W pierwszy weekend września korekta rozkładu jazdy
W pierwszy weekend września korekta rozkładu jazdy
W niedzielę, 3 września zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy. Będzie obowiązywała do 14 października. Plakaty z informacją o połączeniach są już dostępne
w Internecie. Celem korekty jest zapewnienie maksymalnie sprawnej organizacji ruchu podczas kolejnych etapów modernizacji i remontów linii. Od wrześniowej korekty PKP Intercity przygotowało nowe połączenia do Ełku i Zakopanego.
Zmiany w kursowaniu pociągów obejmą m.in. linie: Warszawa Włochy - Grodzisk Mazowiecki, Białystok – Warszawa, Kraków Główny – Kraków Lotnisko Balice oraz Kraków - Zakopane. Przewoźnicy wraz z zarządcą infrastruktury kolejowej przygotowali optymalną ofertę z uwzględnieniem modernizacji linii kolejowych. Korekta rozkładu jazdy pozwala zarządcy infrastruktury na rozpoczynanie i zmianę organizacji prac. Toczą się roboty obejmujące wymianę kilometrów torów, przebudowę stacji. Modernizowane są stacje i przystanki, montowane nowe urządzenia sterowania ruchem.
Najważniejsze zmiany PKP Intercity
Od 1 września PKP Intercity uruchomi nowe połączenie na trasie Łódź Fabryczna - Ełk. Skład IC „Zamenhoff”, który dotychczas kursował w relacji Łódź Fabryczna – Białystok, zatrzyma się po drodze m.in. w Warszawie. Od 9 września będzie uruchomione nowe, weekendowe połączenie do Zakopanego z Bydgoszczy przez Żywiec. Skład zatrzyma się m. in. w Poznaniu, Wrocławiu oraz Opolu i Bielsku Białej. Przez cały wrzesień, codziennie, a nie tylko w weekendy, na trasie Warszawa – Zakopane – Warszawa będzie kursować pociąg EIC Tatry.
Zmiany w regionach
3 września rusza modernizacja linii pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą Zachodnią. Dla pasażerów m.in. z Pruszkowa, Milanówka, Brwinowa czy Piastowa będzie zastępcza komunikacja autobusowa ze stolicą. Utrzymane zostaną bezpośrednie połączenia bez postojów na przystankach i stacjach pośrednich między Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą. Podróżni w dni robocze będą mieli do dyspozycji 46 połączeń do Warszawy i podobnie z Warszawy do Grodziska.
Na Podkarpaciu od 19 września objęty pracami odcinek Boguchwała – Czudec, będzie zamknięty. Między Boguchwałą a Jasłem zostanie uruchomiona komunikacja autobusowa. Pociągi kursujące między Rzeszowem a Komańczą i Gorlicami pojadą w skróconej relacji do Jasła.
Na trasie z Wielkopolski do stolicy utrzymana zostaje dotychczasowa komunikacja, ustalona na czas modernizacji linii Warszawa – Poznań. Pociągi kursują z Poznania przez Gniezno – Inowrocław Rąbinek – Barłogi do Warszawy. Modernizacja linii Poznań – Piła wymaga zmian na szlaku Poznań Główny – Oborniki Wielkopolskie. Ruch pociągów w obu kierunkach będzie się odbywał po jednym torze, co wydłuży czas przejazdu o ok. 17 minut.
Lubelszczyzna. Podróżni na trasie Lublin – Warszawa powinni zwrócić uwagę na obowiązujące już zmiany związane z modernizacją linii. Wprowadzona jest komunikacja autobusowa
na zamknięte dla pociągów odcinki: Lublin – Puławy Azoty oraz Dęblin – Garwolin. Od 3 września zostanie urealniony czas na przepięcie lokomotyw na stacji Łuków. Tym samym zmieni się czas przejazdu pociągów PKP Intercity na trasie Warszawa – Lublin.
