dailyvideo

Wybierz temat:

porty lotnicze (103) airports in Poland (72) szybka kolej miejska (47) polityka transportowa (40) reformy PKP (32) szybka kolej regionalna (30) transport publiczny (22) demonopolizacja rynku kolejowego (20) lotniska powojskowe (19) airport links (17) skm kraków (16) transport policy (16) skm łódź (15) skm warszawa (9) PKP (8) kolejnictwo (8) konkurencja na kolejach (8) skm wrocław (8) tanie linie kolejowe (8) deregulacja (7) ekologia (7) kolej na Lubelszczyźnie (7) porty morskie (7) skm szczecin (7) transport autobusowy (7) urban sprawl (7) railway reforms (6) skm radom (6) Wprowadzenie do ekonomiki kolei (5) infrastruktura drogowa (5) komunikacja miejska (5) związki komunikacyjne (5) metro kraków (4) Lubuska Kolej Regionalna (3) koleje w Wielkiej Brytanii (3) prywatyzacja (3) skm LGOM (3) skm legnica (3) skm poznań (3) suburbanizacja (3) tramwaj dwusystemowy (3) Łódź (3) żegluga śródlądowa (3) PKP Cargo (2) Rynek Kolejowy (2) SKR (2) koleje w RFN (2) polityka parkingowa (2) recenzje (2) skm jelenia góra (2) skm toruń (2) transport abutobusowy (2) Aleksander Janiszewski (1) Kolej Wschodnia (1) Montenegro (1) Ostbahn (1) Płock (1) aglmomeracja płocka (1) autostrady (1) bezpieczeństwo (1) kielce (1) koleje w Estonii (1) koleje w Holandii (1) koleje w Szwajcarii (1) koleje w Szwecji (1) koleje w USA (1) model Zwickau (1) motoryzacja indywidualna (1) motoryzacja masowa (1) parkuj i jedź (1) poznań (1) segmentacja rynku (1) skm Bielsko- Biała (1) skm GOP (1) skm bydgoszcz (1) skm częstochowa (1) skm gdynia (1) skm gorzów (1) skm nowy sącz (1) skm stalowa wola (1) skm wałbrzych (1) szczecin (1) trafic engineering (1) transport appraisal (1)

Rail line Praha- Nahod- Kudowa Zdrój- Klodzko- Wrocław.


Temat: Rail line Praha- Nahod- Kudowa Zdrój- Klodzko- Wrocław.
Do: UM w Kudowie Zdrój


Dear Ladies and Gentlemen!

Hereby we kindly apply for the reconstruction of the missing rail link between Náchod (Nachod) in Czech Republic, and Kudowa - Zdrój (Bad Kudova).











The missing rail line can be constructed using the existing rail corridor of the dismantled line. Such connection would allow for shorter travel times between the region of Silesia in Poland and Czech Republic. Connections Wrocław- Kłodzko- Kudowa Zdrój- Nahod- Praha are possible.



W latach 1945-1947 przez stację przebiegała linia do Náchodu, następnie rozebrana. Dawniej linia prowadziła do czeskiego Náchodu.

