Co z Krakowską Koleją Miejską- odpowiadają władze miasta Kraków
Odpowiedź na pytania postawione przez p. Adama Fularza.
Organizatorem przewozów pasażerskich w transporcie kolejowym na terenie województwa małopolskiego (w tym Miasta Kraków), z uwagi na ich zasięg terytorialny jest Województwo Małopolskie (podstawa prawna - art. 7 ust. 1 pkt 5 lit a. ustawy z dnia z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz.U. 2011 Nr 5, poz. 13).
Miasto Kraków mogłoby organizować przewozy w granicach miasta lub, w porozumieniu z gminami ościennymi, w obszarze aglomeracji. Jednakże biorąc pod uwagę zaangażowanie Województwa Małopolskiego w organizację przewozów o charakterze regionalnym oraz prowadzone intensywne działania związane z uruchomieniem systemu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej obejmującej zasięgiem miasto Kraków i znaczną część województwa, podejmowanie podobnych działań przez Miasto nie byłoby uzasadnione zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i ekonomicznym. Sieć kolejowa na terenie Krakowa nie jest na tyle bogata, aby opierać na niej pasażerskie przewozy wewnątrzmiejskie. Znacznie skuteczniejsza jest w tym wypadku sieć miejskiej komunikacji autobusowej i tramwajowej, z uwagi na gęstość i wysokie częstotliwości kursowania taboru. Połączenia kolejowe natomiast odgrywają i będą odgrywać coraz większą rolę w przewozach aglomeracyjnych, tj. w dowozach z obszarów gmin do Krakowa oraz obsłudze peryferyjnych dzielnic miasta.
Trudno się obecnie odnosić do stanu kolei z okresu międzywojennego. Obecnie nie istnieje pojęcie kolei miejskiej w Krakowie w rozumieniu infrastruktury kolejowej, jak i organizacji przewozów (z powodów przedstawionych wyżej). Istniejąca infrastruktura torowa to linie o znaczeniu państwowym zarządzane przez PKP PLK S.A. lub linie (bocznice) zakładowe. Niektóre, jak linia bocznicowa do elektrociepłowni „Kraków" i zakładów tytoniowych ma bardzo skomplikowany stan własnościowy. Gmina Miejska Kraków nie ma tytułu prawnego do inwestowania w linie kolejowe stanowiące własność prywatną.
Miasto współpracuje zarówno z Województwem Małopolskim, jak i z PKP PLK S.A. (zarządcą infrastruktury kolejowej) współfinansując lub samodzielnie finansując, w miarę możliwości finansowych, opracowanie dokumentacji projektowej oraz budowę niektórych elementów infrastruktury kolejowej, niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania SKA (w szczególności przystanków osobowych).
Informacje uzupełniające dot. podstaw prawnych:
Ustawa z dnia z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz.U. 2011 Nr 5, poz. 13)
Art. 4 ust 1 pkt 25.
25) wojewódzkie przewozy pasażerskie - przewóz osób w ramach publicznego transportu zbiorowego wykonywany w granicach administracyjnych co najmniej dwóch powiatów i niewykraczający poza granice jednego województwa, a w przypadku linii komunikacyjnych w transporcie kolejowym także przewóz do najbliższej stacji w województwie sąsiednim, umożliwiający przesiadki w celu odbycia dalszej podróży lub techniczne odwrócenie biegu pociągu, oraz przewóz powrotny; inne niż przewozy gminne, powiatowe i międzywojewódzkie;
Art. 7 ust. 1 pkt 5 lit a.
1. Organizatorem publicznego transportu zbiorowego, zwanym dalej „organizatorem",
(…)
5) województwo:
a) na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w wojewódzkich przewozach pasażerskich oraz w transporcie morskim,
b) właściwe ze względu na najdłuższy odcinek planowanego przebiegu linii komunikacyjnej, w uzgodnieniu z województwami właściwymi ze względu na przebieg tej linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej - na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w międzywojewódzkich przewozach pasażerskich,
c) któremu powierzono zadanie organizacji publicznego transportu zbiorowego na mocy porozumienia między województwami właściwymi ze względu na planowany przebieg linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej - na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w wojewódzkich przewozach pasażerskich, na obszarze województw, które zawarły porozumienie;
--
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.
ZDJĘCIA
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.
WIDEO
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.