dailyvideo

Wybierz temat:

porty lotnicze (103) airports in Poland (72) szybka kolej miejska (47) polityka transportowa (40) reformy PKP (32) szybka kolej regionalna (30) transport publiczny (22) demonopolizacja rynku kolejowego (20) lotniska powojskowe (19) airport links (17) skm kraków (16) transport policy (16) skm łódź (15) skm warszawa (9) PKP (8) kolejnictwo (8) konkurencja na kolejach (8) skm wrocław (8) tanie linie kolejowe (8) deregulacja (7) ekologia (7) kolej na Lubelszczyźnie (7) porty morskie (7) skm szczecin (7) transport autobusowy (7) urban sprawl (7) railway reforms (6) skm radom (6) Wprowadzenie do ekonomiki kolei (5) infrastruktura drogowa (5) komunikacja miejska (5) związki komunikacyjne (5) metro kraków (4) Lubuska Kolej Regionalna (3) koleje w Wielkiej Brytanii (3) prywatyzacja (3) skm LGOM (3) skm legnica (3) skm poznań (3) suburbanizacja (3) tramwaj dwusystemowy (3) Łódź (3) żegluga śródlądowa (3) PKP Cargo (2) Rynek Kolejowy (2) SKR (2) koleje w RFN (2) polityka parkingowa (2) recenzje (2) skm jelenia góra (2) skm toruń (2) transport abutobusowy (2) Aleksander Janiszewski (1) Kolej Wschodnia (1) Montenegro (1) Ostbahn (1) Płock (1) aglmomeracja płocka (1) autostrady (1) bezpieczeństwo (1) kielce (1) koleje w Estonii (1) koleje w Holandii (1) koleje w Szwajcarii (1) koleje w Szwecji (1) koleje w USA (1) model Zwickau (1) motoryzacja indywidualna (1) motoryzacja masowa (1) parkuj i jedź (1) poznań (1) segmentacja rynku (1) skm Bielsko- Biała (1) skm GOP (1) skm bydgoszcz (1) skm częstochowa (1) skm gdynia (1) skm gorzów (1) skm nowy sącz (1) skm stalowa wola (1) skm wałbrzych (1) szczecin (1) trafic engineering (1) transport appraisal (1)

Z archiwum redakcji: Historia SKM w Szczecinie





wg fanpage https://www.facebook.com/szczecin.skm


Szybki szczeciński pociąg ma powstać w ciągu 7 lat.

- Projekt uruchomienia SKM idealnie wpisuje się w priorytety w rozdziale unijnych pieniędzy, bo mamy tu do czynienia zarówno z poprawą transportu na obszarze aglomeracji, rewitalizację linii kolejowych jak i współpracę jednostek samorządu terytorialnego - mówi Maciej Sochanowski, zwolennik uruchomienia SKM.

Szybka Kolej Metropolitalna ma zostać uruchomiona w ciągu siedmiu lat. To oznacza włączenie w system nie tylko gmin szczecińskiej aglomeracji, ale również rewitalizację przystanków kolejowych na terenie Szczecina...

Więcej http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20131203%2FSZCZECIN%2F131209971 


wg http://www.swiatowy.org/bilety/prasa/press_2013.html





Szybki szczeciński pociąg ma powstać w ciągu 7 lat

Szybka Kolej Metropolitalna ma zostać uruchomiona w ciągu siedmiu lat. To oznacza włączenie w system nie tylko gmin szczecińskiej aglomeracji, ale również rewitalizację przystanków kolejowych na terenie Szczecina


SKM ma zapewnić dostęp do wszystkich głównych miast aglomeracji i do lotniska. Sieć ma połączyć nie tylko miejscowości wokół Szczecina, również te po niemieckiej stronie granicy.


Uruchomienie Szybkiej Kolei Metropolitalnej zapewne będzie się wiązać z koniecznością reaktywacji przystanków kolejowych - mówi Maria T. Markiewicz z Urzędu Marszałkowskiego. Jednak jakie to będą przystanki, na to pytanie powinien odpowiedzieć realizowany obecnie przez Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego projekt, który podejmuje problematykę związaną z rozwojem układu komunikacyjnego SOM.


