Redakcja serwisu otrzymała
Od:
Media CBA <media na s. cba.gov.pl>Date: wt., 29 wrz 2020 o 07:01
Subject: Komunikat CBA
To: Media CBA <media na
s.cba.gov.pl>
Śledztwo dot. Sławomira N. Nowe zatrzymania
Trzy osoby, w tym m.in. były prezes polskiego koncernu paliwowo-energetycznego Dariusz K. oraz były członek zarządu spółek energetycznych Wojciech T., zatrzymani przez funkcjonariuszy gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku z postępowaniem przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi N.
Czynności mają związek ze śledztwem prowadzonym wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie przeciwko Sławomirowi N. i innym osobom podejrzanym o przestępstwa korupcyjne oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymani po zakończeniu przeszukań zostaną doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty łapownictwa czynnego, związane z podejrzeniem wręczenia Sławomirowi N. korzyści majątkowych w wysokości kilkuset tysięcy złotych w zamian za pomoc w kwestiach związanych z objęciem przez nich intratnych stanowisk.
Śledztwo prowadzone jest jednocześnie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i Prokuraturę Okręgową w Warszawie, a także Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną w Kijowie oraz Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy.
Postępowanie jest rozwojowe, cały czas gromadzone i analizowane są w sprawie materiały dowodowe.
Wydział Komunikacji Społecznej CBA
Wydział Komunikacji Społecznej
Gabinet Szefa
Centralne Biuro Antykorupcyjne
-- opr. AF dla
do SKM Warszawa
Pomysł w sprawie przedłużenia kursów kolei SKM z m. Warszawa do Karolewa, Dąbrowicy, Poświętnego, Pustelnika.
--
Szanowni Państwo,
Dzięki budowie lub wykorzystaniu bliskości torowiska zelektryfikowanych linii kolei koło Karolewa, Dąbrowicy, Poświętnego i Pustelnika- Stanisławowa- możliwe jest także wprowadzenie w tej relacji połączenia kolei SKM. Do wielu miejsc w aglomeracji Warszawskiej dojazd jest możliwy tylko drogą. Aby zwiększyć liczbę mieszkańców gmin- warto zapewnić im także możliwość dojazdu koleją. Dotychczas w wielu przypadkach na terenie Mazowsza- brak dojazdu koleją uniemożliwia szybki rozwój osadnictwa.
Proponuję aby władze SKM i władze gmin porozmawiały na temat uruchomienia połączenia kolejowego do Warszawy oraz budowy przystanków oraz ich optymalnej lokalizacji. Co o takiej propozycji przedłużenia kursów z Radzymina czy Tłuszcza do tych miejscowości sądzi przewoźnik SKM?
Przykładowy rozkład
Pustelnik Stanisławów 17:47
Poświętne Jadwiniew 17:50
Dąbrowica 17:52
Karolew 17:55
Tłuszcz 18:01 zmiana kierunku jazdy i dalej bez postojów
Warszawa Wschodnia 18:27
Przykładowy rozkład dla Pustelnik Stanisławów
odjazdy rano 5.47 6.47 7.47 8.47 po południu 16.47 17.47 18.47 19.47
Pozdrawiam
__________________________________________________________________________
Merkuriusz Polski
Polish News Agency. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.
Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764
POLISH NEWS AGENCY
POLISHNEWS.PLAGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.
Standardy relacjonowania wyborów przez media zgodne z Art. 7 ust. 2 ustawy – Prawo Prasowe.
Kandydat w wyborach nie powinien być formalnie związany z żadnym medium, w szczególności być dziennikarzem, redaktorem naczelnym bądź wydawcą. Jeżeli tak by się zdarzyło, gdyż prawo wprost tego nie zabrania, na czas wyborów nie powinien być on zaangażowany w relacjonowanie wyborów.
Rada Etyki Mediów uznaje udział dziennikarzy w wyborach za złamanie zasad etyki 55 dziennikarskiej . Dziennikarze nie tylko nie powinni kandydować, ale w jakikolwiek inny sposób uczestniczyć w pracach komitetów wyborczych, np. nie powinni pomagać kandydatom w przygotowaniu wystąpień publicznych.
Dobrą praktyką jest wprowadzenie przez szefów redakcji w tym zakresie jasnych wytycznych.
Media powinny z ostrożnością relacjonować wydarzenia z udziałem kandydatów pełniących funkcje publiczne w czasie kampanii wyborczej, a zwłaszcza ciszy wyborczej. Osoby te, mając łatwiejszy niż inni kandydaci dostęp do mediów, mogą nadużywać go do celów związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej. Media muszą być więc szczególnie wyczulone.
Prowadzenie negatywnej kampanii w mediach, choć nie jest prawnie zakazane, budzi wątpliwości etyczne. Media powinny przekazywać wypowiedzi prawdziwe, wypowiadane w dobrej wierze oraz w tonie umiarkowanym. (..)
W przypadku, gdy tworzy się medium specjalnie na potrzeby wyborów, dane medium powinno kierować się regułami prawdziwości i uczciwości przekazu. Należy także pamiętać, że powstające w okresie wyborczym tytuły prasowe zobowiązane są do przestrzegania wszelkich wymogów stawianych prasie przez prawo prasowe (jeœli publikacja spełnia 56 kryteria definicji „dziennika" lub „czasopisma" wymagana jest np. jego rejestracja w sądzie). Bardzo ważne jest, aby wydawnictwo takie na każdym egzemplarzu posiadało takie informacje jak nazwę i adres wydawcy, adres redakcji, imię i nazwisko redaktora naczelnego. Choć prawo prasowe nie ustanawia obowiązku zamieszczenia impressum na tzw. drukach nieperiodycznych (np. jednorazowo wydanej gazetce), zasada ta powinna być przestrzegana w przypadku wydawnictw dotyczących wyborów. wg
http://hfhr.pl/wp-content/uploads/2014/10/HFPC_media_w_okresie_wyborczym.pdf
do UMWM
Szanowni Państwo,
Przez lata dojeżdżałem ekspresem regionalnym linii RE1 znad polskiej granicy, ze stacji Frankfurt nad Odrą, do Berlina. Myślę że jechałem co najmniej kilkaset razy tym pociągiem, jeśli nie więcej. Po polskiej stronie granicy w ogóle całkowicie brak jest tego typu oferty przewozowej. A przecież jest ona podstawą komunikacji regionalnej w okolicy po stronie niemieckiej, gdzie mieszkałem. Polska nadal drastycznie różni się od krajów Europy Zachodniej.
