dailyvideo

Wybierz temat:

porty lotnicze (103) airports in Poland (72) szybka kolej miejska (47) polityka transportowa (39) reformy PKP (32) szybka kolej regionalna (30) transport publiczny (22) demonopolizacja rynku kolejowego (20) lotniska powojskowe (19) airport links (17) skm kraków (16) transport policy (16) skm łódź (15) skm warszawa (9) PKP (8) kolejnictwo (8) konkurencja na kolejach (8) skm wrocław (8) tanie linie kolejowe (8) deregulacja (7) ekologia (7) kolej na Lubelszczyźnie (7) porty morskie (7) skm szczecin (7) transport autobusowy (7) urban sprawl (7) railway reforms (6) skm radom (6) Wprowadzenie do ekonomiki kolei (5) infrastruktura drogowa (5) komunikacja miejska (5) związki komunikacyjne (5) metro kraków (4) Lubuska Kolej Regionalna (3) koleje w Wielkiej Brytanii (3) prywatyzacja (3) skm LGOM (3) skm legnica (3) skm poznań (3) suburbanizacja (3) tramwaj dwusystemowy (3) Łódź (3) żegluga śródlądowa (3) PKP Cargo (2) Rynek Kolejowy (2) SKR (2) koleje w RFN (2) polityka parkingowa (2) recenzje (2) skm jelenia góra (2) skm toruń (2) transport abutobusowy (2) Aleksander Janiszewski (1) Kolej Wschodnia (1) Montenegro (1) Ostbahn (1) Płock (1) aglmomeracja płocka (1) autostrady (1) bezpieczeństwo (1) kielce (1) koleje w Estonii (1) koleje w Holandii (1) koleje w Szwajcarii (1) koleje w Szwecji (1) koleje w USA (1) model Zwickau (1) motoryzacja indywidualna (1) motoryzacja masowa (1) parkuj i jedź (1) poznań (1) segmentacja rynku (1) skm Bielsko- Biała (1) skm GOP (1) skm bydgoszcz (1) skm częstochowa (1) skm gdynia (1) skm gorzów (1) skm nowy sącz (1) skm stalowa wola (1) skm wałbrzych (1) szczecin (1) trafic engineering (1) transport appraisal (1)

Petycja do władz miasta Rzeszowa w sprawie kolei miejskiej w Rzeszowie

- zgodnie z ustawą o petycjach wnoszę o publikację petycji w BIP wraz z załączonymi grafikami.

Szanowni Państwo, 

W Olsztynie powstaje kolej miejska. W planach jest budowa przystanków przy istniejących liniach kolejowych, zwłaszcza wzdłuż linii kolejowej do dzielnicy Gutkowo.

Proponujemy budowę kolei miejskiej także w Państwa aglomeracji. W Niemczech istnieje około 20 systemów kolei miejskich zwanych S-bahn, i jeden tylko system S-bahn w Berlinie przewozi więcej pasażerów niż wszystkie koleje pasażerskie w całej Polsce razem wzięte. 

Do tej pory udzielali Państwo odmownej odpowiedzi na nasze wnioski i petycje w tej sprawie. Niemniej, warunki pozwalają na budowę kolei miejskiej także w Państwa mieście. Istnieje sieć linii kolejowych, pozostały korytarze transportowe po dawnych bocznicach kolejowych. W Europie Zachodniej z wielkim sukcesem odbudowano takie dawne bocznice towarowe, przeznaczając je dla szybkiego transportu miejskiego o parametrach metra naziemnego. 

W Państwa mieście istnieje wielka szansa na wprowadzenie nowoczesnego systemu miejskiego transportu szynowego typu S-bahn znanego podróżującym do krajów Europy Zachodniej. W Polsce kolej jest już zupełnie zmarginalizowaną, niepopularną i likwidowaną formą transportu pasażerów. Doświadczenia Japonii i krajów wysokouprzemysłowionych pokazują że kolej nadal ma szansę osiągnięcia udziału 50 % rynku przewozowego, jeśli:

- na rynku kolejowym pojawi się konkurencja różnych firm
- odbudowana zostanie zniszczona infrastruktura kolei miejskich, odbudowane zostaną dawne bocznice towarowe jako korytarze dla transportu pasażerskiego. 
- będą powstawać nowe linie kolei na terenie miejskim

Proponujemy przeznaczenie rocznie kwoty 100 mln PLN z budżetu miasta na budowę przystanków kolejowych, odbudowę zlikwidowanych linii kolejowych, budowę nowych linii kolejowych na terenie miasta, także linii kolejowych w tunelach, prowadzących do centrów miast (wzorem Łodzi i planowanego dworca podziemnego Łódź Centrum). Transport kolejowy powinien być także finansowany ze środków władz miasta, a nie tylko ze środków województwa. Tylko dzięki zainwestowaniu własnych środków w stworzenie własnego przewoźnika kolejowego powstała szybka kolej miejska w Warszawie. 

