Rekordowy lipiec na wroclawskim lotnisku
W lipcu wrocławskie lotnisko obsłużyło o blisko 19% podróżnych więcej niż przed rokiem. To już drugi z rzędu rekordowy miesiąc w historii portu. Tanie linie odnotowały wzrost o ponad 27%, a przewoźnicy sieciowi o blisko 17%. Z wakacyjnej oferty biur podróży skorzystało już ponad 100 tys. podróżnych. Przez siedem miesięcy tego roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył łącznie już ponad 1,87 mln pasażerów.
Więcej informacji w załączeniu. W razie pytań, jestem do dyspozycji.
Grafika i zdjęcia (fot. Port Lotniczy Wrocław): https://bit.ly/2M7MXfT
Aby pobrać całą galerię zdjęć, kliknij w ikonkę POBIERZ, która znajduje się na niebieskim pasku (prawy górny róg).
Pozdrawiam serdecznie,
Adriana Kondratowicz
PR EXPERT
GSM + 48 502 332 358
Wrocław, 7 sierpnia 2018 r.
Informacja prasowa
Port Lotniczy Wrocław. 375 tys. pasażerów w szczycie sezonu
W lipcu wrocławskie lotnisko obsłużyło o blisko 19% podróżnych więcej niż przed rokiem. To już drugi z rzędu rekordowy miesiąc w historii portu. Tanie linie odnotowały wzrost o ponad 27%, a przewoźnicy sieciowi o blisko 17%. Z wakacyjnej oferty biur podróży skorzystało już ponad 100 tys. podróżnych.
W lipcu 2018 wrocławskie lotnisko obsłużyło blisko 375 tys. pasażerów, o 18,8% więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem. Uwagę zwraca fakt, że to już drugi z rzędu najlepszy miesiąc w historii portu. – Lipiec to tradycyjnie szczyt podróży wakacyjnych, ale warto podkreślić, że rekordowy jest cały tegoroczny sezon letni. Największy udział mają w tym przewoźnicy niskokosztowi, którzy stale wprowadzają nowe, atrakcyjne połączenia, w tym typowo wakacyjne kierunki południowe. Duże znaczenie ma też rosnące zainteresowanie ofertą biur podróży. Sukcesywnie rozwijają się także sieciowe połączenia międzynarodowe – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Pełne samoloty tanich linii
Ponad 200 tys. pasażerów skorzystało w lipcu tego roku z międzynarodowych połączeń tanich linii. To oznacza wzrost o 27,4% w porównaniu z lipcem 2017. Które kierunki południowe cieszą się największym powodzeniem? Np. w samolotach do Barcelony Girony zajętych jest średnio 96% miejsc, a tylko niewiele mniej do Alicante, na Teneryfę czy do Madrytu. Ponad 90% miejsc zajętych jest też na trasach na Kretę i Maltę, a także na niemal wszystkich kierunkach włoskich oraz portugalskich. Co ciekawe, strzałem w dziesiątkę okazały się wszystkie południowe nowości, w tym Faro i Porto, gruzińskie Kutaisi, Podgorica w Czarnogórze, Bari oraz Ateny. Na znakomite wyniki przewoźników niskokosztowych składają się również inne kierunki. Tradycyjnie bardzo popularne są połączenia na Wyspy Brytyjskie, ale ogromnym zainteresowaniem cieszą się też Reykjavik, Sztokholm Skavsta, Eindhoven, Dortmund, Paryż Beauvais oraz Lwów i Kijów. Na tych trasach samoloty również wypełnione są w ok. 90%. Dodajmy, że popularne jest też krajowe, sezonowe połączenie do Gdańska, obsługiwane przez linie Ryanair.