Proponuję takie same rozwiązania jak na liniach kolejowych po stronie niemieckiej w przypadku połączenia koleją woj.mazowieckiego. Proponuję wykorzystanie łącznicy kolejowej na trasie Warszawa Zachodnia- Służewiec- Piaseczno- Góra Kalwaria- Grzebowilk- Mińsk Mazowiecki, z pominięciem st. Pilawa. Wykorzystanoby łącznicę by ominąć zmianę kierunku na stacji Pilawa, i wprowadzić przyspieszone połączenia typu ekspres regionalny z Góry Kalwarii do Mińska Mazowieckiego. Jego schemat jest załącznikiem tego listu.
Szacuję że czas przejazdu odcinka Warszawa Służewiec- Mińsk Maz. powinien wynosić ok. 1 godz. 05 minut do 1 godziny, a całej trasy z ok. 1 godz. 5 min. do 1 godz. 10 minut. Proponowana lista przystanków:
- - z Warszawy Zach. z pominięciem stacji pośrednich do Piaseczna
- Góra Kalwaria
- Warszówka
- Osieck
- Jaźwiny
- Mińsk Maz. przez Grzebowilk
Proponowałem już kiedyś by wprowadzić w Państwa regionie Europy - podobną ofertę przewozową jak w przypadku krajów Europy Zachodniej.
Poniżej opisaną linią RE1 regularnie dojeżdżam z Zielonej Góry przez Frankfurt nad Odrą gdzie wsiadam do RE1 w kierunku do Berlina. Obecnie kursuje ona co 30 minut w ciągu dnia, początkowo kursowała dość rzadko.
Ekspresem do pracy
Za Odrą i Nysą Łużycką kolejnym filarem przemian na kolei, obok zwiększania liczby połączeń, było postawienie na kompleksową ofertę szybkich połączeń ponadlokalnych. W 1994 r. koleje niemieckie Deutsche Bahn wprowadziły nową kategorię pociągów: Regional-Express (RE). Wprowadzenie do sieci kolejowej szybkich połączeń regionalnychpod wyraźną i dziś już bardzo mocno rozpoznawalną marką Regional-Express miało na celu skrócenie długości przejazdu na trasach regionalnych w newralgicznym czasie, gdy w zachodniej części Niemiec istniała już imponująca sieć autostrad, indywidualny transport samochodowy był w rozkwicie, zaś na terenie byłego NRD po zjednoczeniu kraju rozbudowa sieci drogowej wkraczała w decydującą fazę i samochód stawał się powszechnym dobrem.
Połączenia przyspieszone, rozpoczynając funkcjonowanie pod marką Regional-Express, zmieniły w połowie lat 90. filozofię obsługi niemieckich linii regionalnych, która wcześniej, jak do dzisiaj ma to miejsce w Polsce, opierała się na pociągach zatrzymujących się na wszystkich napotkanych stacjach i przystankach, co uniemożliwiało kolei zaoferowanie długości podróży konkurencyjnej wobec samochodów mknących po sieci bezpłatnych autostrad, coraz głębiej penetrującej republikę federalną. Założeniem połączeń Regional-Express było zapewnienie pasażerom bezpośredniego dojazdu z miast na peryferiach danego regionu do samego centrum metropolii – z liczbą postojów ograniczoną tylko do większych miejscowości.
Nie mniej ważne było założenie, że pociągi Regional-Express mają stanowić rozwinięcie istniejącej oferty przewozowej, a więc nie mogą wyprzeć dotychczas kursujących, często zatrzymujących się pociągów lokalnych, skutkowałoby to bowiem ograniczeniem dostępu do kolei dla pasażerów z mniejszych przystanków. Pociągi Regional-Express miały ponadto zaspokajać zróżnicowane potrzeby mobilności, a więc zgodnie z rozkładem cyklicznym kursować regularnie od rana do wieczora – co 1–2 godziny. Ważną zasadą funkcjonowania Regional-Express jest obowiązywanie w nich taryfy typowej dla połączeń regionalnych – bez żadnych dopłat.
Z czasem zmodyfikowano podejście do trasowania połączeń Regional-Express i zaczęto coraz częściej sięgać po rozwiązanie hybrydowe. Na wybranym odcinku pociąg RE zatrzymuje się na wszystkich napotkanych stacjach i przystankach (obejmując na tym odcinku także funkcję pociągu lokalnego), by następnie kolejną część swojej trasy pokonać z minimalną liczbą postojów. Dzięki temu mieszkańcy wielu wsi oraz małych miasteczek, rozsianych również po peryferiach niemieckich landów, uzyskali szybkie i bezpośrednie połączenia z centrami największych metropolii.
Jako pierwsze z dziesiątek połączeń Regional-Express, kursujących dziś na terenie całych Niemiec, uruchomiona została przed 20 laty linia RE na 253-kilometrowej trasie Magdeburg – Brandenburg nad Hawelą – Poczdam – Berlin – Frankfurt nad Odrą – Eisenhüttenstadt. Połączenie zapewniło mieszkańcom brandenburskich miast i miasteczek możliwość bezpośredniego dojazdu do dworców Zoologischer Garten, Friedrichstrasse czy Alexanderplatz, położonych w samym centrum Berlina. Według danych podawanych przez „Allianz pro Schiene" w 1994 r. z pociągów linii RE1 korzystało dziennie 8,7 tys. pasażerów. Do 2013 r. dobowa liczba podróżujących pociągami RE kursującymi między Magdeburgiem a Eisenhüttenstadt wzrosła do 49 tys.
