dailyvideo

Wybierz temat:

porty lotnicze (103) airports in Poland (72) szybka kolej miejska (47) polityka transportowa (39) reformy PKP (32) szybka kolej regionalna (30) transport publiczny (22) demonopolizacja rynku kolejowego (20) lotniska powojskowe (19) airport links (17) skm kraków (16) transport policy (16) skm łódź (15) skm warszawa (9) PKP (8) kolejnictwo (8) konkurencja na kolejach (8) skm wrocław (8) tanie linie kolejowe (8) deregulacja (7) ekologia (7) kolej na Lubelszczyźnie (7) porty morskie (7) skm szczecin (7) transport autobusowy (7) urban sprawl (7) railway reforms (6) skm radom (6) Wprowadzenie do ekonomiki kolei (5) infrastruktura drogowa (5) komunikacja miejska (5) związki komunikacyjne (5) metro kraków (4) Lubuska Kolej Regionalna (3) koleje w Wielkiej Brytanii (3) prywatyzacja (3) skm LGOM (3) skm legnica (3) skm poznań (3) suburbanizacja (3) tramwaj dwusystemowy (3) Łódź (3) żegluga śródlądowa (3) PKP Cargo (2) Rynek Kolejowy (2) SKR (2) koleje w RFN (2) polityka parkingowa (2) recenzje (2) skm jelenia góra (2) skm toruń (2) transport abutobusowy (2) Aleksander Janiszewski (1) Kolej Wschodnia (1) Montenegro (1) Ostbahn (1) Płock (1) aglmomeracja płocka (1) autostrady (1) bezpieczeństwo (1) kielce (1) koleje w Estonii (1) koleje w Holandii (1) koleje w Szwajcarii (1) koleje w Szwecji (1) koleje w USA (1) model Zwickau (1) motoryzacja indywidualna (1) motoryzacja masowa (1) parkuj i jedź (1) poznań (1) segmentacja rynku (1) skm Bielsko- Biała (1) skm GOP (1) skm bydgoszcz (1) skm częstochowa (1) skm gdynia (1) skm gorzów (1) skm nowy sącz (1) skm stalowa wola (1) skm wałbrzych (1) szczecin (1) trafic engineering (1) transport appraisal (1)

komunikat prasowy: Ponad 8,6 tys. stojaków na nowy sezon rowerowy


komunikat prasowy
Od: Rzecznik <Rzecznik na serw. plk-sa.pl>
Date: pt., 12 kwi 2019 o 15:33



 

 

Ponad 8,6 tys. stojaków na nowy sezon rowerowy

 

Na kolejowej mapie Polski jest już ponad 8,6 tys. stojaków rowerowych na ponad 1200 stacjach i przystankach oraz przy ponad 300 dworcach. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A wspólnie z zarządcą dworców PKP S.A. i przewoźnikami zapewniają wygodne łączenie podróży rowerem i pociągiem.

Stojaki rowerowe przy stacjach i przystankach oraz dworcach kolejowych to doskonała możliwość połączenia podróży koleją i jazdy na rowerze. Zarządca infrastruktury PLK wspólnie z zarządcą dworców PKP S.A. oraz przewoźnikami, którzy wyposażają pociągi w rowerowe przedziały, udowadniają, że pociąg i rower to dwa uzupełniające się, przyjazne środki transportu. W ten sposób kolejarze ułatwiają rowerzystom nie tylko dostęp do oferty kolei, ale także promują ekologię i zdrowy styl życia.

Prawie 6,5 tys. stojaków w sąsiedztwie peronów

Na ponad 1260 stacjach i przystankach dla rowerzystów przygotowanych jest prawie 6,5 tys. stojaków rowerowych. Montowane są one w miejscach oświetlonych, jak najbliżej peronów. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo jednośladów oraz wygodę pasażerów. PLK uwzględniają także ułatwienia dla rowerzystów w ramach modernizacji stacji i przystanków. 

W 2018 najwięcej stoisk dla jednośladów PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamontowały w województwie zachodniopomorskim – łącznie 65 stojaków na 13 stacjach i przystankach. 15 nowych stojaków mają rowerzyści w Kołobrzegu a 9 na stacji w Międzyzdrojach i 4 na stacji Szczecin Główny. Miejsca na jednoślady zostały w ubiegłym roku umieszczone także m.in. na przystankach Rzęśnica, Silnowo, Suliszewo Drawskie i Jelenino. W sumie na Zachodnim Pomorzu cykliści mają do dyspozycji stojaki na ponad 100 stacjach i przystankach.