Coraz więcej pasażerów do hubów
Z międzynarodowych połączeń sieciowych skorzystało w lipcu 2018 łącznie ponad 41 tys. pasażerów, czyli o 16,6% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najwięcej podróżnych wybierało trasy do Frankfurtu (wzrost o 18,5%) oraz Monachium, obsługiwane przez Lufthansę. Utrzymuje się też bardzo duże zainteresowanie połączeniem na główne lotnisko Paryża, uruchomionym pod koniec maja tego roku przez Air France. W samolotach na tej trasie zajętych jest blisko 90% miejsc. – To jedne z największych w Europie hubów, czyli portów przesiadkowych. Z tych połączeń korzystają zarówno pasażerowie podróżujący w celach biznesowych, jak i turystycznych, na trasach europejskich oraz transkontynentalnych – dodaje Dariusz Kuś. Pasażerowie z Wrocławia mają do dyspozycji połączenia sieciowe również do Zurychu (SWISS), Düsseldorfu i Stuttgartu (Eurowings, spółka Lufthansy), Tel Awiwu (PLL LOT), a także krajowe do Warszawy (PLL LOT). Już od jesieni dojdzie kolejne nowe połączenie – do Brukseli. Będzie obsługiwane przez najważniejsze belgijskie linie Brussels Airlines.
Czarterowe wakacje w pełni
Z biurami podróży poleciało w czerwcu i lipcu 2018 blisko 107 tys. osób, co oznacza wzrost o 55,2% w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku. W siatce na lato 2018 znajduje się w sumie 25 kierunków czarterowych z Wrocławia – od Grecji, Turcji czy Bułgarii, przez kurorty Egiptu, po Wyspy Kanaryjskie. Tegoroczne nowości to Ateny, Izmir oraz tunezyjska wyspa Djerba. Przez siedem miesięcy tego roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył łącznie już ponad 1,87 mln pasażerów, czyli o 16,3% więcej niż w tym samym okresie 2017. Zgodnie z prognozami, w całym 2018 roku lotnisko obsłuży ponad 3,2 mln pasażerów.
Port Lotniczy Wrocław to jedno z największych i najważniejszych lotnisk w Polsce. W roku 2017 obsłużyło ponad 2,85 mln pasażerów. W tym roku, według prognoz, z jego usług skorzysta już ponad 3,2 mln podróżnych. W sezonie letnim 2018 port oferuje 85 połączeń, w tym 10 nowych kierunków regularnych. Wrocławskie lotnisko jest doskonale skomunikowane z siecią autostrad (A4 i A8) i dróg ekspresowych (S5 i S8), co umożliwia szybki i wygodny dojazd również z dalej położonych regionów Polski. Na lotnisku podróżni mają do dyspozycji ok. 4 tys. miejsc parkingowych. Dojazd do portu umożliwia również szybkie połączenie WRO Airport Express. Komfortowe autobusy wyruszają co 50 minut z nowego Dworca Autobusowego, tuż przy kolejowym Dworcu Głównym. Wygodnym połączeniem z centrum jest też autobusowa linia „106", kursująca co 20 minut (za dnia), i nocna „206", jeżdżąca co 90 minut. Pasażerowie korzystający z usług Port Lotniczego Wrocław mają też do dyspozycji liczne sklepy, bary, kawiarnie i restauracje.
Port Lotniczy Wrocław sukcesywnie inwestuje w infrastrukturę. Od 2012 roku pasażerowie są obsługiwani w nowoczesnym terminalu. Lotnisko dysponuje też systemem nawigacyjnym wyższej kategorii (ILS Cat. II), umożliwiającym realizację operacji lotniczych również w trudniejszych warunkach atmosferycznych. Wrocławskie lotnisko jest doceniane za wysoki standard obsługi. W 2012 roku port został uznany przez pasażerów najbardziej przyjaznym lotniskiem w Polsce, a w 2017 roku uzyskał pierwsze miejsce w Polsce i jedenaste w Europie w rankingu portalu Sleepingairports.net. Czterokrotnie otrzymał też nagrodę Business Traveller Award dla najlepszego regionalnego lotniska w kraju.