Wynoszący prawie 500% wzrost przewozów w przypadku linii RE1 pokazuje, że pasażerowie chętnie przesiadają się do pociągów. Pod warunkiem, że kolej zapewni atrakcyjną, ale także stabilną ofertę, pozbawioną ciągłych komunikatów o „skróceniu relacji", „zawieszeniu pociągu" czy „ograniczeniu terminów kursowania". Ewentualny brak stabilności, który w przypadku linii RE1 miał jednak miejsce, może wyrażać się co najwyżej w uruchomieniu dodatkowych pociągów dogęszczających częstotliwość w godzinach szczytu (z 60 do 30 minut) czy w wydłużeniu kursowania na godziny późnowieczorne, a nawet nocne.
wg http://nowyobywatel.pl/2015/11/24/pociag-do-pasazera/
Załącznik: opis przystanków:
Proponuję wprowadzenie kolei regionalnej i przystanków osobowych na istniejącej linii kolejowej nr 13. Zadanie to realizacja pomysłu polegającego na włączeniu w sieć kolei dodatkowych przystanków i stacji kolejowych wokół Warszawy.
Proponowane przystanki:
(patrząc od stacji Pilawa w stronę Mińska)
- Lubice
- Gadka
- Grzebowilk
- Chochół
- Mińsk Maz. Sosnkowskiego
Na drugiej z opisanych linii od stacji Pilawa w stronę Góry Kalwarii :
- Jaźwiny
- Osieck- przystanek już istnieje.
- Warszówka
- Piotrowice
- Glinki
--
Przystanek Grzebowilk powstałby przy jednym z torów stacji Grzebowilk i mógłby powstać najprędzej. Co UMWM sądzi o proponowanych stacjach i przystankach? Czy ich realizacja była kiedykolwiek przedmiotem analiz czy planów? Grafikę dołączam.
Inne informacje:
Linia nr 13 Krusze (Tłuszcz) – Pilawa została otwarta w 1897 roku. Jej długość to 56,334 km. Stanowi wschodnią obwodnicę Warszawskiego Węzła Kolejowego. Pierwotnie otwarta w 1897 roku linia łączyła Tłuszcz z Pilawą. Łącznicę Jasienica Mazowiecka - Krusze wybudowano razem z odcinkiem Wieliszew - Tłuszcz linii nr 10, który do użytku został oddany w 1936 roku. Linia nr 13 figuruje w spisie linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Posiada obecnie 5 czynnych stacji towarowych. Elektryfikacja linii kolejowej nr 13 Krusze – Pilawa była podzielona na dwa etapy. W ramach pierwszego etapu elektryfikacji został zelektryfikowany odcinek Mińsk Mazowiecki R101 – Pilawa. Oficjalnie pociągi elektryczne mogły z niego korzystać od 22 grudnia 1970 r. W ramach drugiego etapu zelektryfikowano odcinek Krusze – Mińsk Mazowiecki R101, który otwarto dla pociągów elektrycznych 27 maja 1972 r. Istnieją cztery czynne posterunki odgałęźne. Są to: Krusze, Jasienica Mazowiecka, Mińsk Mazowiecki R101 i Żołnierka. Linia posiada połączenia z liniami: nr 10 Legionowo – Tłuszcz, nr 2 Warszawa Centralna – Terespol, nr 7 Warszawa Wschodnia – Dorohusk oraz linią nr 12 Skierniewice – Łuków.
Szlak linii kolejowej nr 13 Krusze – Pilawa przechodzi w większości przez tereny lasów oraz pól uprawnych. Zabudowania wokół linii występują w niewielu miejscach. Linia charakteryzuje się wysokimi nasypami. Po linii prowadzony jest głównie ruch towarowy. Ruch na linii można podzielić właściwie na dwie części. Na odcinku Krusze – Mińsk Mazowiecki R101 prowadzony jest wyłącznie ruch towarowy. Niestety, kursuje tędy stosunkowo niewiele pociągów. Z kolei na odcinku Mińsk Mazowiecki R101 – Pilawa prowadzony jest zarówno ruch towarowy, jak i pasażerski. Kursuje tędy rozkładowo część pociągów TLK kursujących pomiędzy Warszawą a Lublinem.
Na linii prowadzone są bieżące remonty torowiska. W przyszłości istnieją pewne plany budowy peronów na stacjach towarowych. Należy jednak podejść z olbrzymim dystansem do tej informacji. Obecnie ruch na odcinku Mińsk Mazowiecki R101 - Pilawa jest większy, gdyż trwają remonty na linii nr 7 Warszawa Wschodnia - Dorohusk. Część pociągów jest kierowana objazdem przez linię nr 13. Są to głównie składy Twoich Linii Kolejowych.
2017-12-10 Mińsk Mazowiecki R 101 - Pilawa Otwarcie dla ruchu
ruch pasażerski: regularny; Od nowego rozkładu linią kursuje jedna para pociągów KM relacji Warszawa Wschodnia 16:46 - Pilawa 17:42 i z powrotem. Od Żołnierki do Mińska Maz. R101 jeździ też tędy objazdowy TLK Ustronie.
We wrześniu 2018 roku także po tej linii jeździ jeden pociąg Kolei Mazowieckich, ale nie w relacji Pilawa - Mińsk Mazowiecki, tylko w relacji Warszawa Wschodnia (odj. 16:48) - Sulejówek Miłosna (prz. 17:04, odj. 17:05) - Pilawa (prz. 17:40).
