Codziennie z powodu smogu umiera 130 osób. Jak długo jeszcze mamy czekać na kompleksowe rozwiązanie tego problemu?! Mamy dla Sejmu i Senatu konkretne postulaty, co należy zrobić, by powstrzymać ten śmiertelny problem TERAZ, a nie za 50 lat. Podpisz apel! (...) |
Dzień dobry (..)
jest źle. Kiedy piszę tego maila, mieszkańcy i mieszkanki Polski idąc do szkoły, sklepu, czy pracy, wdychają powietrze pełne pyłu. W domach zamykają szczelnie okna, a gęsta „mgła" spowija Wawel, Pałac Kultury i Nauki oraz poznańskie Koziołki. Ale to nie jest mgła. To trujące nas wszystkich zanieczyszczone powietrze. Do końca dnia, z tego powodu umrze przedwcześnie 130 osób – członkowie naszych rodzin, nasi przyjaciele, współpracownicy [1].
To nie zaczęło się ani wczoraj, ani w zeszłym miesiącu. Od lat mieszkańcy i mieszkanki Polski umierają z powodu smogu. Rocznie przez zanieczyszczenia powietrza ginie prawie 50 tys. osób – z mapy Polski znika kolejny Kołobrzeg, Radomsko czy Ostrołęka [1]. Podejmowane lokalnie działania nie przynoszą spodziewanych efektów. Według raportu Naczelnej Izby Kontroli, w obecnym tempie zwalczania smogu, uda się tego dokonać dopiero za 100 lat! [2] Liczba osób, które do tego czasu przedwcześnie umrą, już teraz sama powoduje trudności ze złapaniem tchu.
Dosyć tego! Walka ze smogiem to nie może być dla polityków tylko dobry temat na obietnicę wyborczą czy pojedynczy gest. To kwestia życia i śmierci, zdrowia każdego i każdej z nas. Rozwiązanie problemu smogu to złożony proces, który wymaga kompleksowego podejścia do tematu – zajęcia się zarówno zanieczyszczeniami ze spalania paliw stałych i śmieci w gospodarstwach domowych, jak i tymi pochodzącymi z transportu. Trzeba odpowiedzieć na potrzeby zarówno większych, jak i mniejszych miast i miasteczek.
Walka ze smogiem powinna być dla rządzących priorytetem. Dlatego domagamy się natychmiastowego opracowania i przyjęcia specjalnej ustawy, która odpowie na nieefektywność dotychczasowych regulacji i w trzy lata położy kres smogowi w Polsce.
WYMIANA PIECÓW NA NIEEMISYJNE ŹRÓDŁA CIEPŁA I ODEJŚCIE OD PALENIA PALIWAMI STAŁYMI NA RZECZ ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII TO ABSOLUTNA PODSTAWA. W DUŻYCH MIASTACH NALEŻY RÓWNIEŻ OGRANICZYĆ OBECNOŚĆ SAMOCHODÓW Z SILNIKIEM DIESLA, KTÓRE NIE SPEŁNIAJĄ WYMAGANYCH NORM REDUKCJI EMISJI SPALIN. PONADTO, JAKO MIESZKAŃCY I MIESZKANKI POLSKI, CHCEMY BYĆ RZETELNIE INFORMOWANI O TYM, CZYM ODDYCHAMY – NORMY ALARMOWANIA I INFORMOWANIA O POZIOMIE SMOGU POWINNY BYĆ MAKSYMALNIE ZAOSTRZONE I ODPOWIADAĆ UNIJNYM STANDARDOM CZYSTOŚCI POWIETRZA.
Wszystkie te zmiany powinny być realizowane wraz z programem osłonowym dla osób w sytuacji ubóstwa energetycznego lub nim zagrożonych oraz we współpracy organów centralnych z samorządami. Tak jak podczas szczytu klimatycznego COP24 namawialiśmy do pro klimatycznej współpracy przywódców państw, tak teraz apelujemy do wszystkich ośrodków władzy wewnątrz państwa – zacznijmy wstrzymywać smog, nie oddech!
Kroki, które należy podjąć są ambitne, ale absolutnie konieczne. Nie ma więcej czasu do stracenia. Napędzany toksycznym powietrzem licznik śmierci każdego dnia pokazuje więcej i więcej utraconych żyć. Podpisz apel do parlamentarzystów już teraz!
Z wstrzymanym oddechem
Natalia Kowalik z zespołu Akcji Demokracji
PS Czyste powietrze jest dobrem osobistym mieszkańców i mieszkanek Polski. Smog to dobro narusza, a skarb państwa ponosi za to odpowiedzialność – tak orzekł warszawski Sąd Rejonowy. Jednocześnie określił działania państwa w tej sprawie jako „spóźnione i nieskuteczne" [3]. Podpisz apel do parlamentarzystów, jeśli sprzeciwiasz się dalszemu łamaniu prawa do zdrowego oddechu!
[1] EEA Report No 12/2018, 28 października 2018, European Enviroment Agency
[2] Informacja o wynikach kontroli Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami, 28 sierpnia 2018, Najwyższa Izba Kontroli
[3] Grażyna Wolszczak wygrała ze skarbem państwa! Smog w Polsce narusza jej dobra osobiste, 24 stycznia 2019, warszawa.wyborcza.pl
Wg treści listu ze zmianami redakcji