Projekt obejmuje swym zakresem usługi publiczne: edukacyjne, zdrowotne, komunikacyjne (z uwzględnieniem sieci telekomunikacyjnych), komunalne, kulturalne, sportowo-rekreacyjne. Ma dotyczyć całego obszaru metropolitalnego: 13 jednostek samorządu terytorialnego, w tym 3 miast, 4 gmin miejsko-wiejskich i 6 gmin wiejskich, wchodzących w skład SOM (w tym na całym obszarze powiatu polickiego), ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia odpowiednich standardów usług skierowanych do obszarów wiejskich.


Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, znalazła się na liście projektów, zgłaszanych do realizacji w perspektywie 2014-2020 przez Stowarzyszenie SOM.


Wytyczne na nową perspektywę Unii Europejskiej na lata 2014-2020, mówią o potrzebie integracji różnych funkcji w ramach dziedzin życia i obszarów geograficznych - twierdzi Łukasz Kolasa ze szczecinskiego magistratu. Ta integracja służy uzyskaniu spójności wynikającej ze wspólnego działania, w celu jak najbardziej efektywnego ekonomicznie i zrównoważonego rozwoju.


Idea SKM została zaprezentowana w listopadzie 2011 roku przed radnymi Szczecina i spotkała się z przychylnym przyjęciem. Ponownie mogli się z nim zapoznać uczestnicy konferencji "Rozwój infrastruktury kolejowej w Województwie Zachodniopomorskim".


SKM ma być szkieletem komunikacyjnym pomiędzy Szczecinem, Policami, Goleniowem, Stargardem i Gryfinem - mówi inżynier Maciej Sochanowski, autor projektu uruchomienia SKM przedstawionego radnym Szczecina.


Opracowanie "Marek Jaszczyński", "gs24.pl" 3 grudnia 2013 roku

wg http://www.swiatowy.org/bilety/1978/tram_police.html



Szczecińska Szybka Kolej Miejska

Szczecińska Szybka Kolej Miejska (z wikipedia)– niezrealizowany projekt pochodzący z lat 70., szybkiej kolei miejskiej, łączącej szczecińskie osiedla Prawobrzeża z centrum Szczecina i Policami, oraz koncepcja z roku 2002 wprowadzenia systemu SKM do Szczecina przy wykorzystaniu istniejących linii kolejowych.

Spis treści

1 Lata 70.

2 Rok 2002


Lata 70.

W latach 70. wykorzystanie istniejących linii kolejowych i ewentualne oddzielenie linii tramwajowych do głębokich wykopów uznano za niewystarczające.

W związku z tym pojawiła się koncepcja budowy systemu szybkiej kolei miejskiej, która posiadałaby również właściwości metra. Firma Transprojekt wytyczyła przebieg trasy, o długości 29,630 km (łącznie z tunelem o długości 3 km), posiadającą 26 stacji. Stację postojową zaplanowano jako Żelechowa I.

Według stanu na rok 1978 trasa będzie w pełni niezależna od sieci PKP, choć są informacje o wariancie wspólnym na odc. Szczecin Główny-Regalica podg. Zakładano również odgałęzienia sieci. Linia miałaby biec od Zakładów Chemicznych, przez Police, następnie łączyłaby się z odgałęzieniem ze stacji Zakłady Chemiczne II, Police Zachodne i Osiedle Greckie. Następnie przez Mścięcino, Skolwin, Przęsocin III, Przęsocin II, Przęsocin I, Warszewo II, Warszewo I, Żelechową II, Żelechową I, Drzetowo, Stocznię. Po minięciu w linii prostej stacji kolejowej Szczecin Niebuszewo linia schodziłaby pod ziemię. Potem pod aleją Wyzwolenia i aleją Niepodległości, gdzie przy skrzyżowaniu Al. Wyzwolenia i ul. Rayskiego miała powstać stacja Centrum. Obecnie istniejące przejście podziemne w tym miejscu było planowane jako zejście do tej stacji. Kolejna stacja to Brama Portowa. Po minięciu tej stacji linia wychodziłaby na powierzchnię, przed stacją Dworzec Główny. Po przekroczeniu Odry (Zachodniej) linia przebiegałaby w miejscu obecnego torowiska tramwajowego, gdzie przewidywano stacje Parnica, Port Centralny, Gdańska, Basen Górniczy, Port Barkowy, Lotnisko, Zdroje, Klęskowo II, Klęskowo I. Dalszy przebieg jest oznaczny jako „przewidywana rozbudowa" i posiada stacje Słoneczna, Słoneczna II, Góry Bukowe, Płonia i Śmierdnica.