--
do Burmistrz Opoczna - Dariusz Kosno
Wniosek do UM Opoczno dot. przedłużenia linii ŁKA relacji Łódź- Drzewica do Opoczna. W 58 minuty z Łodzi do Opoczna już obecnie jest możliwe.
Drodzy Państwo,
Mam propozycję jako ekonomista. Władze Opoczna powinny wystąpić do UMWŁ aby przedłużono planowaną od grudnia 2020 relację ŁKA z Łodzi do Drzewicy- o jedną stację dalej, do Opoczna Południe.
Obecnie tylko 3 pary pociągów- szynobusów- na dobę- dociera z Łodzi do Opoczna. Czy możliwe jest wprowadzenie połączeń aglomeracyjnych na trasie Opoczno Południe- Łódź (stacje kolei obwodowej)? Czy dzięki temu stacja Opoczno Południe mogłaby się stać- od dawna wyczekiwanym- i jakże brakującym w regionie- węzłem na Centralnej Magistrali Kolejowej- jedynej linii kolei dużych prędkości- linii KDP- przechodzącej przez woj. łódzkie?
Czy kolej aglomeracyjna może- wyjść poza aglomerację łódzką, aby sięgnąć jej peryferiów, jakimi niewątpliwie jest- nijak nie skomunikowana ze stolicą regionu- jedyna stacja kolejowa na linii KDP w woj. łódzkim? Czy kolej aglomeracyjna- powinna tutaj dotrzeć? Pociągi już obecnie mają docierać do stacji Drzewica. Wystarczy że na stacji Drzewica zmienią kierunek ruchu, i mogą dojechać przez Idzikowice do stacji Opoczno Południe.
Mogące się rozpędzić do np. 160 km/h składy mogłyby osiągnąć swoje maksymalne prędkości na krótkim odcinku linii KDP, by w Idzikowicach (nie wiadomo, czy jest tutaj sensowny kolejny przystanek, jeśli długość peronu to tylko 50 metrów) skierować się na tor w kierunku Drzewicy, aby potem, przez Tomaszów Mazowiecki, obsłużyć przystanki Dęba, Brzustów oraz miasto Tomaszów. Pociągi zatrzymywałyby się po opuszczeniu Łodzi tylko w Tomaszowie Mazowieckim i być może w jednej- dwóch stacjach w pobliżu miejscowości Inowłódz. Obecnie czas przejazdu do Tomaszowa Mazowieckiego już dziś wynosi 58 minuty z dworca Łódź Widzew.
Po przebudowie infrastruktury, która mogłaby ruszyć niemal natychmiast, planowany czas przejazdu spadłby na całej trasie Łódź- Opoczno Południowe na linii CMK do 45- 50 minut.
Rys. Sieć połączeń poc. Pendolino. Czy mogłyby obsługiwać także woj. łódzkie?
cc wikimedia.
Czy możliwy w tym regionie jest kolejny węzeł kolejowy na miarę malutkiego choćby- nowego węzła w rodzaju Kutna? W którym podróżni mogliby się przesiąść z pociągów KDP- na często kursujące pociągi w relacji do Łodzi, a także- do kolejnego ważnego węzła- Kutna? Czy możliwe jest atrakcyjne połączenie skracające czas przejazdu np. z zachodu na południe tej części kraju?
Pociągi z Łodzi docierałyby do przystanku Opoczno Południowe po zelektryfikowanej trasie przez Tomaszów, Drzewicę (zmiana kierunku) oraz Idzikowice. Mogłyby wykorzystać tor 4b tego przystanku jako torowisko odstawcze, i kończyłyby tutaj bieg. Możliwe jest np. 6 relacji dziennie, skomunikowanych z ofertą połączeń ze stacji Opoczno Południowe i kursujących w relacji do Kutna p. Łódź Widzew, Zgierz- krótszą trasą. Oferta skupiałaby się na pasażerach kursujących w całej relacji Kutno- Opoczno Południowe, miałaby uzupełnić lukę w sieci połączeń dalekobieżnych, przy okazji szybko łącząc miasta regionu z dwoma węzłami przesiadkowymi.
Przykład linii ŁKA w ruchu cyklicznym co 2 godz:
Opoczno Południowe 7:56, 9:56, 11:56, 13:56, 15:56, 17:56, 19:56
Idzikowice (tor 14- postój na peronie sużbowym)
Drzewica zm. kierunku
Dęba
Antoninów
Brzustów
Tomaszów Maz. Białobrzegi
Tomaszów Mazowiecki 8:25, 10:25, 12:25, 14:25, 16:25, 18:25, 20:25
Łódź Widzew 8:59, 10:59, 12:59, 14:56, 16:59, 18:59, 20:59
opr. A.Fularz
dla Tomaszowska.pl
do Gmina Otmuchów
ul. Zamkowa 6
48-385 Otmuchów
Szanowni Państwo,
Przypomnę że ostatnio wyremontowano torowisko z Opola do Nysy. Pociągi pojechały o 20 minut szybciej. To daje szansę, aby przy zbliżonym czasowo obiegu składów przedłużyć je z Nysy do Otmuchowa. Jednake dworzec kolejowy w Otmuchowie ma obecnie niekorzystną lokalizację. Co Gmina sądzi o pomyśle wykorzystania sieci kolejowej miasta i dodania dwóch nowych przystanków kolejowych, jak na załączonej grafice? Redakcja ponawia pytanie i prosi o odniesienie się do propozycji powrotu kolei do centrum miasta. Czy UM popiera odbudowę odcinka do centrum miasta? Odcinka do dawnej cukrowni?
Jakie wg UM - te przystanki powinny nosić nazwy?
Czy UM popiera pomysł? czy- zwróci się w sprawie wyznaczenia nowych przystanków- do PKP PLK? Czy wystąpi do UMWO o wydłużenie połączeń z Nysy o odcinek do centrum Otmuchowa na owe dwa nowe przystanki? Co UMiG myśli o pomyśle weekendowych kursów Otmuchów-Paczków- Kamieniec Ząbk. Wrocław z wykorzystaniem owego toru przez miasto?