Opis prób odbudowy linii Kudowa- Nachod

Sytuacja zmieniła się pod koniec XIX wieku, kiedy to konsorcjum niemieckich przemysłowców wystąpiło o przyznanie koncesji na budowę i eksploatację trasy Náchod - Kudowa. Wydawać by się mogło, że wraz z pojawieniem się inwestora zniknie główna przeszkoda i szlak doczeka się wreszcie zrealizowania. Niestety i tym razem się nie udało. Ze względu na stanowisko Austriaków jedynym efektem spotkań, prób porozumień i negocjacji był dokument wydany 16 VI 1900 r. Dokument będący mieszanką pięknych, acz nic nie znaczących słów i zwykłych wykrętów... Ponadto warunkiem budowy było przygotowanie i podpisanie umów międzynarodowych, a trasa, mimo że miała mieć charakter lokalny, musiała spełniać parametry kolei głównych. To oczywiście spowodowało znaczne zwiększenie kosztów, które skutecznie zniechęciło wszystkich zainteresowanych budową trasy.
Kolejna próba miała miejsce na początku II wojny światowej. W 1940 roku na granicę przyjechała komisja złożona z niemieckich specjalistów wojskowych i kolejowych, która miała zadecydować o celowości budowy tego łącznika. Spotkanie nie przyniosło jednak żadnych konkretnych zobowiązań. Dopiero zbliżające się wojska rosyjskie (otoczenie Festung Breslau w styczniu 1945 r.) zmusiły Niemców do podjęcia decyzji o natychmiastowej budowie tego odcinka. Miał być gotowy do 20 IV 1945 r. - na urodziny Hitlera. Powstanie prostopadłej do frontu linii kolejowej miało ułatwić transport rannych żołnierzy, a także usprawnić zaopatrzenie wojska w niezbędne materiały. Pierwotnie linia miała się odgałęziać w km 60,65 pierwszego toru stacyjnego w Náchodzie, jednak Niemcy zadecydowali o wydłużeniu stacji i ostatecznie trasa odgałęziała się w km 61,6.
Prace rozpoczęły się w styczniu 1945. Do Náchodu przyjechały trzy pociągi robocze z członkami organizacji Todt. Zburzono budynek zwrotniczego i rozpoczęto prace terenowe. Dwa razy dziennie ze Smiřic przyjeżdżał pociąg z materiałami budowlanymi. Roboty prowadzili głównie jeńcy wojenni, uzupełnieni robotnikami z Metallbauwerku i Lufthansy. Pracowali w ciężkich warunkach, zwłaszcza gdy pilnowali ich Niemcy. Trzeba tu docenić ofiarność kobiet ze wsi Běloves i mieszkańców Náchodu, którzy, nie zważając na ryzyko, donosili pracującym posiłki. Z biegiem czasu strażników niemieckich zamieniono na austriackich i warunki uległy pewnej poprawie - nowy dowódca pozwolił nawet nosić jeńcom żywność.
20 kwietnia 1945 przeprowadzono próbę wytrzymałościową drewnianego mostu przez rzekę graniczną. Prędkość maksymalną ustalono na 30 km/h, opracowano także rozkład jazdy, który jednak nigdy nie wszedł w życie. Odczuwalna była tymczasowość konstrukcji - wszak nie była istotna jakość budowy, ważne było aby roboty zakończyć przed urodzinami Hitlera... Most miał duże pochylenie, do tego osiadał - całość konstrukcji po czeskiej stronie była zresztą dość prowizoryczna, podobnie jak i ruch pociągów. Już wówczas zdawano sobie sprawię z faktu, że postawioną pospiesznie trasę trzeba będzie przebudować niemal w całości.
Tymczasem koniec wojny był już blisko. 5 maja o godzinie 11 przyjechał z Kłodzka do Náchodu pociąg

Prowizoryczny most kolejowy (1945 r.)
ze zb. Rafała Wiernickiego

pancerny wezwany na pomoc przez Niemców. Nie stał tam długo, po porozumieniu czeskich urzędników z niemieckim dowództwem wojskowym niebawem odjechał w kierunku Kudowy. Oddziały náchodskich ochotników wiedziały o przejeździe pociągu, skład miał być puszczony wolno przez granicę. Nieznany mężczyzna wystrzelił jednak w kierunku składu, na co Niemcy odpowiedzieli ogniem z karabinu maszynowego. Zranionych zostało pięciu ludzi.
Zamęt związany z końcem działań wojennych uniemożliwił wprowadzenie regularnego ruchu pociągów na nowopowstałym odcinku. W pierwszych powojennych dniach wysłano z Náchodu do Kudowy lokomotywę po wagony potrzebne do uruchomienia ruchu pasażerskiego, a to - jak wiemy - nigdy jednak nie nastąpiło. Trasą przejechało jeszcze 10 pociągów towarowych wiozących płody rolne z Górnego Śląska i tak zakończyła swój krótki żywot ta linia. Nie pomogło nawet zbudowanie nowego nasypu na czeskiej stronie. Ostatnie informacje, dające jeszcze nadzieję na uruchomienie regularnych pociągów pochodzą z 15 III 1946. Jednak już rok później, w 1947 roku, oddział wojska z Pardubic zdemontował torowisko oraz rozsypujący się drewniany most, przypieczętowując tym samym koniec linii.
Pozostałości po trasie - resztki zarośniętego nasypu po stronie czeskiej - rozebrano w latach 80., po stronie polskiej zaś do dzisiaj zachował się potężny nasyp z kamiennymi mostami i przepustami. To jedyne, co jeszcze przypomina podróżującym szosą między Kudową a przejściem granicznym o biegnącej niegdyś w tym miejscu kolejowej trasie. Trudno dziś powiedzieć, dlaczego bezdyskusyjnie niezbędny łącznik nigdy nie powstał na stałe. Być może spowodowane to było bliskością istniejącego przejścia Tłumaczów-Otovice, niekorzystnymi okolicznościami lub też zwykłym brakiem zainteresowania osób za to odpowiedzialnych. Najwłaściwszym bowiem okresem na realizację tego przedsięwzięcia były "złote czasy" kolei pod koniec XIX wieku. Ponieważ potem przyszła recesja, pozyskać środki na budowę było znacznie trudnej.