Projekt przebiegu SKM w Szczecinie[1] opracowany przez Stowarzyszenie SENS[2] złożony do UM w Szczecinie wraz z wnioskiem o zlecenie studium wykonalności projektu[3]

[slideshare id=10057666&w=427&h=356&sc=no]

Prezentacja SKM Komisja Rozwoju Rady Miasta from Maciej Sochanowski

 

Koleje miejskie to domena krajów rozwiniętych: tam oferta kolei w ruchu miejskim jest znakomita. Pociągi miejskie co 5, 10, 15 minut to norma wielu aglomeracji europejskich, które nękane korkami samochodowymi, wykorzystały kolej dla potrzeb transportu miejskiego. Także w takich wysoko uprzemysłowionych krajach jak Japonia kolei miejskich jest bardzo wiele, i są one przede wszystkim własnością sektora prywatnego. Przynoszą one średnio 22 % zysku i łączą biznes transportowy z inwestycjami w centra handlowe i w budowę osiedli mieszkaniowych wzdłuż swoich linii kolejowych, i mają nawet 50 %-owy udział w obsłudze podróży, jak obsługiwane przez 29 przewoźników koleje miejskie w Tokio. Również w Polsce może być podobnie, zresztą pociągi kolei miejskiej służą już mieszkańcom Trójmiasta. Najwięcej kolei miejskich działa w sąsiadujących z Polską RFN (17 systemów we wszystkich większych aglomeracjach). Nawet w nieodległym od Szczecina Rostocku działa kolej miejska, o której przejęcie ubiegał się ostatnio prywatny przewoźnik kolejowy Connex.

W Szczecinie przebieg infrastruktury kolejowej względem tkanki miejskiej jest dość korzystny i nie dziwi fakt iż już przed wojną, za przedwojennego prezydenta miasta Ackermanna, który przyczynił się do znacznego rozwoju miasta, na tzw. linii dookólnej wprowadzono ofertę przewozową zorientowaną obsługę ruchu miejskiego. To niezwykle rozległe miasto liczy aż 399,0 tys. mieszk. (1998) do dziś nie doczekało się systemu transportowego z prawdziwego zdarzenia, mogącego rozwiązać główny problem Szczecina, jakim jest walka pasażerów i kierowców o ranne przedostanie się z prawo- do lewobrzeżnej części miasta do pracy popołudniowy powrót. Na prawobrzeżu powstały wielkie osiedla- sypialnie, do czego nieprzystosowana jest sieć szynowa i drogowa.

W gazetach napotkać można wspomnienia z dawnej świetności kolei miejskiej w Szczecinie:

"Za A Ackermanna (przedwojenny burmistrz Szczecina), gdy zbudowano linię kolei biegnącej z Dworca Głównego przez Turzyn, Pogodno, Niebuszewo i Police do Trzebieży, była to trasa przede wszystkim pasażerska, gwarantująca szybkie połączenie Szczecina z fabrykami północnych osiedli podmiejskich. Jeszcze po wojnie miejskie dworce tętniły życiem. Jeszcze do końca września tego roku można było z Pogodna na Golęcino przejechać pociągiem w 14 minut, do Skolwina – w 18. Szybciej i wygodniej niż tramwajem czy autobusem. Na razie jednak zalążek nowoczesnej kolei miejskiej zamarł. Jaki impuls ożywić go zdoła?" [1]