Proponuję by propozycję PKP PLK dot nowego przystanku na linii 137 potraktować jako osobną i odrębną.
Odpowiedzi UM:
--
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Pytanie redakcji do MZK
Czy MZK planuje jakieś zmiany w związku z likwidacją linii 22A, 22B i słabymi wynikami frekwencji w linii nr 22? Przypomnę że dojazd ode mnie do centrum miasta tą linią kosztuje obecnie 6 PLN bo wymaga przesiadki. Cena wzrosła dwukrotnie w krótkim okresie czasu.
Odpowiedź MZK
Dzień dobry
Odpowiadając na Pana wiadomość informuję, że nowa linia nr 22 została uruchomiona z uwagi na potrzeby przewozowe mieszkańców Zawady i Krępy. Na Dworcu Głównym co kilka minut jest możliwość przesiadki na autobusy jadące w kierunku centrum miasta. Dzięki linii nr 22 zwiększyła się ilość kursów z ulicy Sulechowskiej z korzyścią dla mieszkańców.
Pozdrawiam,
Jacek Newelski
_______________________________________
Kierownik Sekcji Rozkładów Jazdy i Marketingu
MZK Zielona Góra
--
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
do UMWŁ
dotyczy:
Propozycja redakcji do UMWŁ dot. kolei aglomercyjnej
Redakcja składa propozycję wykorzystania infrastruktury bocznic kolejowych celem lepszej obsługi dzielnicy Widzew. Czy UMWŁ odniesie się do możliwości technicznych realizacji tejże propozycji? Wymaga to budowy nowych krawędzi peronowych, i dostosowania sygnalizacji tychże bocznic kolei.
Pozdrawiam
--
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
do UMWM
Szanowni Państwo,
W krajach rozwiniętych normą są połączenia podmiejskie pozwalające ominąć centrum aglomeracji przy np. codziennych dojazdach do pracy. Istotna część potoków ma charakter podmiejski.
Redakcja składa wniosek o uruchomienie obsługi pasażerskiej kilku linii kolejowych podmiejskich omijających Warszawę, komunikujących ze sobą przedmieścia aglomeracji. Kilka propozycji dołączono.
Pozdrawiam
--
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Redakcja serwisu otrzymała list z odpowiedziami :
---------- Forwarded message ----------
From:
Michał Brzeziński <mbrzezinsk na sere.
umigwolbrom.pl>
Date: Wednesday, August 12, 2020
Subject: Dot. Kolej podmiejska aglomeracyjna Kraków-Wolbrom
To: Ada na s.
wieczorna.plDzień dobry,
w odpowiedzi korespondencje mailową z dnia 03.08.2020r. (godz. 13:57, 14:01, 14:05) uprzejmie informuję, że w przypadku złożenia wniosku w ramach programu "Kolej Plus" konieczne jest zapewnienie wkładu własnego na poziomie 15% kosztów kwalifikowalnych, 100% kosztów niekwalifikowalnych oraz kosztów wykupu nieruchomości. Z uwagi na powyższe, a także brak konkretnych działań dotyczących przygotowania inwestycji na obecnym etapie aplikowanie jest niezasadne.
Nadmieniam, że lokalizacja nowego przystanku kolejowego "Wolbrom Rynek" wymaga nie tylko chęci i zabiegów JST ale przede wszystkim uzgodnień i zgód właścicieli sieci kolejowej oraz zarządców dróg przyległych (ZDW Kraków i ZD w Olkuszu).
Z poważaniem
--
Michał Brzeziński
Wydział Techniczno-Inwestycyjny
Urząd Miasta i Gminy Wolbrom
ul. Krakowska 1, 32-340 Wolbrom
www.umigwolbrom.pl tel: +48 32/ (.. )
--
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Redakcja serwisu publikuje propozycje internautów dot. Kolei Miejskiej w Krakowie
"W wariancie długofalowym apelujemy o poważne zaangażowanie się finansowe miasta w następujące rozwiązania:
wykup terenów niezbędnych do przygotowania i budowy przyszłej trasy SKA Kraków Olsza – Kraków Łęg – Plac Centralny,
budowa nowych przystanków kolejowych, m.in. nowy peron w Łobzowie, Żabiniec, Pilotów, Mogilska, Al. Pokoju, Klimeckiego, Dąbie Plaza, Elektrociepłownia, Łęg Sołtysowska (przy Archiwum), Prądnik Czerwony, Os. Piastów, Zesławice, Kocmyrzowska, Kościelniki, Wyciąże, Przylasek Rusiecki, Górka Narodowa, Witkowice, Azory.
Oczywiście nie wszystkie od razu – ten proces musi być rozłożony na dziesięć – kilkanaście lat,integrację kolei miejskiej z systemem transportu autobusowego, tramwajowego, rowerowego, nowymi zdobywającymi popularność środkami lokomocji (rolki, deskorolka do jazdy miejskiej, hulajnoga klasyczna, hulajnoga elektryczna), komunikacją samochodową – parkingi przy stacjach i przystankach, car sharing, z wykorzystaniem wspólnych rozwiązań taryfowych i nowoczesnych rozwiązań informatycznych."
Wg listu K. Longinow wybrał AF
--
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
do UM Gliwice uchodzą za najbardziej prosamochodowe miasto w Polsce, tot tutaj zlikwidowano sieć tramwajową czy przecięto centrum miasta drogą dla samochodów. Czy UM w ogóle obchodzi i organizuje dzień bez samochodu? Pozdrawiam, Adam Fularz Polish News Agency
do UM
Gliwice uchodzą za najbardziej prosamochodowe miasto w Polsce, tot tutaj zlikwidowano sieć tramwajową czy przecięto centrum miasta drogą dla samochodów. Czy UM w ogóle obchodzi i organizuje dzień bez samochodu?
