Do Leska czy Komańczy w weekend autobusem nie dojedziemy, koleją też nie. UMWP odpowiada.
Od: Gorzelak-Nieduży Aleksandra
Data: 21 marca 2018 08:42
Temat: odpowiedż na pytanie prasowe
Panie Redaktorze,
Przesyłam Panu odpowiedź, przygotowaną przez pana Zbigniewa Kozaka, p.o. dyrektora Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego.
W odpowiedzi na pytanie prasowe informuję, że przytoczone przez Pana artykule dane opublikowane przez Urząd Transportu Kolejowego odnoszące się do łącznej ilości pasażerów korzystających w skali roku z regionalnych połączeń kolejowych na podkarpaciu są prawidłowe. Tym samym nie zgadza się to z podaną informacją iż z powyższego transportu korzystało jedynie 4 tys. osób w dobie. Województwo Podkarpackie realizuje połączenia z sąsiednimi województwami na pięciu, a nie na siedmiu liniach kolejowych. Największa praca przewozowa realizowana jest na liniach: 91 i 68, gdyż tam potoki pasażerskie uzasadniają Województwom sąsiednim współfinansowanie tych połączeń. Natomiast transport autobusowy drogowy „publiczny" jest realizowany na zasadach komercyjnych, zatem przewoźnik podejmuje decyzje o realizacji bądź likwidacji pewnej działalności przewozowej. Brak a raczej wstrzymanie wdrożenia ustawy o publicznym transporcie drogowym utrudnia podejmowanie interwencyjnych decyzji przez lokalnych organizatorów w tym zakresie. Przypadek bieszczadzkiego „upadku" transportu autobusowego jest dobrym przykładem, jak nie powinno się dopuszczać do monopolu jednego przewoźnika. Jak wiadomo natura nie lubi próżni i miejsce po „dużym" przewoźniku wypełniło kilku mniejszych, być może bardziej elastycznych do potrzeb tego regionu.
W zakresie pytania o organizacji pracy Urzędu informuję, że UMWP zawsze dostosowuje się do zmieniających uwarunkowań prawnych, jeżeli tego będzie wymagało np. wdrożenie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym będzie wymagało nowej organizacji zarządzania publicznym transportem zbiorowym na poziomie samorządu Województwa.
Z poważaniem
Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Biuro prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów,
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
al. Łukasza Cieplińskiego 4
35-010 Rzeszów, skr. pocztowa 17
__________________________________________________________________________
Merkuriusz Polski
Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
E adam.fularz@wieczorna.pl
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.
Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.
ZDJĘCIA
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.
WIDEO
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.