Po 50 latach komunizmu z dawnych idei niewiele zostało, poza nieśmiałymi próbami wprowadzenia kolei miejskiej w latach 80-tych, zakończonych jednakże fiaskiem. Dziś zmieniło się sporo: dostępny jest nowy tabor, monopol PKP uległ już zakończeniu i można rozpocząć na nowo próby wykorzystania infrastruktury kolejowej w ruchu miejskim Szczecina w oparciu o inne podmioty gospodarcze.

Najważniejszym zadaniem systemu komunikacji miejskiej Szczecina jest połączenie prawobrzeża z lewobrzeżem. Znakomicie w tym celu nadaje się infrastruktura kolejowa. W koncepcji kolei SKM przedstawionej władzom miasta zaproponowano wprowadzenie linii S1, mającej stać się osią aglomeracji. Zaproponowano dodatkowo wprowadzenie linii szybkiej kolei miejskiej w relacji do Stargardu Szcz. i niedawno zaproponowano jeszcze linię S4 kursującą co 30 minut w relacji Gryfice- Szczecin Główny- Goleniów.

W korytarzu transportowym z lewobrzeża na prawobrzeże kolej miejska oferujaca szybkie i wygodne przewozy przejmie gro pasażerów i znacznie odciąży sieć drogową. Kursujące co dwadzieścia minut w szczycie pociągi miejskie z osiedla Słonecznego do Dworca Głównego i dalej na dworzec Niebuszewo przewiozą około 750 tysięcy pasażerów rocznie, stanowiąc jakby szybki tramwaj kolejowy. Pociągi kolei miejskiej Szczecina mogą co godzinę obsłużyć także połączenie do Stargardu Szczecińskiego, by rozładować natężenie ruchu drogowego na drodze łączącej te dwa duże miasta. W roku 2000 Średni Dobowy Ruch (SDR) wynosił na tej drodze 11809 pojazdów na dobę i przekroczył już przepustowość tej trasy. Rozbudowa drogi do Stargardu jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem, koszt jednego kilometra drogi dwupasmowej to ok. 9-10 mln PLN, czyli cały odcinek do Stargardu pochłonąłby ok. 250 mln PLN. Wprowadzenie kolei miejskiej to tańsze rozwiązanie. Proponowana linia S 3 kursowałaby równo co 60 minut i przejęłaby część tego ruchu.

Linia S1 z os. Słonecznego do Niebuszewa kursowałaby co 20 lub 30 minut. Z uwagi na brak łącznicy z os. Słonecznego w kierunku południowym pociągi zmienią kierunek na dworcu Dąbie i pojadą zmodernizowaną linią kolejową wzdłuż Autostrady Poznańskiej (najszybsze możliwe połączenie) do Dworca Głównego, gdzie nastąpi kolejna zmiana kierunku jazdy i pociągi wjadą na kolej obwodową, by objąć zasięgiem wszystkie dzielnice Prawobrzeża i zaoferować dogodne przesiadki na tramwaje i autobusy. Każda stacja kolei miejskiej będzie oferowała dogodne przesiadki na komunikację miejską. Zaproponowano zakup nowego taboru na linię S1 – początkowo trzech spalinowych autobusów szynowych. Z racji częstych zmian kierunku jazdy i braku trakcji elektrycznej na odcinku bocznicy do osiedla Słonecznego oraz gęstości i rozłożenia natężenia ruchu pasażerskiego i lokalizacji przystanków zaleca wykorzystanie takiego właśnie krótkiego pojazdu. W przypadku tej linii szynobus pojedzie szybciej (50-80 km/h, dla porównania warszawskie metro 60 km/h) od tradycyjnego taboru. Będzie to możliwe bez inwestycji w infrastrukturę, bowiem ze względu na mniejszy ciężar osiągnie on wyższe prędkości na odcinkach, gdzie obecnie tradycyjne pociągi kursują z prędkością zaledwie 30 km/h. Umożliwia on dotarcie z osiedla Słonecznego w okolice Dworca Głównego w niecałe 20 minut oraz w pół godziny do Dworca Niebuszewo. Możliwe jest także przedłużenie linii do ulicy Hutniczej- Stalmacha (Stocznia Szczecińska), wykorzystując istniejącą bocznicę kolejową i lokując dwa przystanki: ul. Wilcza i Hutnicza. W ten sposób uzyskane zostaną dodatkowe możliwości przesiadek i duży potok pracowników do Stoczni.

