Wniosek o odtworzenie zdekompletowanego torowiska kolei do miasta Zelów dla kolei aglomeracyjnej do Łodzi
Urząd miejski
ul. Żeromskiego 23
97-425 Zelów
Na sieci kolejowej woj. Łódzkiego jest sporo miejsca na nowe relacje - takie jak np. opisana w artykule relacja Łódź- Łask Wschód- (Zelów), opisana poniżej.
Województwo Łódzkie, relatywnie ubogie w torowiska kolejowe, powinno dbać o istniejące linie niezelektryfikowane. Tak się jednak nie dzieje. Nie działają linie do Spały- jest to linia o potencjale turystycznym, godna stałych połączeń, oraz nie działa linia do Łasku Wschodniego (os. Przylesie) i Zelowa
Proponujemy połączenie Łódź Widzew- stacje kolei obwodowej- Łask- Łask Warszawska (nowy przystanek) Łask Batorego (nowy przystanek końcowy). Takie połączenie skomunikowałoby Łask z Łodzią znacznie lepiej niż obecna oferta omijająca miasto Łask od północy.
Dalsza część linii do Zelowa została częściowo rozebrana, choć pozostawiono most dla kolei pod autostradą. Propozycję jego wykorzystania- załączam. Możliwe jest odtworzenie linii do Zelowa.
Przebudowa linii
Linia kolejowa a raczej bocznica przystosowana do ruchu towarowego Łask - Zelów musi być przebudowana aby spełniać liczne warunki niezbędne dla prowadzenia cyklicznego ruchu pasażerskiego. Powinny powstać dwa nowe przystanki Łask Wschód, Łask Przylesie oraz Zelów w pierwszej fazie eksploatacji.
Na stanie posiadane są tylko dwie jednostki spalinowe wykorzystywane do obsługi połączeń Tomaszów Mazowiecki- Opoczno. Jest to zbyt mało aby obsługiwać połączenia do Bełchatowa czy- w przyszłości - do Zelowa, jeśli plan odtworzenia połączeń byłby realizowany.
opr. na podst.google maps, uż. dla celów edukacyjnych.
Opisujemy, jakie są możliwości perspektywicznej odbudowy kolei aglomeracyjnej do Zelowa i przygotowania odpowiednich planów takiej inwestycji. Piszemy o propozycji odbudowy spalinowej linii do Zelowa, jako relacji Łódź- Zelów obsługiwanej autobusami szynowymi o napędzie spalinowym.
Przed laty istniała krótka linia do Zelowa, łącząca Zelów z Łodzią p. Łask, czy została ona już rozebrana? Można znaleźć informację iż odnoga do Zelowa został rozebrana przez PKP, jeździły tutaj pociągi towarowe. Stacja końcowa znajdowała się w Zelowie - Herbertowie. Tutaj kończyła swój bieg długa linia (bocznica) z Łasku.
2. Pismo skierowane do Zakładu Linii Kolejowych w Łodzi (pismo z dnia 19.09.2014 r.)
Zelów- Herbertów
Jest to dawna kolejowa stacja towarowa w Zelowie, w dzielnicy Herbertów, w gminie Zelów, w powiecie bełchatowskim, w województwie łódzkim. Została wybudowana na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku[1].
Apel o zapobieżenie likwidacji linii kolejowych w woj. łódzkim, w tym o zapobieżenie likwidacji torowiska kolei pasażerskiej do Zelowa
97-425 Zelów
Szanowni Państwo,
W imieniu czytelników "Gazety Łódzkiej" zwracam się z apelem o zaniechanie polityki porzucania spalinowych linii kolejowych w woj. łódzkim.
Województwo Łódzkie, mające niewielką sieć kolejową, dodatkowo cierpi z powodu Państwa polityki "zapominania" o liniach spalinowych. Mimo wprowadzenia autobusów szynowych na wschodzie woj. Łódzkiego, w zachodniej części nadal likwidowane są linie kolejowe.
Czy możliwe jest wznowienie przewozów takie jak na linii Tomaszów- Opoczno (zawieszona linia najpierw miała 2 pary poc. dziennie, później 6 par), także w relacjach:
Łódź- Zelów p. Łask
Fot. prof_klos , http://gtlodz.eu/cat-kolej,90.html?page=33
Fot. prof_klos , http://gtlodz.eu/cat-kolej,90.html?page=33, aytor: Mikhal Klosovsky
Na terenie woj. Łódzkiego istnieją potencjalne linie kolejowe zdatne do wznowienia ruchu pasażerskiego:
Linia do Spały- obsługiwana mogłaby być regularnie we wszystkie weekendy, oraz odbudowany mógłby być fragment linii Łódź- Zelów,a konkretnie odcinek Łask-Zelów. Przed laty istniała tutaj krótka linia do Zelowa, łącząca Zelów z Łodzią p. Łask, wg źródeł została ona już częściowo rozebrana na terenie 9-tysięcznego Zelowa.
Linia kolejowa a raczej bocznica przystosowana do ruchu towarowego Łask - Zelów nie spełnia warunków dla prowadzenia cyklicznego ruchu pasażerskiego - tak odpowiedział przewoźnik pytany o możliwość wznowienia połączeń.
Przypisy
- Komunikacja i struktura gminy (pol.). Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Buczek. [dostęp 2013-09-12].

