Lotnisko dla Gorzowa: Co z Bazą Lotniczą w podgorzowskich Lipkach Wielkich?
Stanowisko władz miasta Gorzów
Władze Gorzowa Wielkopolskiego podtrzymują stanowisko zawarte w poprzedniej korespondencji „(…)Jedynym aspektem branym obecnie pod uwagę jest koncepcja utworzenia lądowiska biznesowo-turystycznego. Jest to rozwiązanie coraz powszechniej stosowane z dwóch powodów. Po pierwsze wymogi techniczne są dużo bardziej liberalne. Po drugie nakłady finansowe są niższe, zarówno na realizację inwestycji jak i na utrzymanie bieżące lądowiska.(…)".
Informuję również, iż Leśna Baza Lotnicza w Lipkach Wielkich znajduje się we właściwościach Nadleśnictwa Karwin, które z kolei należy do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Tym samym proponuję bezpośredni kontakt z RDLP, która dysponuje pełną wiedzą na temat aktualnego stanu prawnego przedmiotowej bazy.
Jednocześnie informuję, iż z informacji uzyskanych w Departamencie Lotnictwa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wynika, iż obowiązującymi są nadal zapisy „Programu rozwoju sieci lotnisk i lotniczych urządzeń naziemnych" z 8 maja 2007 r.
Ewa Sadowska-Cieślak
Czy w Państwa opinii władze Gorzowa mają rację? Jak to wygląda z wymogami? Dlaczego w Europie Zachodniej są lotniska z połączeniami rozkładowymi które zatrudniają tylko 12-14 pracowników jak lotnisko w Epinal we Francji? W Niemczech ta sama osoba może być kontrolerem lotów jak i odbierać bagaż od pasażerów- podobno w Augsburgu działało lotnisko pasażerskie z tylko jedną osobą obsługi plus strażą pożarną. Czy dla małych lotnisk jedna osoba obsługi - zamiast np. 120 osób- nie byłaby wystarczająca? Prypomnę że od 1945 roku zlikwidowano ponad połowę pasażerskich portów lotniczych w Polsce. Taki port pasażerski przed wojną funkcjonował także w Gorzowie.
Czy wymogi w Polsce nie są przesadzone? Kontaktowaliśmy się z lotniskami w Radomiu i w Olsztynie, próbując dociec dlaczego zatrudniają one 10-krotnie więcej pracowników niż lotniska np. we Francji, przy podobnej liczbie połączeń, i odpisano nam że jest to wymóg polskiego prawa.
Załączam odpowiedź władz Gorzowa.
Szanowny Panie,
Władze Gorzowa Wielkopolskiego podtrzymują stanowisko zawarte w poprzedniej korespondencji „(…)Jedynym aspektem branym obecnie pod uwagę jest koncepcja utworzenia lądowiska biznesowo-turystycznego. Jest to rozwiązanie coraz powszechniej stosowane z dwóch powodów. Po pierwsze wymogi techniczne są dużo bardziej liberalne. Po drugie nakłady finansowe są niższe, zarówno na realizację inwestycji jak i na utrzymanie bieżące lądowiska.(…)".
Pozdrawiam
Krzysztof Weber
Krzysztof Weber
Kancelaria Prezydenta Miasta
Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.
ul. Sikorskiego 3-4,
66-400 Gorzów Wlkp.
Odpowiadając na przesłane pytania uprzejmie informuję, że w ustawie Prawo lotnicze nie ma wymogów dotyczących liczby pracowników zatrudnionych na lotnisku. Natomiast zarówno przepisy Unii Europejskiej dotyczące lotnisk oraz polskie przepisy, które powstały w oparciu o przepisy Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) nakładają na zarządzających lotniskami, w zależności od rodzaju lotniska, określone zadania i obowiązki, których realizacja wymaga zatrudnienie określonej liczby personelu. O liczbie zatrudnionego personelu decyduje zarządzający lotniskiem, który powinien mieć na uwadze, między innymi:
a. wielkość i rodzaj lotniska,
b. rodzaj i wielkość obsługiwanego ruchu lotniczego,
c. liczbę pasażerów,
d. kategorię ochrony przeciwpożarowej,
e. ilość, rodzaj i układ dróg startowych, dróg kołowania i płaszczyzn postojowych, a także wielkość i rodzaj infrastruktury towarzyszącej (terminal, hangary, systemy zasilania, urządzenia do tankowania statków powietrznych),
f. ilość i rodzaj pojazdów służb lotniskowych, sprzęt niezbędny do utrzymania lotniska latem i zimą, handling, ochrona lotniska, itd.).
Marta Chylińska
Rzecznik prasowy
Wydział Spraw Zagranicznych i Mediów
Biuro Prezesa ULC
__________________________________________________________________________
Merkuriusz Polski
Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
E adam.fularz@wieczorna.pl
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.
ZDJĘCIA
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.
WIDEO
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.