Na linię na os. Słoneczne możliwe jest w przyszłości wprowadzenie zmodernizowanych pociągów podmiejskich typu EZT, gdy liczba pasażerów przekroczy oczekiwania (jest to dość prawdopodobne). Wówczas autobusy szynowe mogą obsługiwać relacje do Polic, gdzie potrzebne są lekkie i krótkie składy kursujące z wysoką częstotliwością. Linię S2 do Polic zaproponowano uruchomić później. Pociągi  (EZT lub szynobusy) mogłyby kursować co 30 minut w szczycie i co 60 minut poza szczytem. Oferowałyby komfort i szybki czas przejazdu. Doprowadziłyby do odciążenia sieci drogowej w tym kierunku. Pasażerowie przesiadaliby się na komunikację miejską Szczecina na przystanku Wilcza (skomunikowania na autobusy) lub na Dworcu Niebuszewo (tramwaje) lub na reszcie przystanków kolei obwodowej. Lecz jest to raczej propozycja na przyszłość. Początkowo zakładane są tylko kursy w szczycie przewozowym. Konieczny jest oczywiście identyczny z komunikacją miejską system biletowy, inaczej cały projekt nie będzie działał.

Według założeń koncepcji obsługą sieci kolei miejskiej miałby zająć się przewoźnik niezależny od PKP. Zaproponowano, by był to podmiot prywatny lub komunalny i nosił nazwę "Szczecińska Kolej Miejska". Płaciłby on zarządcy infrastruktury: PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. opłaty za wykorzystywanie sieci kolejowej. Prowadziłby działalność zorientowaną na osiągnięcie zysku. Gdyby był przedsiębiorstwem prywatnym, mógłby prowadzić działalność inwestycyjną (budownictwo mieszkaniowe) wzdłuż linii kolejowych. Doprowadziłoby to w dłuższym okresie czasu do znacznego wzrostu popytu na usługi przewozowe.

W dalszej perspektywie czasu założono, iż w Szczecinie zostanie wprowadzony tabor dwusystemowy. Połączenie sieci tramwajowej w jedną całość z siecią kolejową stanie się wówczas technicznie możliwe i powstanie w ten sposób możliwość wprowadzania kursów docierających bezpośrednio do centrum Szczecina. Jest to jednakże perspektywa około 10-12 lat. Mimo iż ta technika narodziła się dekadę temu z inicjatywy prywatnego przewoźnika kolejowego AVG w Karlsruhe, jest ona już z powodzeniem stosowana we wschodnich landach RFN (ostatnio w tej technologii powstał system SKM w Chemnitz), to jej implementacja w Polsce napotyka bariery natury prawnej i mentalnej. Ważnym aspektem jest też dopuszczenie konkurencji na sieci kolejowej, bowiem innowację w postaci tramwajo-pociągu wprowadzili zazwyczaj nowi przewoźnicy wchodzący na sieć kolei państwowej po uwolnieniu dostępu do niej, a nie konserwatywna kolej państwowa. System tramwaju dwusystemowego umożliwi także przywrócenie połączenia szynowego do Polic, bowiem niedogodność w postaci przesiadki z pociągu na tramwaj zostanie w nowym systemie wyeliminowana.