Pozdrawiam,
Adam Fularz
Polish News Agency
Redakcja serwisu otrzymała list :
---------- Wiadomość przekazana z UMG ----------
Od:
uk@um.gliwice.pl <uk na s.
um.gliwice.pl>
Data: środa, 23 września 2020
Temat: Odpowiedź na korespondencję nr UM.881462.2020<br />Pytanie dzien bez samochodu
Do: Adam na s.
wieczorna.pl Szanowny Pan
Adam Fularz,
Wydział Usług Komunalnych informuje, iż Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) został zainaugurowany 16 września w siedzibie Zarządu Transport Metropolitalnego. Pracownicy ZTM-u przez tydzień byli obecni w kilku miastach Metropolii – w Sosnowcu, Świętochłowicach, Bytomiu, Gliwicach, Tychach, Katowicach i Knurowie. Przy specjalnych stoiskach można było zapytać o wszystko, co związane jest z komunikacją miejską organizowaną przez ZTM. W Gliwicach takie stoisko było zlokalizowane przy CH Arena w dniu19 września (sobota) od godz. 15:00 do 19:00.
Zwieńczeniem tygodnia ETZT był "Dzień bez samochodu" (22 września), w którym wszyscy kierowcy Metropolii mogli skorzystać z komunikacji bezpłatnie, za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://www.metropoliaztm.pl/pl/s/etzt-ztm-przygotowal-dzien-otwarty-bezplatne-przejazdy-i-oferte-dla-pracodawcow
oraz https://metropoliagzm.pl/2020/09/16/tydzien-zrownowazonego-transportu-naprawisz-rower-i-pojedziesz-bezplatnie-ztm/
Z poważaniem,
Anna Koralewicz
p.o. Zastępca Naczelnika Wydziału UK
Oryginalny temat wiadomości: Pytanie dzien bez samochodu
---------------------------------------------------------------------------
do UMGliwice uchodzą za najbardziej prosamochodowe miasto w Polsce, tot tutaj zlikwidowano sieć tramwajową czy przecięto centrum miasta drogą dla samochodów. Czy UM w ogóle obchodzi i organizuje dzień bez samochodu?Pozdrawiam,Adam FularzPolish News Agency
--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency
polishnews.pl
Dzień dobry
Jeszcze do niedzieli obowiązuje wzajemne honorowanie biletów na linii lotniskowej. W załączeniu przesyłam informację na ten temat.
Pozdrawiam
Jolanta Maliszewska
Biuro Rzecznika Prasowego
„Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.
Tel. 22 47 37 664, kom. 603 609 857
www.mazowieckie.com.pl www.bom.mazovia.pl "Koleje Mazowieckie - KM" sp. z o.o.
ul. Lubelska 26
03-802 Warszawa
www.mazowieckie.com.pl
Numer KRS: 0000222735, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy,
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy: 481 909 000,00 zł
NIP: 1132520369, REGON: 015876404.
P Czy musisz drukować tę wiadomość? Pomyśl o środowisku.
______________________
Wiadomość i jakiekolwiek pliki przesłane wraz z nią, są poufne i przeznaczone wyłącznie do użytku osób i jednostek, do których wiadomość została adresowana. Jeśli wiadomość została otrzymana pomyłkowo, prosimy zawiadomić administratora systemu. Ta wiadomość zawiera informacje poufne i jest przeznaczona wyłącznie dla wymienionej osoby. Jeśli nie jesteś wymienionym adresatem tej wiadomości, nie powinieneś jej rozpowszechniać, rozsyłać ani kopiować. Prosimy o natychmiastowe powiadomienie, za pośrednictwem poczty elektronicznej, nadawcy o pomyłkowym otrzymaniu tej wiadomości i usunięcie jej z komputera. Jeśli nie jesteś zamierzonym odbiorcą tej wiadomości, informujemy, że jej ujawnianie, kopiowanie, przesyłanie lub podejmowanie jakichkolwiek działań w związku z treścią tej wiadomości jest surowo zabronione.
This email and any files transmitted with it are confidential and intended solely for the use of the individual or entity to whom they are addressed. If you have received this email in error please notify the system manager. This message contains confidential information and is intended only for the individual named. If you are not the named addressee you should not disseminate, distribute or copy this e-mail. Please notify the sender immediately by e-mail if you have received this e-mail by mistake and delete this e-mail from your system. If you are not the intended recipient you are notified that disclosing, copying, distributing or taking any action in reliance on the contents of this information is strictly prohibited.
Szanowni Państwo,
Z okazji Dnia bez Samochodu redakcja proponuje:
- podwyżka cen parkowania do 9 PLN za godzinę
- proponowana kara za brak biletu parkingowego w wysokości 225 PLN
- proponowana likwidacja parkowania na chodnikach
Mam pytanie czy Państwo popierają pomysł wprowadzenia opłat za korzystanie z sieci dróg miasta Łodzi - myto kordonowe komgestyjne za wjazd samochodem osobowym do centrum miasta. Czy cena za wjazd rzędu 80-90 PLN wystarczy na pokrycie kosztów zajęcia powierzchni użytkowej centrum miasta przez samochody?
Pozdrawiam
Adam Fularz
Redakcja Polish News Agency
--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency
polishnews.pl
Redakcja publikuje otrzymany tekst:
Szanowny Panie Redaktorze,
odpowiadając na Pana pytanie w sprawie budowy linii kolejowej Lubin-Polkowice-Głogów informuję, że że Gmina Polkowice proceduje własnie podpisanie umowy w sprawie pomocy finansowej dla Województwa Dolnośląskiego na opracowanie studium wykonalności z uwarunkowaniami środowiskowymi dla zadania "Budowa linii kolejowej Lubin-Polkowice-Głogów wraz z rozbudową linii kolejowej nr 289 na odcinku Legnica-Lubin-Rudna Gwizdanów. Treść umowy została już zaakceptowana przez obie strony, jest podpisana przez Gminę Polkowice i przekazana do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu.