Polskie miasta z sukcesem uruchomiły koleje miejskie tylko w dwóch przypadkach- w Trójmieście i w Warszawie. Poza tymi miastami kolei miejskich w Polsce nie ma. Nieliczne koleje aglomeracyjne nie są kolejami miejskimi- koleje miejskie kursują co 10- 20 minut, obsługują tylko obszar zurbanizowany, mają często (np. co 1 km) rozmieszczone przystanki, i koncentrują się na ruchu wewnątrzmiejskim. 

Jako ekonomistra transportu polecam tworzenie wyspecjalizowanych miejskich przewoźników kolejowych - odrębnych od np. Przewozów Regionalnych i kolei aglomeracyjnych- wyspecjalizowanych w obsłudze ruchu miejskiego. Receptą na udane wprowadzenie kolei miejskiej jest stworzenie wyspecjalizowanego przewoźnika obsługującego wewnątrzmiejskie relacje przewozowe i zagęszczającego ruch kolejowy na obszarze wewnątrzmiejskim. 

Władze polskich miast powinny wreszcie dostrzec rolę kolei, spojrzeć na doświadczenia krajów wysokouprzemysłowionych oraz zainwestować środki w wykorzystanie obecnie mało używanej infrastruktury. Technologia stosowana w Europie Zachodniej pozwala na ruch pociągów miejskich z częstotliwościami dochodzącymi do 90 sekund w ruchu miejskim. 

Załączam propozycje graficzne i wnoszę o realizację inwestycji w postaci budowy systemu kolei miejskiej także w Państwa mieście. 

W ostatnich dekadach w krajach Unii Europejskiej uruchomiono wiele systemów pre- metra (o nazwach handlowych S-bahn, RER, light rail) wykorzystujących naziemną siec kolejową miast i aglomeracji europejskich do uruchomienia systemów metra i pre- metra naziemnego o parametrach typowych dla sieci metra:
- częstotliwość ruchu co 10 - 20 minut w ciągu dnia
- obsługa większości obszaru zurbanizowanego, budowa nowych przystanków
- szereg linii przecinających aglomeracje z gęstą i częstą ofertą przewozową
-unifikacja systemu biletowego  transportu naziemnego miejskiego z ofertą systemu biletowego systemu pre- metra.

W tymże celu wykorzystano zarówno linie zelektryfikowane danej aglomeracji, jak też i linie bez trakcji elektrycznej, wprowadzając system często kursujących wagonów motorowych (autobusów szynowych).

Interesuje mnie, jakie jest stanowisko Państwa urzędu w sprawie wprowadzenia systemu kolei miejskiej (pre- metra, metra naziemnego) w Państwa aglomeracji? Schematy połączeń załączam.

W temacie kolei miejskiej w Rzeszowie: Możliwe jest natychmiastowe uruchomienie połączeń jako testu popytu.





Kilkanaście lat dywagacji

Przed laty wielokrotnie pisałem o potrzebie wprowadzenia szybkiej kolei miejskiej w Rzeszowie. Warto przypomnieć te plany, i wymusić na władzach- rozpoczęcie konkretnych działań. Przecież- sprawa jest banalna wręcz, nieskomplikowana, a gdy patrzę w wykaz korespondencji- trwa to już kilkanaście lat.
Jestem już tą sprawą zmęczony- chciałbym ją opisać, a nic się nie dzieje, mimo że są torowiska. Rozrysowałem możliwe wykorzystanie torów na terenie miasta i załączyłem w tekście. Nie wiem, co jeszcze potrzeba, aby projekt wystartował i zakończył się etap "debatowania"- tych kilkanaście lat było wg mnie okresem całkowicie straconym. 

wg fragmentów map z serwisu "Semaforek"