Jedno jest pewne: przyszłość aglomeracyjnego transportu zbiorowego należy w Europie do transportu szynowego. Tylko on oferuje niezawodność i szybkość w coraz bardziej zatłoczonych europejskich miastach. Czy transport szynowy powróci do łask także w Szczecinie, nie jest pewne. (..) Mieszkańcy na wprowadzeniu dodatkowych połączeń tylko by zyskali, mogąc przemieścić się w ciągu kilku minut z lewobrzeża na prawobrzeżne, a degradacja środowiska miasta uległaby przynajmniej częściowemu zahamowaniu.



[1] Janusz Ławrynowicz, z Kuriera Szczecińskiego z cyklu "Szczecińskie miejsca"


wg www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1007589&page=16


wg http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1007589&page=53


Opracowaniem mają zostać objęte linie kolejowe:


273 na odcinku Szczecin Główny – Gryfino

351 na odcinku Szczecin Główny – Stargard Szczeciński

401 na odcinku Szczecin Dąbie – Goleniów – Świnoujście

402 na odcinku Goleniów – Mosty – (453) Port Lotniczy Goleniów

406 na odcinku Szczecin Główny – Police – Trzebież

411 na odcinku Stargard Szczeciński – Stargard Szczeciński Kluczewo

nowa linia kolejowa będąca odgałęzieniem od linii 406 w Policach, stanowiąca połączenie osiedli mieszkaniowych zlokalizowanych w południowo-zachodniej części miasta z systemem Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

...

Jak czytamy w dokumentacji, SKM ma funkcjonować w ramach organizowanych przez samorząd wojewódzki przewozów regionalnych. Samorządy chcą realizować zadanie w oparciu o środki unijne.


wg http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1007589&page=52


Szczecińska Kolej Metropolitalna coraz bliżej

Quote:

Szczecińska Kolej Metropolitalna coraz bliżej. Władze Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego właśnie podpisały umowę dotyczącą opracowania dwóch dokumentów. To studium wykonalności integracji transportu publicznego SOM i studium wykonalności szczecińskiej kolei metropolitalnej. Wykonawcą będzie firma TRAKO – Wierzbicki i Wspólnicy. Ze strony SSOM dokumenty parafowali dziś, w środę, 17 września br. w Urzędzie Miasta w Szczecinie prezes zarządu SSOM i prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz wiceprzewodniczący tego gremium i wicemarszałek województwa Wojciech Drożdż.


Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru dokonało wyboru najkorzystniejszej oferty pod koniec sierpnia br. Ofertę wybrano w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego.


- Nareszcie podpisujemy umowę bardzo ważną dla szczecińskiego obszaru metropolitarnego. To projekt, który wymaga współpracy wielu samorządów, ale wiemy, że jesteśmy w stanie temu zadaniu podołać. Praca, którą wspólnie wykonany pozwoli odpowiedzieć na pytania jak kolej metropolitarna powinna funkcjonować. Kolej może być tą alternatywą dla mieszkańców, która będzie uzupełniać istniejący układ komunikacyjny oparty o transport tramwajowy i autobusowy - zaznaczył przewodniczący SSOM i prezydent Szczecina Piotr Krzystek.


Wykonawcą opracowania pn. „Wzmacnianie obszaru funkcjonalnego poprzez integrację systemu transportu publicznego na obszarze Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego" została firma „TRAKO" WIERZBICKI I WSPÓLNICY S.J..


- Podpisanie umowy na szczecińską kolej metropolitarną to spełnienie wielu marzeń transportowców ze środowiska szczecińskiego. To także przyczynek do tego, aby Szczeciński Obszar Metropolitarny, w swoich założeniach będący metropolią ponadgraniczną, stał się rzeczywistą nowoczesną metropolią. Do realizacji tego celu niezbędne jest posiadanie kolei metropolitarnej - dodał wiceprzewodniczący SSOM i wicemarszałek województwa Wojciech Drożdż.


Całkowity koszt opracowania to kwota 1 988 910 zł brutto. Opracowanie będzie gotowe najpóźniej do 31 maja 2015 roku.


