Co z Centralnym Portem Lotniczym?
Zgodnie z jednym z podstawowych dokumentów strategicznych dla polskiego sektora transportu lotniczego, czyli „Programem rozwoju sieci lotnisk i lotniczych urządzeń naziemnych", rozwijając infrastrukturę lotniskową w Polsce należy przede wszystkim wykorzystać istniejące zasoby, m.in. poprzez modernizację i rozbudowę istniejących lotnisk cywilnych dla zapewnienia odpowiedniego standardu obsługi szybko rosnącej liczbie pasażerów. Infrastruktura lotniskowa powinna być dostosowana do potencjału ruchu lotniczego, który powinna obsługiwać i dostosowana do realnych potrzeb użytkowników portów lotniczych (w szczególności pasażerów oraz przewoźników lotniczych) oraz powinna uwzględniać ekonomiczną wykonalność i samodzielność finansową projektu w długim terminie, opartą na rzetelnym biznesplanie.
Ponadto obowiązkiem zarządzających lotniskami jest rozpoczynanie z odpowiednim wyprzedzeniem działań inwestycyjnych, zapewniających odpowiednią do potrzeb przepustowość lotniska (terminale, pole manewrowe, drogi startowe).
Minister Infrastruktury i Budownictwa zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o powołanie Międzyresortowego Zespołu ds. Centralnego Portu Lotniczego (CPL). Zespół byłby organem opinio-doradczym Prezesa Rady Ministrów i do jego zadań będzie należało m.in. przeprowadzenie analiz oraz prac o charakterze koncepcyjnym w zakresie możliwości przeprowadzenia inwestycji polegającej na utworzeniu CPL dla Polski, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu przedsięwzięcia na gospodarkę oraz stymulacje rozwoju kraju. Ponadto Zespół miałby przeanalizować możliwości i potrzeby rynkowe w zakresie rozwoju transportu w sposób zrównoważony i z zachowaniem wymogów intermodalności.
Ponieważ MIB oczekuje na stanowisko Prezesa Rady Ministrów w tej sprawie, nie zapadły jeszcze żadne decyzje dotyczące m.in. lokalizacji CPL oraz szacunkowych kosztów ewentualnej budowy CPL. Będzie to możliwe po przeprowadzeniu, przez Międzyresortowy Zespół ds. Centralnego Portu Lotniczego, analiz oraz prac o charakterze koncepcyjnym.
Elżbieta Kisil
Rzecznik prasowy
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.
ZDJĘCIA
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.
WIDEO
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.