Co z portem lotniczym Olsztyn- Dajtki?
port lotniczy Berane |
Port lotniczy Olsztyn Dajtki
Połączenia lotnicze przed II wojną światową do Gdańska, Berlina. Po II wojnie światowej do Bydgoszczy i Warszawy.
Napisaliśmy też apel do władz miasta:
Do władz miasta Olsztyna w sprawie portu lotniczego Olsztyn- Dajtki
W przeszłości lotnisko Olsztyn Dajtki obsługiwało ruch lotniczy- loty do Warszawy czy Bydgoszczy po II wojnie światowej, do Gdańska przed II wojną światową.
Dużo się pozmieniało na polskim rynku lotniczym- na przykład Aeroklub Polski powołał spółkę która zajmuje się doradztwem samorządom nad przekształcaniem lokalnych lotnisk aeroklubowych w lokalne porty pasażerskie o ograniczonej certyfikacji. Nie ma przeszkód formalnych, prawnych i organizacyjnych aby pojawiły się biznesowe loty pasażerskie z Warszawy do Olszyna. Istniejąca długość pasa startowego- po wycięciu drzew- jest wystarczająca by obsłużyć takie loty krajowe, a ewentualne przedłużenie pasa startowego nie jest aż tak drogie.
Skoro miasto stać na żłobki czy przedszkola, dlaczego władze miasta nie chcą postawić na własny port lotniczy na bazie lotniska aeroklubowego? Gdyby to lotnisko stało się portem lotniczym o ograniczonej certyfikacji, wówczas mogłoby obsługiwać loty biznesowe, w relacji do Warszawy czy Wrocławia, bez lotów tanich linii czy dużych samolotów które obsługiwałby port lotniczy Szymany, dofinansowywany z pieniędzy samorządu województwa.Niemniej port ten jest położony daleko od centrum miasta i nie jest atrakcyjny dla lotów biznesowych czy krajowych.
W Pardubicach - niewielkim czeskim mieście gdzie działa port lotniczy, na terminal pasażerski zaadoptowano stary hangar lotniczy. Jako że lotnisko rozwinęło się i obsługuje 120 tys. pasażerów rocznie, pasażerowie nie mieszczą się i muszą oczekiwać przed terminalem- hangarem.
O lotniskach aeroklubowych i szansach na ich przebudowę rozmawiałem z panem M. Doskoczem ze spółki Aero Partner, powołanej przez Aeroklub Polski aby pomóc samorządom w przekształceniu lotnisk aeroklubowych do roli lokalnych portów lotniczych. Takie przekształcenie lotniska aeroklubowego w lotnisko o ograniczonej certyfikacji jest możliwe.
Z usług tej firmy korzystają władze miasta Białystok które przebudowuje swoje lotnisko aeroklubowe do roli małego portu lotniczego.
Posted by Adam Phoo
on 03:42.
Filed under
porty lotnicze
.
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0