MI odpowiada na pytanie o 3. port lotniczy dla Warszawy i porty GA
Treść wiadomości-
Od: media
Data: środa, 25 kwietnia 2018
Temat: Pytanie o 3. port lotniczy dla Warszawy i porty GA
Szanowny Panie Redaktorze,
wydana przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego promesa zezwolenia na założenie lotniska cywilnego na obszarze byłego lotniska wojskowego w Sochaczewie przez Mazowiecki Port Lotniczy Sp. z o.o. utraciła swoją ważność 18 lutego 2015 r. Potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, które realizowane są przez Siły Zbrojne RP, wymusiły zmianę dyslokacji niektórych jednostek wojskowych obrony przeciwlotniczej z Warszawy do Sochaczewa. Charakter wykorzystywanego sprzętu i uzbrojenia, którym dysponują tamtejsze jednostki wojskowe oraz konieczność zapewnienia efektywnego szkolenia i zachowania warunków bezpieczeństwa uniemożliwiają funkcjonowanie w Sochaczewie lotniska cywilnego.
Lądowisko Chrcynno koło Nasielska jest wpisane do rejestru lądowisk prowadzonego przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Zarządzającym lotniskiem jest Aeroklub Warszawski. Wszystkie decyzje dotyczące przyszłości lotniska Chrcynno należą do zarządzającego lotniskiem i władz miasta lub władz samorządowych.
Na lotnisku w Mińsku Mazowieckim znajduje się 23. Baza Lotnictwa Taktycznego i w chwili obecnej nie ma planów przekształcenia tego lotniska w lotnisko cywilne. Ponadto w 2017 roku podjęto decyzję o procesie modernizacji i reaktywacji jednostki wojskowej w Nowym Mieście nad Pilicą.
Z poważaniem
Szymon Huptyś
Rzecznik prasowy
Ministerstwo Infrastruktury
(...)
From: Adam Fularz
Sent: Wednesday, April 11, 2018 8:34 AM
To: media
Subject: Pytanie o 3. port lotniczy dla Warszawy i porty GA
Co z lotniskami w Sochaczewie, Mińsku Maz., Chrcynnie (gdzie utwardzony pas startowy jest uszkodzony i nie działa) i Nowym Mieście n. Pilicą? Czy mozna je dostosować do obsługi lotów biznesowych, GA, sportowych etc.?
Korespondencja z lipca 2016 roku:
Szanowni Państwo,
Co z planami na pasażerski port lotniczy w Sochaczewie? W weekend przyleciałem i odleciałem z portu lotniczego Orio al Serio koło Bergamo w Mediolanie, który jest trzecim portem lotniczym dla aglomeracji Mediolanu. Dlaczego aglomeracja Warszawy nie miałaby mieć 3 portów lotniczych? Jakie są powody dla których zrezygnowano z budowy portu pasażerskiego w Sochaczewie?
Pozdrawiam.
Panie Redaktorze,
województwo mazowieckie jest mniejszościowym udziałowcem spółki Mazowiecki Port Lotniczy Sochaczew Sp. z o.o., której celem jest utworzenie portu lotniczego na terenie obecnego lotniska wojskowego w Sochaczewie. Utworzenie lotniska uzależnione jest jednak od przekazania terenów byłego lotniska wojskowego Sochaczew - Bielice, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, na rzecz samorządów. Pomimo wpisania tego lotniska przez rząd na listę terenów, które mogłyby być przekazane jst w celu prowadzenia lotniska cywilnego, z informacji posiadanych przez województwo wynika, że Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje jednak ten teren za niezbędny dla potrzeb Sił Zbrojnych RP i nie może wydać pozytywnej opinii w sprawie lokalizacji lotniska cywilnego na terenie byłego lotniska Sochaczew – Balice.
Pozdrawiamy
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa
--
__________________________________________________________________________
Merkuriusz Polski
Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661
--
__________________________________________________________________________
Merkuriusz Polski
Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
E adam.fularz@wieczorna.pl
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.
Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.
ZDJĘCIA
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.
WIDEO
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.