Aktualności MNK
Szanowni Państwo
Przesyłam aktualności z Muzeum Narodowego w Kielcach .
Zapraszam serdecznie
Urszula Kinder
***
Wiedza: otwarte! Jubileusz Milenium Chrztu i Państwa Polskiego - z perspektywy 50-lecia, 14 czerwca, godz. 17.30, sala konferencyjna Muzeum Dialogu Kultur, oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach
Charakterystyka wykładu:
Redaktorzy przedstawią motywy i ideę powstania tego przedsięwzięcia wydawniczego oraz krótko omówią problematykę skomplikowanych relacji Państwo-Kościół, a także podsumują bogatą spuściznę kulturową okresu milenijnego na Kielecczyźnie.
Prelegenci:
dr Anita Młynarczyk-Tomczyk (Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zakład Historii Kultury i Nauki. Historyk dziejów najnowszych) zajmuje się problematyką związaną z historią polityczną Polski po 1945 r., historią nauki i oświaty, historią historiografii, popularyzacją historii i dziejami szkolnej edukacji historycznej i obywatelskiej.
dr hab. Szymon Orzechowski, prof. UJK (Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zakład Historii Starożytnej) archeolog i historyk specjalizujący się w problematyce pradziejowego hutnictwa i górnictwa oraz badań archeometalurgicznych na ziemiach polskich. Przedmiotem jego studiów są także dzieje „czarnej" metalurgii i górnictwa kruszcowego w imperium rzymskim, przez co łączy swoje zainteresowania historyczne kulturą klasyczną z archeologią pradziejową.
WSTĘP WOLNY
***
Sobotnie warsztaty familijne, Literki, ciapki czy kleksy - sztuka pisania tuszem, 16 czerwca, godz. 11–13, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Koniec roku tuż, tuż. Z tej okazji zapraszamy do Muzeum Narodowego w Kielcach na zajęcia o trudnej sztuce pisania tuszem. Uczniowie zwiedzą gabinet biskupów i obejrzą znajdujące się tam dawne dokumenty, a następnie w pracowni artystycznej zmierzą się z trudną sztuką kaligrafii.
Koszt uczestnictwa w zajęciach wynosi 8 zł. Zapisy: edukacja@mnki.pl, tel. 41 344 40 14 wew. 239 lub 243, tel. kom. 660 957 875.
***
Niedziela w Muzeum: kuratorskie oprowadzanie po wystawie Historia motoryzacji w miniaturze, 17 czerwca, godz. 12, Muzeum Dialogu Kultur, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach
W ramach cyklu Niedziela w Muzeum kuratorskie oprowadzanie po nowo otwartej wystawie stałej, poświęconej historii motoryzacji.
* ponad 200 miniatur z wytwórni amerykańskich, europejskich czy krajów byłego bloku wschodniego
* konstrukcje osobowe i sportowe, policyjne radiowozy i pojazdy militarne
* CWS T-1, pierwszy całkowicie polski samochód osobowy produkowany seryjnie w latach 1927–1931 w Centralnych Warsztatach Samochodowych w Warszawie
Najcenniejsze obiekty pochodzące ze zbioru pioniera kolekcjonerstwa modeli pojazdów w Polsce - Sławoja Franciszka Gwiazdowskiego.
Spotkanie poprowadzi autor wystawy...
Rzecznik
Urszula Kinder
Muzeum Narodowe ------------------
pl. Zamkowy 1, 25-010 Kielce
tel./+48/41 344-40-14 wew. 237
fax /+48/41 344-82-61
Nip: 959-09-67-511
Regon: 291170713
Email: rzecznik@mnki.pl
--
__________________________________________________________________________
Merkuriusz Polski
Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
E adam.fularz@wieczorna.pl
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.
Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.
ZDJĘCIA
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.
WIDEO
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.