. W skali tut. Dyrekcji jest to jedyny przypadek. Niestety nie mam wiedzy, jak jest na pozostałym obszarze kraju i nie mam na myśli wyłącznie lotnisk czy lądowisk, ale również ewentualne inne sposoby wykorzystania nieruchomości lub ich części na cele „nietypowe" w stosunku do profilu głównej działalności Lasów Państwowych – ponieważ, poza główną działalnością w zakresie gospodarki leśnej, poszczególne jednostki LP mogą prowadzić również działalność uboczną oraz dodatkową.
Nie znam bliżej pojęcia „portu lotniczego Przemyśl". Według mojej wiedzy lądowisko w Krajnej wybudowane zostało w związku ze zorganizowaniem w latach 70. ubiegłego wieku ośrodka rządowego „Arłamów". W wyniku przemian ustrojowych ośrodek ten został zlikwidowany, a pas startowy ostatecznie znalazł się we władaniu Nadleśnictwa Bircza. Niemniej jednak, wg mojej aktualnej wiedzy, operowanie, w stosunku do istniejącego pasa przystosowanego do startów i lądowań, pojęciem „portu lotniczego Przemyśl", nie ma żadnych podstaw faktycznych i prawnych.
Aktualnie nie posiadam żadnych informacji, aby samorządy lokalne wyrażały jakąkolwiek wolę „zrzucenia się" na nowy terminal i ogrodzenie „lotniska". Nie posiadam też wiedzy o istnieniu aktualnie czy w przeszłości „starego terminalu". Niemniej jednak, w przypadku zainteresowania się podmiotów zewnętrznych poruszaną przez Pana sprawą, wyrażonego w postaci konkretnych i wiarygodnych propozycji, RDLP w Krośnie jest gotowa do rozważenia – oczywiście w ramach posiadanych kompetencji oraz zawartych wcześniej umów – sprawy udostępnienia gruntu na ten cel.
Piotr Fąfara
RDLP w Krośnie
Naczelnik Wydziału Zarządzania Zasobami Leśnymi
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.
ZDJĘCIA
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.
WIDEO
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.