Inwestycje kolejowe w Krakowie poprawią podróże w aglomeracji. Obecne, na etapie prac, niezbędne zmiany dotyczą częstotliwości kursowania pociągów z Krakowa do Wieliczki i Balic. Na trasie Kraków Główny – MPL Balice przejazdy będą w odstępie ok. 1 godziny (były co pół godz.), ze względu na jednotorową jazdę na odcinku Kraków Główny - Kraków Płaszów – Podłęże i Kraków Główny – Kraków Mydlniki. Około dwa tygodnie, od 2 do 14 października, za pociągi PKP Intercity na trasie Kraków Główny – Zakopane pojadą autobusy. W tym samym czasie autobusy pojadą za pociągi Przewozów Regionalnych na odcinku Skawina – Radziszów. Zmiany są związane z pracami na linii Skawina – Sucha Beskidzka.
Pociągi ze stolicy do Białegostoku będą miały wydłużony czas przejazdu od kilku do kilkunastu minut. Spowodowane jest to ruchem jednotorowym i ograniczeniem prędkości w związku
z pracami modernizacyjnymi na odcinku Sadowne Węgrowskie – Małkinia. Od 11 sierpnia wróciły pociągi na linie Białystok – Bielsk Podlaski. Rozpoczęły się prace na odcinku Bielsk Podlaski – Czeremcha, które łącza się z zastępczą komunikacją autobusową.
W związku z pracami, od 3 września do 14 października pociągi PKP IC „Leśmian” (w kierunku Białegostoku) oraz PKP IC „Nałkowska” (w kierunku Łodzi) pojadą w skróconej relacji Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia. Do tej pory pociągi kursowały na trasie Łódź – Białystok – Łódź. W tym samym terminie pociąg PKP IC „Leśmian” rel. Białystok – Warszawa będzie miał dodatkowy termin kursowania w soboty. W sumie pasażerowie z Białegostoku będę mieli
do dyspozycji 9 par połączeń PKP Intercity do Warszawy na dobę.
Na Dolnym Śląsku przewidziane są kilkudniowe zamiany w komunikacji z uwzględnieniem uruchomienia zastępczych połączeń autobusowych. Od 4 do 8 września na odcinku Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna, od 3 do 22 września na trasie Międzylesie – Kłodzko Główne i od 11 do 15 września między Zgorzelcem a Lubaniem Śląskim.
Na Śląsku, w okresie od 3 września do 14 października, w związku z pracami na trasie Ustroń Polana – Wisła, weekendowy pociąg IC Wisła relacji Warszawa – Wisła – Warszawa skończy/rozpocznie swój bieg na stacji Ustroń Polana. Na odc. Ustroń Polana - Wisła Uzdrowisko zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.
Na Mazowszu od 4 do 9 października, z powodu prac rewitalizacyjnych w okolicach stacji Warszawa Główna Towarowa, pociągi relacji:
· Lublin – Warszawa Lublin: TLK Pomarańczarka, TLK Czechowicz, TLK Rej
· Terespol – Warszawa - Terespol: TLK Niemcewicz, TLK Skaryna
· Warszawa – Białystok – Warszawa: TLK Branicki
· Warszawa – Gdynia – Warszawa: TLK Rataj
będą dojeżdżać jedynie do stacji Warszawa Wschodnia (bez postojów na stacjach Warszawa Centralna oraz Zachodnia).
Informacja
Podczas weekendu, w którym wprowadzana będzie korekta rozkładu, na największych stacjach w Polsce pomocy pasażerom udzielą informatorzy mobilni oraz pracownicy punktów InfoDworzec. Zmiany w kursowaniu pociągów są ujęte w rozkładach jazdy. Informacje o aktualnym rozkładzie jazdy pociągów dostępne są na stacjach i przystankach w formie plakatów, ulotek oraz na stronach portalpasazera.pl i rozklad-pkp.pl, a także bezpośrednio u przewoźników kolejowych. Informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity można znaleźć na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200.
Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
694 480 239
Agnieszka Serbeńska
PKP Intercity S.A.
agnieszka.serbenska@intercity.pl
22 47 42 832
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
ul. Targowa 74, 03-734 Warszawa
Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem
KRS 0000037568. NIP 113-23-16-427, REGON 017319027
Kapitał zakładowy 16 696 577 000,00 w całości wpłacony
Zarządzamy państwową infrastrukturą kolejową.
Udostępniamy trasy kolejowe dla przewozów pasażerskich i towarowych.
Utrzymujemy i modernizujemy powierzoną nam sieć linii kolejowych z dbałością o środowisko.
www.plk-sa.pl
www.plk-inwestycje.pl
Wydrukuj wiadomość tylko wtedy, gdy jest to niezbędne