List w sprawie kolei miejskiej w Lublinie
Redakcja otrzymała:
Dzień dobry,
Należy podkreślić, że każde miasto organizuje transport zbiorowy na swoim terenie oraz w porozumieniu z gminami sąsiednimi, w taki sposób aby odpowiadał na potrzeby jego użytkowników i przy wykorzystaniu posiadanej infrastruktury. Przepisy prawa powszechnie obowiązujące nie nakładają na gminy wprowadzenia ujednoliconych rozwiązań, a tym samym trudno też porównywać rozwiązania zastosowane np. w Warszawie i w Lublinie. Lubelska komunikacja miejska opiera się na sieci połączeń trolejbusowych i autobusowych. Lublin od lat stawia na trolejbusy, to one są symbolem naszego miasta, co spotyka się z powszechną akceptacją i uznaniem. W ostatnich latach zmodernizowano tabor oraz rozbudowano trakcję trolejbusową o nowe odcinki. Sukcesywnie do zadań przewozowych włączane są również autobusy elektryczne. Rozwiązania te oparte są o długookresową strategię rozwoju Miasta Lublin.
Wpływ na rozwój sieci trolejbusowej w Lublinie mają także uwarunkowania przestrzenne terenu. Lublin jest miastem położonym na wzniesieniach, a to właśnie trolejbusy dobrze radzą sobie z pokonywaniem ostrych podjazdów. W Lublinie brakuje infrastruktury technicznej do kursowania kolei, to uwarunkowania historyczne. Wpływa to m.in. na dostępność tego środka transportu w Lublinie - torowiska na obrzeżach miasta czy brak przystanków kolejowych. Niemniej Lublin aktywnie bierze udział w projekcie Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej, który zgodnie z kompetencją koordynuje Marszałek Województwa. Zadeklarowaliśmy tam swój udział i zgłaszamy uwagi.
Prowadzimy także wiele działań i inwestycji, które stanowią element systemu kolejowego. Aktualnie w pobliżu Dworca Głównego PKP Miasto realizuje inwestycję budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, które w jednym miejscu połączy kilka form transportu, stając się centrum komunikacyjnym nie tylko Miasta, ale całego regionu. Nowoczesny dworzec będzie obsługiwał autobusy komunikacji miejskiej, pozamiejskiej i dalekobieżnej. Poprawiamy także dostęp do peronów kolejowych poprzez budowę infrastruktury drogowej. Tworzone są też koncepcje w projektach inwestycyjnych uwzględniające budowę peronów czy dojazdów np. na Ponikwodzie. Dotychczas, zrealizowano też m.in. inwestycję zespołu przystanków przesiadkowych np. na ul. Turystycznej blisko stacji kolejowej.
Justyna Góźdź
Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin