Dzis Dzien Lotnictwa Cywilnego_wroclawskie lotnisko w liczbach_FOTOGALERIA
Dzień dobry,
W środę (7 grudnia) przypada Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego. Z tej okazji przyglądamy się, jak rozwija się Port Lotniczy Wrocław. To jedno z najnowocześniejszych polskich lotnisk regionalnych. Kilka ciekawych liczb i galeria zdjęć - w załączeniu.
W razie pytań, jestem do dyspozycji.
Zdjęcia: Port Lotniczy Wrocław.
Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Palus
+48 509 065 355
Wrocław, 7 grudnia 2016 r.
Informacja prasowa
Odkrywamy karty: szczęśliwe liczby wrocławskiego portu
W środę (7 grudnia) przypada Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego. Z tej okazji przyglądamy się, jak rozwija się Port Lotniczy Wrocław. To jedno z najnowocześniejszych polskich lotnisk regionalnych.
10 milionów w nowym terminalu
Nowoczesny terminal wrocławskiego lotniska został otwarty przed Euro 2012. Od tego czasu skorzystało z niego już ponad 10-milionów pasażerów, w tym 7,8 miliona Polaków. Wśród nich 64% to Dolnoślązacy, ale statystyki pokazują, że wrocławskie lotnisko zyskuje znaczenie ponadregionalne. Na przykład z Wielkopolski przyjeżdża już 7% pasażerów, a z województwa mazowieckiego 6,5%. Wśród obcokrajowców najwięcej było Brytyjczyków (23%), Niemców (19%) i Włochów (13%). – Obserwujemy też coraz większą liczbę podróżnych z północnych Czech. Naszym atutem, obok atrakcyjnej siatki połączeń, jest bardzo wygodny dojazd autostradami i drogami szybkiego ruchu – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Blisko 2,5 miliona do końca roku
Liczba pasażerów wrocławskiego lotniska wzrasta systematycznie. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku lotnisko po raz kolejny pobije swój rekord. Od początku stycznia do końca listopada skorzystało z niego już ponad 2,2 miliona podróżnych.– Zgodnie z naszymi prognozami, do końca grudnia obsłużymy w sumie blisko 2,5 miliona pasażerów. To niemal o 100 tys. więcej niż przed rokiem i o 400 tys. więcej niż w 2012 roku – podkreśla Dariusz Kuś.
10 nowości w 2016
Siatka połączeń regularnych jest tej zimy we Wrocławiu rekordowa. Pasażerowie mają do dyspozycji w sumie 34 kierunki, w tym 28 niskokosztowych i 6 sieciowych. Nowości jest pięć – główne lotnisko Madrytu, Manchester, Newcastle i Belfast (linie Ryanair) oraz Kijów (linie Wizz Air). – Podkreślę, że cały 2016 był rokiem nowości na wrocławskim lotnisku. Przybyło w sumie 10 nowych połączeń regularnych, a przewoźnicy już ogłosili trzy następne na sezon letni 2017 – mówi Dariusz Kuś.
W ofercie Ryanaira pojawią się Majorka i Lizbona. Wrocław rozpoczyna też współpracę z nowym przewoźnikiem. Holenderskie tanie linie Transavia uruchomią loty do Amsterdamu.
430 ludzi wrocławskiego lotniska
W Porcie Lotniczym Wrocław pracuje łącznie 430 osób – od pracowników obsługi pasażerów, przez koordynatorów ruchu na płycie lotniska, po lotniskową straż pożarną i inne służby odpowiadające za bezpieczeństwo oraz administrację lotniskową.
Kluczowa inwestycja – lepsza 2. kategoria
Na początku tego roku w Porcie Lotniczym Wrocław zakończyły się prace związane z przystosowaniem infrastruktury lotniska do wyższej, drugiej kategorii. Teraz samoloty mogą lądować we Wrocławiu w trudniejszych niż dotychczas warunkach atmosferycznych – przy wysokości decyzji nie niższej niż 32 m (było 65 m) oraz widzialności na drodze startowej nie mniejszej niż 300 m (było 550 m). Na inwestycję składał się remont drogi startowej (co warto podkreślić: prowadzony bez zawieszenia ruchu lotniczego) oraz modernizacja i rozbudowa systemu oświetlenia nawigacyjnego, a także wprowadzenie nowych procedur. – To była jedna z kluczowych inwestycji z punktu widzenia długofalowego rozwoju portu, a nowy system nawigacyjny należy do najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie. Najważniejsze jest to, że w tym roku po raz pierwszy nasi pasażerowie odczuli jeszcze wyższy komfort podróży dzięki temu, że mimo gęstej mgły starty i lądowania odbywały się bez przeszkód – podkreśla Dariusz Kuś.