Co z koleją miejską w Bydgoszczy? Urząd miasta odpowiada.
Redakcja otrzymała
---
Od: Rzecznik Urząd Miasta Bydgoszczy <rzecznik na serwerze um.bydgoszcz.pl>
Data: środa, 24 października 2018
Temat: Pytania prasowe
Do: Adam Fularz <Adam.Fularz na serwerze wieczorna.pl>
Dzień dobry,
nawiązaniu do wcześniej udzielonych odpowiedzi niezmiennie informujemy, że temat wykorzystania infrastruktury kolejowej w komunikacji miejskiej w Bydgoszczy był wielokrotnie analizowany poprzednich latach. W ramach zleconych opracowań wykonywano analizy ogólne – określające zdolności wszystkich podsystemów transportowych w mieście, jak również analizy szczegółowe – analizujące wybrane kierunki i połączenia dla konkretnych projektów, w tym również kolejowych. Opracowania te wraz z poprzedzającymi je szerokimi badaniami wykonywały firmy wyspecjalizowane w tej dziedzinie, jak również osoby związane z ośrodkami naukowymi w Polsce (Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Politechnika Poznańska).
Z wykonanych w poprzednich latach opracowań można przytoczyć:
1. Opracowanie wykonane przez firmę IMS International Management Services Sp. z o.o. z Krakowa pn. Wstępne Studium Wykonalności dla połączenia kolejowego Bydgoszcz Centrum – Fordon. Wykonane w roku 2005.
2. Opracowanie wykonane przez firmę IMS International Management Services Sp. z o.o. z Krakowa pn. Zintegrowany Plan Rozwoju Transportu Publicznego Bydgoszczy na lata 2005-2013. Wykonane w latach 2004/2005.
3. Opracowanie wykonane przez Biuro Inżynierii i Transportu (wraz z pracownikami Politechniki Poznańskiej) – Poznań 2007 pn. Studium Szybkiej Kolei Metropolitalnej w bydgosko-toruńskim obszarze metropolitalnym BiT City –Wykonane w roku 2007.
4. Opracowanie wykonane przez Katedrę Budownictwa Drogowego UTP Bydgoszcz pn. Zintegrowany Plan Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy na lata 2007 – 2015. Wykonane w roku 2009.
5. Opracowanie wykonane przez Katedrę Budownictwa Drogowego UTP Bydgoszcz pn. Studium Transportowe Miasta Bydgoszczy wraz z oceną stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wykonane w latach 2010 – 2012.
6. Opracowanie wykonane przez pracowników Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy pn. Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla miasta Bydgoszczy (Plan Transportowy). Opracowanie wykonane w roku 2013. Przyjęte Uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy Nr VI/968/13 z dnia 25 września 2013r.
7. Opracowanie wykonane przez Katedrę Budownictwa Drogowego UTP Bydgoszcz pn. Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla województwa kujawsko-pomorskiego – dokument przyjęty przez Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w roku 2014.
Z tych analiz jednoznacznie wynika, że szybka kolej miejska nie jest rozwiązaniem komunikacyjnych wyzwań w mieście. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest konsekwentny rozwój komunikacji tramwajowej, która obsługiwać ma kolejne duże osiedla. Kierunkiem działań jest również budowa odcinków zapewniająca jej większą funkcjonalność w przypadku takich sytuacji jak awaria/wypadek czy remont wybranego odcinka sieci. I te działania są obecnie realizowane na terenie miasta.
Dostrzegamy potencjał przewozów kolejowych, ale w ujęciu całej Metropolii Bydgoszcz. Stąd między innymi inwestycje w nowe przystanki i węzły lepiej integrujące komunikację kolejową i miejską. W najbliższych latach możliwe będzie opracowanie studium transportowego dla całej Metropolii Bydgoszcz, wówczas analizowany będzie również rozwój kolei aglomeracyjnej Niezmiennie podkreślamy jednak, że m.in. ze względu na brak ustawy metropolitalnej organizatorem przewozów kolejowych o takim charakterze jest obecnie Urząd Marszałkowski.
Pozdrawiam,
Marta Stachowiak
rzecznik prasowy
korespondencja:
From: Adam Fularz [mailto:Adam.Fularz@wieczorna.pl]
Sent: Monday, October 15, 2018 10:17 PM
To: Rzecznik Urząd Miasta Bydgoszczy
Subject: Fwd: Pytania prasowe
---------- Forwarded message ---------
From: Adam Fularz <adam.fularz@wieczorna.pl>
Date: śr., 30 mar 2016 o 10:38
Subject: Pytania prasowe
To: rzecznik <rzecznik na serw. um.bydgoszcz.pl>
- jaka jest opinia UM Bydgoszcz na temat propozycji Daniela Kaszubowskiego, by odbudować kolej miejską w Bydgoszczy? (..)
--
__________________________________________________________________________
Merkuriusz Polski
Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
E adam.fularz@wieczorna.pl
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.