Aby projekt ruszył, potrzebne jest dodanie tymczasowego, drewnianego peronu na proponowanym przystanku- Rzeszów Politechnika, i ewentualne dodanie tymczasowego peronu na innym przystanku w pobliżu. Reszta infrastruktury- po prostu jest. Część innych linii rozkradziono już, ale ta linia- chyba pozostała.
Nie ma sensu- na samym początku tworzyć "wielkich planów"- lepiej wystartować z tym co jest- torowiskiem z centrum do kompleksu budynków Politechniki Rzeszowskiej. Warto na początek wykonać przystanek tymczasowy, przetestować połączenie przez pewien okres, oferując np. kursy co 20 minut w ciągu dnia, i sprawdzić popyt na prawdziwą kolej miejską. Dopiero po tym teście można podjąć konkretne decyzje- np. o budowie stałego przystanku przy Politechnice Rzeszowskiej.


opr. na podkładzie z OpenStreetMap



 
wg fotopolska.eu

Dlaczego nic się nie dzieje?
Można mieć wrażenie że lokalne władze, zamiast skupić się na konkretnych działaniach, popadły w manię wielkości, a kolej miejska, zamiast obsługiwać samo miasto i relacje wewnątrz-miejskie, "rozlała" się po regionie. Na to jednak - mam nadzieję że kiedyś przyjdzie czas. Warto jednak- wykorzystać niebywałą - bo jakby gotową do użycia rzeszowską infrastrukturę już dziś.

W Rzeszowie mamy "wszystko" co potrzeba- są torowiska, jest tabor (w gestii zarządu i marszałka województwa), jest nawet- ciekawa linia prowadząca pod sam kampus Politechniki Rzeszowskiej (jest to bocznica przemysłowa do WSK "PZL- Rzeszów" S.A.) i łącząca uczelnię z centrum miasta. Początkowo trasę obsługiwałyby autobusy szynowe (część linii jest niezelektryfikowana), wykonanoby zwykłe przystanki tymczasowe, drewniane, o krótkich peronach dla autobusów szynowych, wnioskując o odstępstwo od norm wzorem woj. lubelskiego. Na odcinku bocznicy do WSK wykonanoby dwa takie tymczasowe przystanki.

Warto wykorzystać te elementy by- skleić z nich coś więcej niż szybką kolej miejską. Możliwe jest małe "metro"- czyli nadanie nazwy handlowej dla systemu miejskiej kolei, który dodatkowo- w przyszłości- byłby uzupełniany o odcinki nadziemne i możliwe że także i podziemne, poprowadzone w wykopach, na wiaduktach, w tunelach.



Ale warto zacząć już dziś- od jednej, krótkiej  linii na trasie:
  • Politechnika Rzeszowska (nowy przystanek)
  • Dąbrowskiego  (nowy przystanek przy ulicy)
  • Rzeszów Osiedle (przebudowa platformy peronowej od strony bocznicy do WSK- usunięcie barierek, ew. "podsunięcie toru" do krawędzi peronowej)
  • Rzeszów Staroniwa
  • Rzeszów Główny

Przystanek Rzeszów Osiedle- wymaga demontażu płotka- barierki od strony bocznicy do WSK/ Politechniki (foto: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1336697&page=11 )

Z czasem powstałyby przystanki:
  • Langiewicza
  • Chłopickiego (przy przejazdach kolejowych, lub bliżej ul. Krakowska)
  • Batorego

Wykorzystanie bocznicy przy ul. Batorego jako stacji końcowej umożliwiłoby możliwe najpełniejsze wykorzystanie infrastruktury w samym mieście Rzeszów.

Kolej miejska musiałaby korzystać z peronów dworca Rzeszów Główny, które są ulokowane najbliżej centrum miasta. Rozrysowano to na załączonych schematach torów stacyjnych.

Kolejną "wielką inwestycją" byłoby:
  1. - odbudowanie łącznicy - zlikwidowanej- do portu lotniczego Rzeszów- Jesionka
  2. - wprowadzenie cyklu co 30 minut w szczycie na stricte podmiejskim odcinku sieci kolejowej, w relacjach do:
  3. - Głogowa Małopolskiego
  4. - Łańcuta
  5. - Boguchwały

W dalszej perspektywie rozwoju miasta:

  1. - wykorzystanie 3 toru dla potrzeb kolei miejskiej na odcinku Strażów- Rzeszów. Tor ten dochodzi do ulicy Załęskiej w Rzeszowie. Byłby włączony w sieć  kolei podmiejskiej, aby zwiększyć przepustowość sieci podmiejskiej i umożliwić rozwój miasta w tym kierunku. Dodanoby liczne nowe przystanki pośrednie. Jedynie kilkusetmetrowy odcinek pomiędzy mostem p. Wisłok a ul. Załęską byłby 2-torowy.
  2. - Wykorzystanie bocznicy do ul. Przemysłowej w Ropczycach i doprowadzenie końcowej stacji kolei podmiejskiej bliżej centrum miejscowości.


