Czy powstanie kolej aglomeracyjna Zakopane-Nowy Targ? Stanowisko władz Zakopanego.
Od: Biuro Prasowe Zakopane
Data: 22 listopada 2017 14:09
Kolej aglomeracyjna Zakopane - Nowy Targ ma kluczowe znaczenie dla rozwiązania problemów komunikacyjnych Zakopanego. W celu zdiagnozowania problemów Miasto przeprowadziło badania ruchu, z których wynika, że kolej aglomeracyjna może stać się realną alternatywą dla ruchu samochodowego. Dzisiaj większa część podróży na trasie Zakopane-Nowy Targ odbywa się z wykorzystaniem samochodów osobowych. Są to podróże w obu kierunkach, których celem jest dojazd do pracy, szkół, urzędów. W efekcie uruchomienia kolei aglomeracyjnej spodziewane jest znaczne zmniejszenie ruchu samochodowego na Zakopiance.
Aby osiągnąć odpowiednio wysoki poziom zainteresowania korzystaniem z kolei przez mieszkańców należy zadbać o różnorodne czynniki, w tym:
- dopasowanie rozkładów jazdy do zapotrzebowania, przede wszystkim w szczycie porannym i popołudniowym
- skoordynowanie kolei z komunikacją miejską - przede wszystkim w Zakopanem i Nowym Targu
- stworzenie systemu opłat łączonych (wspólny bilet) dla kolei i komunikacji miejskiej
- stworzenie infrastruktury parkingowej - Park&Ride
- zagęszczenie przystanków.
Uruchomienie kolei aglomeracyjnej leży w gestii Marszałka Województwa Małopolskiego. W projekt, obok województwa, zaangażowane są Zakopane, Nowy Targ oraz gminy: Poronin, Biały Dunajec i Szaflary. Obecnie trwają prace nad zorganizowaniem i zintegrowaniem tego systemu transportu.
Miasto Zakopane podjęło szereg działań przyczyniających się do rozwiązania problemów komunikacyjnych, takich jak: kompleksowe badania ruchu, opracowanie Planu Zrównoważonego Rozwoju Transportu Zbiorowego, czy opracowanie Studium Komunikacyjnego.
Zaawansowane są działania Miasta w celu utworzenia Centrum Komunikacyjnego na dworcu PKP. 9 października tego roku Prezes Zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński i Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podpisali porozumienie, w myśl którego Polskie Koleje Państwowe przekazują na rzecz Miasta dworzec kolejowy wraz z przyległym placem. Pozwala ono na realizację strategicznej inwestycji, jaką jest Centrum Komunikacyjne integrujące wszystkie środki komunikacji. Posiadamy już wymagane pozwolenia na modernizację zabytkowych budynków dworca, przyznane zostały także pierwsze środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Oczekujemy na rozstrzygnięcia kolejnych wniosków. To przedsięwzięcie wraz z realizowanymi inwestycjami kolejowymi i cały czas rozwijaną komunikacją miejską pozwoli na zmniejszenie ruchu kołowego w Zakopanem i całym regionie.
(...)
Agata Pacelt-Mikler
Biuro ds. Kontaktów z Mediami/
Współpraca z miastami partnerskimi
Urząd Miasta Zakopane
ul. Kościuszki 13
__________________________________________________________________________
Merkuriusz Polski
Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
E adam.fularz@wieczorna.pl
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.
ZDJĘCIA
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.
WIDEO
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.