Proponujemy wznowienie przewozów pasażerskich w relacji Łódź Kaliska- Zduńska Wola- Chorzew- Siemkowice- Działoszyn. W przyszłości planuje się że kolej dotrze do śródmieścia Łodzi za pomocą planowanego tunelu. Poprzednio pasażerów zmuszano do przesiadek, dziś jest szansa na bezpośrednie i szybkie połączenie do centrum Łodzi- za pomocą kolei aglomeracyjnej. Chcielibyśmy, by składy rozpędziły się do 100 lub 120 km/h.
Zduńska Wola Karsznice- dworzec istnieje.
Zduńska Wola Osiedle- peron przy ul. Karsznickiej przy numerach 1 i 2 - obecnie bez nazwy byłby przemianowany,
Marzenin - przy ul. Zduńskiej, nowy przystanek
Sędziejowice- nowy przystanek
Wola Wężykowa- nowy przystanek
Chociw Łaski- przystanek istnieje, nie byłby rozebrany
Rusiec Łódzki- przystanek istnieje, nie byłby rozebrany
Huta- przystanek istnieje, nie byłby rozebrany
Chorzew- Siemkowice- przystanek istnieje
Pajęczno / Trębaczew- nowy przystanek pry ul. Polnej, połączony z budową dworca i pętli autobusowej.
Działoszyn- stacja istnieje, nie byłby rozebrana.
województwo śląskie:
Miedźno- stacja istnieje, nie byłaboy rozebrana
Kłobuck- stacja istnieje, nie byłaboy rozebrana
Wiesznia Mała- nowy przystanek przy ul 3 Maja
Poprzednie nasze doniesienia w tej sprawie:
Poniżej odpowiedź UMWŁ na pytanie dotyczące połączenia kolejowego Sieradz Częstochowa:
Kolejowe przewozy pasażerskie na linii kolejowej nr 131 i nr 146 Łódź – Zduńska Wola – Chorzew Siemkowice – Częstochowa prowadzone były do roku 2012. Przewozy te zostały zawieszone z uwagi na bardzo zły stan techniczny infrastruktury, który powodował osiąganie bardzo niskiej prędkości handlowej pociągów pasażerskich i w efekcie niekonkurencyjny czas jazdy.
Wznowienie przewozów na tej linii brane będzie pod uwagę po zakończenia remontów przez PKP PLK S.A., co według posiadanych informacji przewidywane jest do 2023 r. Przed podjęciem decyzji o wznowieniu przewozów przewidujemy przeprowadzenie odpowiednich badań, które pozwolą nam na ukształtowanie oferty na tej linii.
Niewątpliwie konieczne będzie też porozumienie się w tej sprawie z Województwem Śląskim jednakże połączenie to będzie połączeniem międzywojewódzkim.
List z Ministerstwa Infrastruktury:
Szanowny Panie Redaktorze,
na odcinku Chorzew Siemkowice – Zduńska Wola Karsznice planowana jest rozbiórka istniejących i budowa nowych peronów (z wyłączeniem stacji Zduńska Wola Karsznice). Na odcinku Herby Nowe – Chorzew Siemkowice ze względu na zły stan techniczny peronów zaplanowano ich rozbiórkę i zabezpieczenie terenu pod nowe przystanki, których lokalizacje zostały uzgodnione z samorządami. Umożliwi to ewentualne odbudowanie przystanków osobowych i stacji w przyszłości, jeśli samorządy lokalne (Urzędy Marszałkowskie) zdecydują się na wznowienie ruchu pasażerskiego na tym odcinku.
Na trasie Wyczerpy – Chorzew Siemkowice (nr 146) w ramach inwestycji stare perony zostały zlikwidowane zgodnie z uzgodnieniami i ze względu na brak zainteresowania prowadzeniem przewozów na linii. Zabezpieczone zostało miejsce do ewentualnej budowy peronów w przyszłości.
Wydział prasowy
Ministerstwo Infrastruktury
Kolejny list:
Do MI
Czy MI samo uzgadniało tą decyzję z PKP PLK- w odpowiedzi podano że wykonano jakies uzgodnienia? Bo samorząd woj. śląskiego pytany o likwidację- przesłał opinię negatywną, to samo- rada miasta Częstochowy.
Na jakiej podstawie prawnej PKP PLK dokonuje likwidacji peronów kolei pasażerskiej, przy sprzeciwie jednostek samorządu?
Co z peronem w mieście Dąbie nad Nerem? Czy będzie zlikwidowany? Wczoraj jeszcze był.
Czy to prawda że samorzady które będą chciały odzyskać perony, będą musiały płacić po 6 mln PLN?