Rozkład jazdy z 1945 r. Nigdy nie wszedł on w życie
opr. Wojtek Michalski

Idea odbudowy odcinka i przywrócenia tam ruchu pasażerskiego pojawia się także w ostatnich latach. Ten, wydawałoby się szalony, pomysł jest wysuwany przez całkiem poważne instytucje. Euroregion Glacensis chce do 2010 roku uruchomić system Regiotram, łączący Chrudim, Pardubice, Hradec Králové z polskimi miastami. W tych planach znajduje się też odbudowa linii łączącej Kudowę z Náchodem. Koszty - 20 mld kč - miałaby pokryć Unia Europejska... Cóż, propozycja nadzwyczaj ciekawa, ale zupełnie nierealna, mając na uwadze fakt zamykania w Polsce z każdym rokiem kolejnych linii lokalnych. Likwidacje szczególnie dotykają nasz rejon, od połowy grudnia ub. r. nie pojedziemy już pociągiem z Wałbrzycha do Meziměstí. Nie pozostaje nam w tej chwili nic innego, jak chronić te kolejowe pamiątki, których nie zdążono jeszcze zniszczyć. Natomiast na tak ambitne, ale i bardzo kosztowne projekty jak Regiotram przyjdzie jeszcze czas.


Wojtek Michalski

 

Literatura:

[1] Michał Jerczyński, Stanisław Koziarski, 150 lat kolei na Śląsku, Instytut Śląski w Opolu, Wrocław 1992
[2] Luboš Čermák, Stopy-fakta-svědectví z historie trati Choceň-Broumov v datech a obrazech, BEN - technická literatura, Praha 1997 (1. część), Praha 1999 (2. część)
[3] Księga pamiątkowa miasta Náchod, księga pamiątkowa wsi Běloves - materiały udostępnione przez Státní okresní archiv Náchod,
[4] Antonín Samek, Vzpomínky na Běloves, nakład własny, wyd. 2001
[5] Stanislav Hendrych, Stopou dějin železnic v Podorlicku, Kruh, Hradec Králové 1987

Tekst został opublikowany w "Turyście Dolnośląskim" nr 1/2004.



--
Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra

Niniejsza wiadomość wraz z ew. załącznikami może zawierać informacje prawnie chronione i jest przeznaczona wyłącznie dla adresata. Ujawnianie, kopiowanie lub wykorzystywanie tych informacji przez osoby nieuprawnione jest zabronione. Jeśli nie jesteście Państwo adresatami tej wiadomości lub otrzymaliście ją omyłkowo, prosimy o powiadomienie o tym fakcie nadawcy i usunięcie wszelkich kopii tej wiadomości. 
 
This message with its potential attachments is intended only for the person or entity to which it is addressed and may contain confidential and/or privileged material. Any review, dissemination, copying or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by Persons or entitles other than the intended recipient is prohibited. If you received this in error, please contact the sender and delete the material from any computer. Thank you.




--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl

Posted by Telewizja Opera on 01:38. Filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

0 komentarze for Rail line Praha- Nahod- Kudowa Zdrój- Klodzko- Wrocław.

Prześlij komentarz

Recent Entries

Recent Comments

Photo Gallery