42 stojaki na 19 stacjach zostały zamontowane w 2018 r. w województwie łódzkim. 8 nowych stojaków zyskali podróżni na stacji w Koluszkach, a 4 na stacji Łódź Andrzejów. Nowe miejsca na jednoślady powstały również np. na stacjach w Skierniewicach i Zgierzu, Makowie, Strykowie i Domaniewicach. Rowerzyści z tych okolic mają obecnie do dyspozycji prawie 400 stojaków rowerowych.

Nowe miejsca dla rowerów pojawiły się także w ubiegłym roku na stacjach i przystankach w województwie podlaskim: Blizna, Balinka, Jastrzębna, Kamienna Nowa, Ostrowie Biebrzańskie, Płociczno koło Suwałk oraz w świętokrzyskim: Włoszczowa i Busko-Zdrój.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. montują ułatwienia dla rowerzystów także w ramach prowadzonych inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego. W zeszłym roku miejsca dla rowerów powstały m.in. na stacjach i przystankach: Grabowno Wielkie, Bukowice Trzebnickie, Krośnice, Wierzchowice, Milicz, Rakoniewice Milickie, Cieszków (w ramach modernizacji linii Grabowno Wielkie – Krotoszyn) oraz w województwie lubuskim – Kowalów, Radów Laski Lubuskie, Górzyca, Ługi Górzyckie (w ramach prac między Drzeńskiem a Kostrzynem).

Zgłoś nową lokalizacje

Lokalizacje stojaków wybierano na podstawie zgłoszeń rowerzystów, lokalnych stowarzyszeń i samorządów. PLK czekają na kolejne sugestie, gdzie powinny pojawić się stojaki rowerowe w tym roku. Lokalizacje można zgłaszać za pośrednictwem oficjalnego profilu na Facebooku @PolskieLinieKolejowe. Montaż planowany jest w 2019 r. m.in. na Mazowszu – na stacji w Jasienicy, Mińsku Mazowieckim, Tłuszczu i Cegłowie, a także na Lubelszczyźnie na stacji w Łukowie.

 

Ponad 300 dworców ze stojakami 

Ponad 2200 miejsc na rowery znajduje się także przy ponad 300 dworcach kolejowych, m.in. w Gdyni, Poznaniu, Katowicach czy we Wrocławiu (tu do dyspozycji cyklistów jest ok. 200 miejsc parkingowych dla rowerów). Montaż stojaków jest również standardem przy planowanych i prowadzonych obecnie modernizacjach dworców należących do PKP S.A. W zależności od lokalizacji spółka dąży do tego, by były to miejsca zadaszone, objęte zakresem monitoringu i wyposażone w słupek do serwisowania.

Z rowerem do pociągu

W pociągach PKP Intercity rowery można przewozić w wyznaczonych do tego wagonach i miejscach, które do tego zostały wskazane. W składach wagonowych TLK i IC, w których wagon jest przystosowany do przewozu rowerów, przewozi się je w miejscach do tego wyznaczonych. W przypadku braku takiego wagonu jednoślady przewozi się w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu. Natomiast w składach EIC rower przewozimy wyłącznie w wagonie przystosowanym do przewozu rowerów, na miejscu do tego wyznaczonym. W pociągach obsługiwanych pojazdami Pendolino do tego celu służą 4 specjalne wieszaki, a w pojazdach FLIRT3 oraz PesaDART do dyspozycji pasażerów jest po 6 wieszaków na rowery.

Przed planowaniem podróży warto sprawdzić, czy w danym pociągu zostały wyznaczone miejsca do przewozu rowerów. Informacje o zestawieniu składów można znaleźć na stronie www.intercity.pl   Przewóz roweru jest odpłatny (jeden podróżny + jeden rower) i odbywa się wyłącznie pod nadzorem podróżnego. Opłata za przewóz roweru jest zryczałtowana i wynosi 9,10 zł, niezależnie od długości trasy.

PKP Intercity kupując nowe pociągi lub modernizując wagony dostosowuje je do potrzeb różnych grup, w tym rowerzystów. Obecnie jest realizowany największy w historii Spółki program inwestycyjny w tabor. W ramach strategii taborowej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji" wyda ok. 7 mld zł na wyższy komfort pasażerów.

 

Kontakt dla mediów:

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Magdalena Janus
zespół prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 571 370 229

PKP Intercity S.A.
Agnieszka Serbeńska
Rzecznik prasowy(..)

PKP S.A.
Michał Stilger
Rzecznik prasowy(..)

 

 

 

 

Posted by Telewizja Opera on 00:22. Filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

0 komentarze for komunikat prasowy: Ponad 8,6 tys. stojaków na nowy sezon rowerowy

Prześlij komentarz

Recent Entries

Recent Comments

Photo Gallery