Odpowiedź:
Szanowny Panie Redaktorze,
na etapie opracowywania Studium Wykonalności dla projektu „Prace na linii kolejowej nr 146 Wyczerpy – Chorzew Siemkowice", wykonawca wystąpił do organizatorów przewozów właściwych dla tej linii, tj. do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego o określenie planowanych przewozów na tej linii oraz związanego z tym zapotrzebowania na przebudowę istniejących peronów. Urzędy Marszałkowskie w odpowiedzi nie zadeklarowały zamawiania przewozów i nie wskazały na konieczność odbudowy peronów podczas realizacji projektu. Ze względu na te deklaracje oraz nieuwzględnienie linii kolejowej nr 146 w Planach Transportowych obu województw (łódzkiego i śląskiego), nie było podstaw do realizacji prac w zakresie infrastruktury służącej do obsługi podróżnych. Spółka PLK będzie gotowa podjąć działania w przypadku realnego zainteresowania uruchomieniem trwałych połączeń pasażerskich na linii kolejowej nr 146. Ruch pociągów pasażerskich odbywał się na tej linii do końca 2012 r. Zabezpieczone zostało miejsce do ewentualnej budowy peronów w przyszłości.
Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy prac projektowych przebudowy linii nr 131, w tym stacji Dąbie nad Nerem. Projekty realizacyjne na odcinku Zduńska Wola Karsznice – Tczew linii 131 znajdują się wśród zadań analizowanych pod kątem realizacji w przyszłej perspektywie.
Z poważaniem
Szymon Huptyś
Rzecznik prasowy
Ministerstwo Infrastruktury
List z UMWŁ:
Mimo to zwracam uwagę, że Departament Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Łódzkiego odnosząc się do projektów likwidacji peronów zwrócił
się do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa do Departamentu Kolejnictwa
pismem z dnia 11 stycznia 2017r., że Województwo Łódzkie jest za zachowaniem
obecnych peronów na linii 146 oraz 131 jak i ich modernizacji na stacji
Zduńska Wola Karsznice. Wynika to z planów budowy linii kolejowej łączącej
Piotrków - Bełchatów i Wieluń, gdzie w przypadku uruchomienia tam przewozów
pasażerskich użyteczności publicznej, możliwe będzie wykorzystanie linii
kolejowej 131 w celu utworzenia nowych relacji wojewódzkich, np. Wieruszów -
Wieluń - Zduńska Wola - Łódź.
Podkreślić jednak należy, że organizatorem transportu w międzywojewódzkich
przewozach pasażerskich jest minister właściwy do spraw transportu.
Pozdrawiam,
Jacek Grabarski,
Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego
Nasze pytania:
Województwo łódzkie posiada ogromną ilość nieczynnych połączeń kolejowych. Niestety, wydział prasowy Urzędu Marszałkowskiego nie udzielił nam więcej odpowiedzi na pytania o możliwość wznowienia tych połączęń, zaś Przewozy Regionalne skierowały nad do zamawiającego przewozy, czyli UMWŁ. W sprawie więc nadal nic nie wiadomo...
Pytania do Przewozów Regionalnych w Łodzi
- czy PR jest zainteresowane obsługą obecnie nieczynnych połączeń regionalnych w woj. łódzkim?:
Sieradz- Szadek- Poddębice- Dąbie nad Nerem- Kutno
Łódź Kaliska- Pabianice- Łask- Zduńska Wola Karsznice- Chorzew Siemkowice- Działoszyn
Sieradz- Zduńska Wola- Zd. W. Karsznice- Chorzew Siemkowice- Częstochowa?
Pociągi kursowałyby początkowo raz- dwa- trzy razy dziennie w celu sprawdzenia potencjału podróżnych.
Odpowiedzi Przewozów Regionalnych w Łodzi
Na udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania, proszę o skierowanie zapytania do Organizatora Przewozów odpowiedzialnych za uruchomienie połączeń w ramach służby publicznej.
wz. Jolanta Pluta
-
Szanowny Panie, Ale pociągi nie łączyły większych ośrodków miejskich, jedynie małe miejscowości, o ile się nie mylę, kończyły bieg z Zduńskiej Woli i w Herbach. Tak nie prowadzi się pociągów regionalnych- w takich relacjach te połączenia musiały upaść,
Pozdrawiam,
Panie Adamie,
wielokrotnie w mailach (ale też przez telefon) informowałem Pana o zasadach uruchamiania pociągów regionalnych. W przypadku połączeń, o które Pan pyta, te zasady również obowiązują. Przewozy Regionalne uruchamiają pociągi w relacjach zamówionych przez urząd marszałkowski. Liczba kursów również wynika z umowy z samorządem województwa.
Jako przewoźnik nie chcielibyśmy wypowiadać się w imieniu organizatorów. Jeśli ma Pan własne przemyślenia nt. rozkładu jazdy pociągów w danym regionie, może je Pan przekazać do odpowiedniego urzędu marszałkowskiego.
Pozdrawiam,
_________________________________________________