Temat portu lotniczego Wilcze Laski
Szanowni Państwo,
Apeluję o ożywienie lotniska Szczecinek- Wilcze Laski poprzez stworzenie spółki zarządzającej lotniskiem: "POrt Lotniczy Szczecinek" sp. z o.o. która byałaby spółką władz miasta, bądź miasta Szczecinek i okolicznych samorządów. Powstałoby tutaj lotnisko regionalne przystosowane do obsługi tanich linii lotniczych. Początkowo można wprowadzić subsydiowane przez zarząd województwa i okoliczne samorządy loty w relacjach krajowych: Szczecinek- Kraków, Szczecinek- Katowice, Szczecinek - Lublin etc. Możliwe są loty w relacji Szczecinek - Warszawa.
Wraca temat ożywienia lotniska znajdującego się w położonych nieopodal Szczecinka Wilczych Laskach. Pas startowy mierzący blisko 2300 metrów, a także należąca do lotniska droga kołowania wraz drogami manewrowymi od wielu lat czekają na to, by pasjonaci lotnictwa mogli tam „parkować” swoje maszyny. Prób reaktywacji portu lotniczego, który sąsiadowałby bezpośrednio ze Szczecinkiem, było już kilka. Wszystkie bezskuteczne. Czy tym razem prawdziwa reaktywacja lotniska się uda?
- Owszem, jakiś czas temu podejmowano próby rekultywacji tego terenu, a także uruchomienia i funkcjonowania lotniska w Wilczych Laskach – mówi „Tematowi” wójt Gminy Szczecinek Ryszard Jasionas. – Teraz pasjonaci lotnictwa podejmują ponowne działania związane z ożywieniem tego miejsca. Są dwa stowarzyszenia, które chciałyby, aby port lotniczy funkcjonował tam na nowo. Niedawno spotkałem się z przedstawicielami aeroklubu właśnie w tej sprawie. Został złożony wniosek, coś na kształt listu intencyjnego. Niedługo zapoznają się z nim członkowie Komisji Rolnictwa, a następnie Rada Gminy Szczecinek.
Jak wyjawił nasz rozmówca, koncepcja jest taka, aby w Wilczych Laskach mogło powstać lotnisko nie tylko na użytek aeroklubów. – Ma to być lotnisko, które będzie zarejestrowane i certyfikowane – dodaje Ryszard Jasionas. – Zamysł jest taki, aby każdy, kto dysponuje sprzętem lotniczym odpowiedniej klasy, mógł z takiego lotniska korzystać. Port lotniczy w Wilczych Laskach mógłby działać zarówno dla potrzeb wewnętrznego ryku, jak również na zewnątrz. Temat jest otwarty. W tym tygodniu mam spotkanie z autorami wniosku. Będziemy rozmawiać, w którą konkretnie stronę kwestia uruchomienia takiego lotniska powinna zmierzać.
Jak się dowiedzieliśmy, plany ożywienia lotniska w Wilczych Laskach w ciągu kilku najbliższych lat są jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Wymagać będą jednak wielu rozmów i konsultacji, a także znacznej sumy środków finansowych, w tym też funduszy unijnych. Zgodnie z zapewnieniami wójta, wszelkie decyzje i działania w tej sprawie będą poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszkańcami Wilczych Lasków oraz okolicznych miejscowości. (sz)
Lotnisko Szczecinek-Wilcze Laski – byłe lotnisko wojskowe niedaleko wsi Wilcze Laski koło Szczecinka, obecnie jest lotniskiem prywatnym.
Z uwagi na posiadanie drogi startowej o wymiarach 2300 m × 30 m i równoległej drogi kołowania o wymiarach 2300 m × 10 m
Mogłoby zostać wykorzystane dla celów ruchu regionalnego czy towarowego. Władze samorządu województwa starają się o przekształcenie dawnego lotniska Koszalin-Zegrze Pomorskie w regionalne lotnisko.
Teren lotniska został zagospodarowany na cele rolne przez samorząd gminy Szczecinek, jednakże na pas startowy nie znaleziono chętnego najemcy.
Latem na szczecineckim lotnisku odbywają się zloty modelarskie oraz zloty użytkowników starych pojazdów.
Miejscowość Wilcze Laski, k. Szczecinka
Typ wojskowe nieczynne
Wysokość 158 m n.p.m.
Drogi startowe
Kierunek 10/28: Asfaltobeton, 2300 x 30 m
Posted by Adam Phoo
on 06:25.
Filed under
airports in Poland,
porty lotnicze
.
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0