Opis z serwisu podkarpacka kolej, dział bocznice:

Część 1 - Odcinek Rzeszów Staroniwa - bramy wjazdowe WSK


Bocznica zaczyna się za stacją Rzeszów Staroniwa (1), a dokładnie za przejazdem kolejowym na ul. Langiewicza. Dalej biegnie wzdłuż linii do Jasła, po lewej stronie (jadąc w stronę Jasła) (2), przebiega przez przystanek Rzeszów Osiedle (3), gdzie następnie odbija w lewo (4). Tutaj następuje rozwidlenie się torów (5) (6). Jeden prowadzi do Elektrociepłowni WSK , natomiast drugi prowadzi do zakładów WSK












wg http://bocznice.podkarpackakolej.net/bocz/2/bocz_c2.htm











wg fotopolska.eu

Przed laty pisaliśmy: Aglomeracja Rzeszowa- po amerykańsku czy europejsku?


Adam Fularz
Jako ekonomista miast i regionów z zaciekawieniem obserwuję debatę nad Rzeszowem. Widać wielkomiejskie aspiracje. Warto je przekuć w czyn, bo demograficznie Rzeszów może być aglomeracją. Może, ale nie musi. Aby to się spełniło, potrzeba przede wszystkim jednej rzeczy- sprawnego systemu taniego transportu, dzięki któremu taka aglomeracja ma szansę powstać. Na razie sprawę blokuje pewna stara struktura, i nie widać by władze regionu zechciały to zmienić.

W Rzeszowie ściera się przywieziona przez emigrantów ze Stanów Zjednoczonych wizja miast- suburbiów, tych niekończących się przedmieść pokrytych siecią ulic, miast w których funkcje centrum spełnia galeria handlowa gdzieś na przedmieściach. Ta wizja, traktowana jako normalny efekt rozwoju miast, ściera się z tradycją współczesnych miast europejskich. Te miasta, w przeciwieństwie do bazujących niemal wyłącznie na samochodzie osobowym miast amerykańskich, mają żywe, pełne kultury, pełne życia centra, ulice pełne przechodniów których nie dostrzeżemy na dostosowanych dla skali samochodu układach ulic miast amerykańskich.
Dylemat Rzeszowa to typowy dziś dylemat, w którą stronę rozwoju pójść- czy budować „amerykański sen" miast dla samochodów, czy europejskie „miasta dla ludzi", jakoś chyba bardziej „kulturalnie" wypadające przy swoich amerykańskich krewnych, może dlatego że w miastach Ameryki niemal nie ma przestrzeni publicznej interakcji w której taka kultura mogłaby się rozwijać.
Miasto wielkości Rzeszowa łatwo może ulec suburbanizacji, ucieczce mieszkańców z centrów na przedmieścia. Miasta takie się „rozlewają" na wielkie przestrzenie, a podróżować po nich można jedynie samochodem, komunikacja zbiorowa nie ma w nich sensu przy tak niskich gęstościach zaludnienia.

Jednocześnie Rzeszów może też stać się „ekologiczną aglomeracją" jakich wiele w Europie. Wyobraźmy sobie Rzeszów za lat 20 jako centrum 740-tysięcznej aglomeracji. Wokół miasta działa system kolei aglomeracyjnej, krótkie składy pociągów co 30 minut odjeżdżają do Jarosławia przez Łańcut, do Leżajska przez Przeworsk, do Dębicy (niektóre kursy do Mielca), do Kolbuszowej, do Jasła i Krosna, do którego to miasta zbudowano skrót skracający czas przejazdu o 20 minut. Wszystkie te miasta są odległe od Rzeszowa o mniej niż 30 minut podróży, i stały się miastami satelickimi. Kursujące co 30, a nawet co 20 minut lekkie wagony motorowe i krótkie składy ezt są pełne czytających prasę i książki pasażerów. Większość mieszkańców tych miast codziennie dojeżdża do Rzeszowa.

Proszę Państwa, a co szkodzi taki system stworzyć już dziś? Władze podkarpackiego przekazują państwowej spółce PR kwotę 20-40 mln PLN rocznie. Gdyby zamiast wiecznego wspierania państwowego monopolu rozpisywały przetargi, to konkurencja zbiłaby cenę pociągokilometra żądaną przez przewoźników, a na tory wyjechałoby np. o 30 % więcej pociągów.
W woj. kujawsko-pomorskiem, które już postawiło na konkurencję, droga przetargu wybrało innego przewoźnika. Czyli można, również w Polsce.