Informuję jednocześnie, że inwestorem i właścicielem linii kolejowej Lubin-Polkowice-Głogów będzie Województwo Dolnośląskie, stąd Gmina Polkowice nie mogła złożyć wniosku w sprawie ujęcia przedmiotowego zadania w Programie Uzupełnienia Lokalnej i regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej+. Powyższa inwestycja została natomiast wpisana w lutym br. przez PKP Polskie Linie Kolejowe na listę projektów do realizacji w perspektywie 2021-2027.
Pozdrawiam,
| Roman Tomczak Rzecznik Prasowy
ul. Rynek 1 pok. 105 59-100 Polkowice |
Do Radnych Sejmiku województwa
Szanowni Państwo.
W pobliżu terminalu pasażerskiego lotniska w Bydgoszczy dochodzi linia kolejowa. Jest stale rozkręcana i rozbierana. Jest to mienie samorządu terytorialnego województwa.
Opis z korespondencji redakcji :
wojskowa bocznica kolejowa nr 505 o długości 2451m odgałęziająca się od stacji kolejowej Trzciniec została przekazana protokołem zdawczo-odbiorczym nr 1/RZI/2013 z dn.23.04.2013r przez Rejonowy Zarząd Infrastruktury Bydgoszcz na rzecz Województwa Kujawsko- Pomorskiego z przeznaczeniem na utworzenie portu lotniczego.
Opr. Adam Fularz
Polish News Agency
--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency
polishnews.pl
Drodzy Państwo,
Chyba jest jakiś spory problem z mediami- i jest to doprawdy problemem od kilkunastu lat. Tematyka alternatywy dla samochodów osobowych- nie przebija się w Polsce. Dla przykładu- nadal rozbierane w Polsce są linie kolejowe i tramwajowe w sercach dużych miast.
Weźmy na przykład sprawę rozbiórki torów "kolejki aglomeracyjnej" czy tramwai miejskich. W Gliwicach, gdzie także zlikwidowano wewnątrzmiejskie torowiska (lokalny prezydent miał rządzić w Gliwicach 30 lat bez przerwy), sprawa ich likwidacji była przedmiotem bardzo niewielkiej debaty w lokalnych mediach.
W Zielonej Górze- o tym temacie pisało tylko lokalne wydanie mojej gazety. Dziwi mnie to- o ile np. w Gliwicach była niewielka debata, w której starli się zwolennicy rozbiórki ze zwolennikami modernizacji infrastruktury wewnątrzmiejskich torowisk, w Zielonej Górze- tylko moje wydanie lokalne coś o tej sprawie w ogóle napisało.
Lokalne redakcje nie są niestety tym tematem zainteresowane. Dziwi mnie to- jako ekonomista boleję nad tym, że nasza tutejsza aglomeracja łącząca Zieloną Górę z Nową Solą czy Sulechowem, może już nigdy nie powstać- szybki transport zbiorowy miał umożliwić jej powstanie, ale tory do centrum miasta- rozebrano w roku 2016-18.
Doprawdy, dziwi mnie, że temat największego od lat procesu likwidacji komunikacji szynowej w mieście został przez lokalne media całkowicie przemilczany.
Pozdrawiam,
Adam Fularz
Gazeta Zielonogórska- red. naczelny
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
W Zielonej Górze nie masz alternatywy dla samochodu. Komunikacja miejska kursuje sporadycznie, połączenia są rzadkie i skąpe. Linia "8" wieczorami kursuje co 20 minut, mi zdarzało się trafić w ciągu dnia także na 20-minutowe przerwy w dojeździe z centrum w kierunku os. Łużyckiego czy Piastowskiego.
Szkoda mi zwłaszcza linii kolei prowadzącej przez centrum miasta, którą rozebrano do końca w ubiegłym roku, pod budowę Trasy Aglomeracyjnej. Wg mnie bezsensownie rozpatrywano rolę torów do centrum miasta w kontekście przewozów miejskich, a nie- podmiejskich. Teraz już nie ma szansy na powstanie aglomeracji- przesiadki na dworcu zajmują zbyt długo, ba autobusy miejskie nawet omijają ów dworzec, który ma przewozy jak w małym Żmigrodzie..
Politycy, likwidując sieć miejskich torowisk kolejowych, zlikwidowali szansę na powstanie aglomeracji. Sądzę, że oni do dziś nie rozumieją, jaki majątek zmarnowali, i ileset milionów strat spowodowali dla lokalnej gospodarki i dla samych mieszkańców.
Politycy obrani w poprzednich wyborach zlikwidowali sieć wewnątrzmiejskiej kolei, sądząc że omijające centrum torowisko s-bahnu, ocalałe, ale nieużywane od wielu lat, jest zbyteczne, nie rozumiejąc, że jednocześnie zniszczyli największą szansę tego miasta. Okazję na stworzenie aglomeracji razem z okolicznymi miastami, poprzez odtworzenie sieci kolei podmiejskich jakie działały przed II wojną światową.
Wewnątrzmiejska sieć kolei umożliwiała bezprzesiadkowe połączenia do miast wokół Zielonej Góry. Ludność nie lubi się przesiadać, a decyzja polityków o likwidacji torów do centrum miasta spowodowała, że podróżnych do kłopotliwych przesiadek po prostu zmuszono. Dworzec jest położony poza centrum miasta, wszelkie czasy podróży się znacznie wydłużą. Przesiadek będzie musiało być więcej, w efekcie aglomeracja po prostu nie wykształci się, albo- wykształci się gorzej.