Studium wykonalności Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej


Sprawny system transportowy to jedno z kluczowych zagadnień dla Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. W 2011 r. na zlecenie SSOM powstała „Koncepcja rozwoju transportu publicznego w SOM"., zaś w 2012 r. pojawiły się "Wytyczne dla realizacji Koncepcji Rozwoju Transportu Publicznego w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym".


W grudniu 2012 r. Walne Zebranie członków Stowarzyszenia w celu realizacji wniosków zawartych w „Koncepcji rozwoju transportu publicznego" podjęło uchwałę o konieczności sporządzenia „Studium Wykonalności Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej" mającej być tzw. „kręgosłupem" systemu transportu publicznego w SOM.


W październiku 2013 r. SSOM złożył wniosek o dofinansowanie zadania w konkursie dotacji na działania wspierające jednostki samorządu terytorialnego w zakresie planowania współpracy w ramach miejskich obszarów funkcjonalnych (edycja 2.), organizowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Złożony przez SSOM wniosek został bardzo wysoko oceniony (2 pozycja na 91 wniosków) i Stowarzyszenie uzyskało dofinansowanie na wykonanie dokumentacji.


W ramach projektu powstanie m.in.:


1. Zintegrowana Strategia Transportu Publicznego(ZSTP) na obszarze SOM na lata 2014 – 2020.


W ramach tego zadania zostaną przeprowadzone m.in. następujące czynności:


a) Opracowanie wizji i misji oraz kluczowych wyzwań dla integracji i rozwoju transportu publicznego na obszarze SOM;

b) Opracowanie systemu zarządzania ZSTP, tj. systemu monitorowania, ewaluacji i aktualizacji;

c) Wskazanie instrumentów finansowania oraz instytucji odpowiedzialnych/uczestniczących za realizację poszczególnych celów;

d) Opracowanie modelu ruchu dla SOM;

e) Opracowanie Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko Strategii ZSTP;


Dodatkowo zostaną przygotowane rekomendacje zmian prawa miejscowego oraz instrumentów niefinansowych warunkujących i wspomagających osiągnięcie celów ww. Strategii.


2. Studium wykonalności dla projektu integracji taryfowej, organizacyjnej i biletowej na obszarze SOM wraz z oceną oddziaływania na środowisko.


W ramach tego zadania dokonana zostanie analiza dobrych praktyk funkcjonujących modeli integracji transportu publicznego na terenie innych obszarów funkcjonalnych w Polsce ( i w innych krajach ze wskazaniem możliwości prawnych ich wdrożenia i zastosowania na terenie SOM), a także przygotowany zostanie plan działań dla kierunku interwencji – zrównoważony, zintegrowany transport.


3. Plan działań integracji transportu publicznego na obszarze SOM na lata 2014 – 2020.


Cel tego działania obejmuje przygotowanie dokumentów wykonawczych w celu osiągnięcia integracji transportowej SOM:

a) organizacyjnej (jeden organizator transportu na obszarze SOM),

b) taryfowej (jedna taryfa na obszarze SOM),

c) biletowej ( jeden bilet na wszystkie środki transportu publicznego na obszarze SOM).


4. Studium wykonalności Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej wraz ze strategiczną oceną oddziaływania na środowisko.


Studium ma być opracowane w celu wyboru optymalnych wariantów realizacji przedsięwzięcia w zakresie technicznym, organizacyjno – prawnym i finansowym. Studium Wykonalności SKM obejmować będzie swoim zakresem analizę połączeń na trasach:


Szczecin – Stargard Szczeciński (Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii),

Szczecin – Police - Trzebież,

Szczecin – Goleniów,

Szczecin – Gryfino.


Przygotowanie dokumentów jest niezbędne do realizacji projektów transportowych i aplikowania o środki finansowe w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Wszelkie działania w projekcie będą podlegały także licznym konsultacjom, zarówno z ekspertami jak i mieszkańcami Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.


opr. AF dla transport.org.pl

Posted by Telewizja Opera on 13:53. Filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

0 komentarze for Z archiwum redakcji: Historia SKM w Szczecinie

Prześlij komentarz

Recent Entries

Recent Comments

Photo Gallery