Pora to samo zrobić wokół Rzeszowa. Obalmy szkodliwy monopol, postawmy na konkurencję. Przekonajmy władze samorządowe, by zamiast przekazywania pieniędzy państwowemu monopoliście ogłosiły przetarg na realizację systemu połączeń aglomeracyjnych zarówno w mieście, jak i wokół Rzeszowa. Taki system, oparty np. na tanich w eksploatacji wagonach motorowych kursujących także po zelektryfikowanych liniach, albo małych autobusach szynowych z napędem elektrycznym, pochłonie od 5 mln do kilkunastu mln zależnie od częstotliwości kursowania jak i liczby obsługiwanych miast. Ważne jest, by kolej kursowała często i szybko. Zostanie też sporo pieniędzy na kolej poza aglomeracją.

Tak samo na północy województwa, przy ujściu Sanu ma szansę wykształcić się aglomeracja. Stalowa Wola, Nisko, Rudnik nad Sanem, Sandomierz i Tarnobrzeg tworzą ponadstutysięczną aglomerację, którą mógłby połączyć kursujący co 20- 30 minut autobus szynowy. Takie rozwiązanie już proponowano władzom tych miast. Koszt dopłat do takiego połączenia oscylowałby w granicach 1-2 mln PLN rocznie. Niestety, za 27 mln PLN władze województwa wolą kwotą ponad 20 mln dofinansowywać nie aglomeracje.

Czyj interes jest ważniejszy. Władze województwa powinny zrozumieć, że kolej to nie tylko jedna firma. Ekonomiści już od lat lobbują o obalenie szkodliwego dla konsumentów monopolu. O tym, jak bardzo jest on szkodliwy, mogą się codziennie przekonać mieszkańcy Podkarpacia. Zamiast nowoczesnej kolei aglomeracyjnej co 30 minut, mają po prostu stare, od lat powielające swe egzotyczne wzorce obsługi komunikacyjnej przedsiębiorstwo, podczas gdy wokół zmieniło się niemal wszystko.

Region strasznie traci- wszak aglomeracja powoduje skokową poprawę jakości życia. Nagle zwielokrotnia się oferta kulturalna, edukacyjna, konsumpcyjna. Zaspałe prowincjonalne miasta zamieniają się w satelity wielkiej metropolii, senne miasto wojewódzkie- w centrum życia kilkuset tysięcy ludzi. Skoro Podkarpackie stać.... Kapitał ludzki i finansowy region może po prostu ominąć. Widać szansę, patrząc na demografię i infrastrukturę, ale aby ją wykorzystać, trzeba iść w kierunku nowoczesnych rozwiązań, nowoczesnych systemów transportowych. A tego w Podkarpackim brakuje. Można postawić na „aglomerację" spiętą drogami, ale to już jest, i trudno powiedzieć by 700-tysięczna aglomeracja rzeszowska już wykształciła się.
*Adam Fularz
Rocznik 1979, ekonomista miast i regionów (urban economist) po Uniwersytecie Viadrina

Rys. Możliwości rozwoju


Fot. Możliwość rozwoju- Linia do Trzebowiska wykorzystałaby torowisko do ul. Ciepłowniczej, 400 metrów od Urzędu Gminy.



Fot. wg http://bocznice.podkarpackakolej.net/bocz/2/bocz_c2.htm


--
Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
+442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra

Niniejsza wiadomość wraz z ew. załącznikami może zawierać informacje prawnie chronione i jest przeznaczona wyłącznie dla adresata. Ujawnianie, kopiowanie lub wykorzystywanie tych informacji przez osoby nieuprawnione jest zabronione. Jeśli nie jesteście Państwo adresatami tej wiadomości lub otrzymaliście ją omyłkowo, prosimy o powiadomienie o tym fakcie nadawcy i usunięcie wszelkich kopii tej wiadomości. 
 
This message with its potential attachments is intended only for the person or entity to which it is addressed and may contain confidential and/or privileged material. Any review, dissemination, copying or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by Persons or entitles other than the intended recipient is prohibited. If you received this in error, please contact the sender and delete the material from any computer. Thank you.




--
--

Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661

TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Posted by Telewizja Opera on 06:19. Filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

0 komentarze for Petycja do władz miasta Rzeszowa w sprawie kolei miejskiej w Rzeszowie

Prześlij komentarz

Recent Entries

Recent Comments

Photo Gallery