Pociągi - autobusy szynowe z okolicznych miast wokół Zielonej Góry- Sulechowa, Nowej Soli, Żar, Żagania, mogłyby dojechać bez przesiadek aż do okolic ścisłego centrum, np. al. Wojska Polskiego, okolic biblioteki wojewódzkiej (nawet tam dochodziły bocznice do Polmosu) czy Focus Parku, gdyby nie decyzje lokalnych polityków- którzy zerwali torowisko, ścieżkę rowerową projektując na torach, zamiast obok torów (pas terenu był szeroki). Odbudowa tego systemu pokosztuje setki milionów złotych, a straty z tytułu niepowstania lub słabszego rozwoju aglomeracji- to mogą być miliardy złotych. Ci ludzie tego przecież nie zapłacą, choć to ich decyzje spowodowały te straty.
W Ziel. Górze i okolicach transport zbiorowy niemalże nie istnieje, poza jednym korytarzem linii autobusowych (o numerach 0/8/80). Ludność musi posiadać 2 razy więcej samochodów (w przeliczeniu na mieszkańca) niż w Berlinie, i nawet więcej niż w Warszawie, mieście nadzwyczaj prosamochodowym. W Warszawie ludność posiadała kilka lat temu około 550 samochodów na 1000 mieszkańców, w Zielonej Górze aż 590! Tymczasem na tysiąc berlińczyków przypadało niedawno 300 samochodów, w Amsterdamie - 350, w Wiedniu - 390.
Czy politycy naprawią kolej miejską w Zielonej Górze? Nie liczmy na to. Chyba trzebaby jakiejś rewolucji...
Kolej, która działa po niemieckiej czy czeskiej stronie granicy, po polskiej stronie całkowicie obumarła, co obserwuję mieszkając kilkadziesiąt metrów od torów- przy linii ongiś popularnej kolei podmiejskiej, którą dziś, coraz rzadziej i rzadziej kursują przerażająco opustoszałe pociągi. Czy jest szansa że kolej podmiejska jeszcze powróci?
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Na witrynie Skyscrapercity ukazał się fragment wypowiedzi K. Trammera dla
next.gazeta.pl "Proces wygaszania popytu rozłożony był zwykle na dwa, trzy lata i zawierał zestaw działań, powtarzanych na różnych liniach w całej Polsce. Punkt pierwszy: likwidujemy wieczorny pociąg o godz. 22, bo przecież jeździ pustawy. Niby nic, ale jeśli ktoś musi zostać w mieście dłużej, bo coś my wypadło, albo po pracy poszedł do znajomych, to nie ma jak wrócić.
Drugi element to zmiana rozkładu jazdy tak, żeby nie uwzględniał ośmiogodzinnego dnia pracy. Przyjeżdża pociąg do dużego miasta o 6.40, wiezie ludzi zaczynających pracę o 7.00, oni kończą zmianę o 15.00, a pociąg powrotny odjeżdża już o 14.40. Następny jest dopiero po 19.00. Lekcje zaczynają się o 8.00, to przyjazd pociągu z 7.40 przesuwano na 8.05, żeby rodzice uczniów zaczęli się rozglądać za innym środkiem transportu.
A trzeci sposób był taki: jeśli do stacji węzłowej zgodnie z rozkładem dojeżdżało się o 14.35, bo o 14.45 można było się przesiąść na inne połączenia, to nagle jeden pociąg - wytypowany do wygaszenia - zaczynał przyjeżdżać o 14.47. Ta ostatnia technika ma zresztą swoją nazwę: rozkomunikowanie połączeń.
I to była świadoma polityka?
Też nie chciałem w to wierzyć, wydawało mi się, że to jakaś teoria spiskowa, a te dziwaczne zmiany rozkładów wynikają po prostu z niechlujstwa lub bałaganu. Tymczasem pojęcie "wygaszanie popytu" jako taktyki działania pojawia się w oficjalnych dokumentach PKP.
W żadnym kraju postkomunistycznym nie doszło do takiego spadku znaczenia kolei. I jeśli słyszymy teraz radosne komunikaty PKP, że przewozi coraz więcej pasażerów, to pamiętajmy: w ubiegłym roku to było 310 mln podróży. Czyli wciąż mizernie. Taki wynik przewozowy to ma kolej w Austrii, czterokrotnie mniejszej od Polski.
Eksperci z Centrum Zrównoważonego Transportu uważają, że wygaszanie popytu spowodowało coś więcej, niż tylko spadek liczby pasażerów - przesunięcie w świadomości społecznej znaczenia kolei z powszechnego środka transportu w stronę czegoś, co służy głównie osobom nieprzystosowanym społecznie."
Karol Trammer (1985) jest dziennikarzem zajmującym się transportem, infrastrukturą i mobilnością, redaktorem naczelnym dwumiesięcznika "Z Biegiem Szyn" (
www.zbs.net.pl). Absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Ostatnio wyszła jego książka "Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej"
Za Skyscrapercity
--
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Fot. Poprzedni, stary namiot dla podróżnych, wg archiwum redakcji
Nowy namiot dla podróżnych
Komunikat UMWL
Lotnisko w Babimoście nie poprzestaje na raz wprowadzonych procedurach walki z epidemią. Kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia komfortu podróżnych będzie specjalny namiot halowy z utwardzaną podłoga o wymiarach 15x20 m. Inwestycja ma związek z planowanymi przez samorząd województwa działaniami na polu rozwoju połączeń wakacyjno-czarterowych oraz uruchomieniem kolejnych regularnych połączeń na nowych kierunkach.
Obecnie namiot zabezpieczy potrzeby związane z obsługą pasażerów wylatujących do Warszawy. Będzie stanowił dodatkową przestrzeń do obsługi podróżnych, przy uwzględnieniu wszystkich, wymaganych obostrzeń i przestrzeganiu przepisów dotyczących bezpiecznych zachowań oraz dystansu sanitarno-społecznego. W przyszłości budowla zostanie wykorzystana do organizacji wydarzeń promocyjnych. (..)
wg https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/15518/lotnisko-babimost-kolejne-inwestycje-i-optymistyczne-dane-za-i-k
--
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra