Komunikat PKP PLK: Uczniowie kolejowych klas na stanowiskach dyżurnych ruchu
Od: Rzecznik
Data: sobota, 24 lutego 2018
Temat: Uczniowie kolejowych klas na stanowiskach dyżurnych ruchu
Uczniowie kolejowych klas na stanowiskach dyżurnych ruchu
Na symulatorze urządzeń sterowania rucohem kolejowym ćwiczyli uczniowie technikum z Sochaczewa. To forma współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. ze szkołami, które kształcą przyszłych specjalistów kolejowych. Prawie 400 uczniów otrzymuje stypendia PLK.39 szkół w ramach współpracy korzysta m.in. z doposażania pracowni.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wielotorowo wspomagają edukację przyszłych kolejarzy. Sukcesywnie wzrasta liczba szkół ponadgimnazjalnych z kierunkami kolejowymi, z którymi PLK współpracują w zakresie organizacji praktyk zawodowych, wsparcia dydaktycznego dla nauczycieli oraz finansowego dla najlepszych uczniów. W minionym półroczu stypendium od zarządy infrastruktury otrzymało ok. 400 uczniów. Szkoły kształcą uczniów na kierunkach: technik transportu kolejowego, technik dróg kolejowych i obiektów inżynieryjnych, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym oraz technik elektroenergetyk transportu szynowego.
- PLK dają uczniom możliwość odbywania praktyk i staży u boku wykwalifikowanych pracowników. Dzięki temu uczniowie mają okazję poznać środowisko i wartości firmy oraz łatwiej stawiać pierwsze kroki na ścieżce kariery.Działania te pozwalają nam na pozyskanie kompetentnych pracowników i zapobiegają luce pokoleniowej – mówi Grażyna Blicharz, dyrektor Biura Spraw Pracowniczych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Praktyki na symulatorze
PLK współpracuje m.in. z Technikum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Sochaczewie. Placówka prowadzi dwie klasy o kierunku technik transportu kolejowego. Grupa czternastu uczniów pierwszej i drugiej klasy wzięła udział(15 i 22 lutego) w zajęciach na symulatorze, który odwzorowuje sytuację dyżurnego ruchu. Na kilkunastu monitorach podane są sytuacje na torach i działanie urządzeń sterowania. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z sytuacjami, z którymi mogą spotkać się w przyszłej pracy oraz uczyli się właściwych reakcji.
- W trakcie zajęć na nowoczesnym sprzęcie, młodzi ludzie mogą wykorzystać w praktyce zdobywaną podczas zajęć wiedzę związaną z prowadzeniem ruchu pociągów. Praktyki na symulatorze pozwalają im na obycie się z urządzeniami. Pod okiem instruktora ćwiczą zadania dyżurnych ruchu, co pozwala im bliżej poznać specyfikę pracy na tym stanowisku – mówi Roman Stachyra, nauczyciel w Technikum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Sochaczewie.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach praktyk zawodowych. Podobne zajęcia będą przeprowadzone także dla uczniów z innych placówek.
Kolej na kolej
PLK przygotowują młodych ludzi do nauki zawodu oraz podjęcia pracy na kolei.Współpracę patronacką z placówkami oświatowymi uruchomiono w czerwcu 2010 r. Zarządca infrastruktury kolejowej oprócz wsparcia merytorycznego i finansowego, doposaża także szkolne pracownie dydaktyczne, w których uczniowie mogą zdobywać i utrwalać fachową wiedzę. PLK prowadzą rozmowy z kolejnymi szkołami, które posiadają klasy o profilu związanym z branżą kolejową lub są zainteresowane ich utworzeniem. Po zakończeniu edukacji na kierunkach związanych z branżą kolejową, młodzi ludzie mają szansę na pracę i rozwój w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A.
Aktualne ofert pracy w PLK znajdują się w zakładce Kariera.
Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
ul. Targowa 74, 03-734 Warszawa
Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem
KRS 0000037568. NIP 113-23-16-427, REGON 017319027
Kapitał zakładowy 16 696 577 000,00 w całości wpłacony
--
__________________________________________________________________________
Merkuriusz Polski
Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
E adam.fularz@wieczorna.pl
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.
Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.
ZDJĘCIA
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.
WIDEO
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.